Friday, July 20, 2018

SHENDETI

Sekrete nga lashtësia greke për lëkurë të pastër

Grekët i kanë dhënë shumë kontribute botës me artin, kulturën, por edhe sistemet qeverisëse. Për më tepër, grekët kishin edhe diçka nën mëngë kur ishte...

SHOWBIZ

DIETA / USHQIME TE SHENDETSHME

Njohuri & Kuriozitete

Fenomen: Vetëm dy herë në vit dielli ndriçon statujën e Ramses...

Më 22 shkurt 2018 dielli ka ndriçuar statujën e faraonit Ramses II, monument ky i cili gjendet në tempullin Ebu Simbel në qytetin Asvan...

Zgjidhet pas 2 mijë vjetësh misteri i “Portës së Vdekjes”

Para 2200 vitesh romakët kishin një tunel të njohur si “porta e vdekjes”, ku kafshët ngordhnin sapo hynin. Specialistët, për shekuj mbështesnin idenë se çonte...

KUZHINA

EKONOMI

Qeveria stepet, super-inceneratorët të vështirë për t’u mbajtur

Qeveria ka pranuar së fundmi se kapacitetet për inceneratorët në vend shkojnë përtej mundësive që ka Shqipëria për t’i mbajtur në gjendje pune...

Taksa e pronës, sa do të duhet të paguani sipas zonave në Tiranë

Nga 1 prilli çdo individ që ka në pronësi shtëpi ose biznes do të paguajë taksën mbi pronën me faturën e energjisë. Formula e...

Si të bëhesh milioner pa bërë 30 vjeç

Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh i tillë pa arritur të 30-at duket fantazi. Nuk duhet...

HISTORI

Deklarata për shtyp e Mbretëreshës Geraldinë nga Greqia, drejtuar Fuqive të Mëdha

“L’Action française” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretëreshës Geraldinë drejtuar asokohe Fuqive...

Fenomen: Vetëm dy herë në vit dielli ndriçon statujën e Ramses II në Egjipt

Më 22 shkurt 2018 dielli ka ndriçuar statujën e faraonit Ramses II, monument ky i cili gjendet në tempullin Ebu Simbel në qytetin Asvan...

Zgjidhet pas 2 mijë vjetësh misteri i “Portës së Vdekjes”

Para 2200 vitesh romakët kishin një tunel të njohur si “porta e vdekjes”, ku kafshët ngordhnin sapo hynin. Specialistët, për shekuj mbështesnin idenë se çonte...

Më 20 shkurt 1991 u rrëzua monumenti i Enver Hoxhës në Tiranë

Data 20 shkurt sjell në kujtesë 20 shkurtin e vitit 1991 kur në Tiranë, kur mijëra qytetarë të revoltuar dhe të indinjuar nga sistemi...

Pse romakët organizonin shfaqje me gladiatorë?

Shfaqja e parë me gladiatorë u zhvillua në Romë në vitin 264 P.E.S, gjatë një ceremonie funerale: lojërat me gladiator, ishin një nga shfaqjet...

PERSONAZHE

E mbani mend nënën e Elsës te ‘Pallati 176’, ja si duket sot aktorja...

Pavlina Mani është një aktore e mirënjohur shqiptare e cila spikati në shumë role, duke filluar në 1966 në “Oshtimë në bregdet”, kur ishte ende studente, por edhe me pjesën Pallati 176, ne rolin...

Gaposchkin, astronome dhe astrofizikante

Angli 1900- Amerikë 1979 Cecilia Payne-Gaposchkin ishte një astronome anglo-amerikane që zbuloi se Dielli është i përbërë në pjesën më të madhe nga gazi i hidrogjenit dhe nga heliumi. Filloi te studionte në Universitetin e...