Monday, April 23, 2018

Produkti ushqimor që shkakton probleme në tru, kujdes nëse e konsumoni

Duke ngrënë këtë ushqim të zakonshëm, ka shumë gjasa që mikroorganizmat dhe parazitët të “pushtojnë” trurin tuaj. Në organizmin tuaj do të hyjnë parazitë të...

Metoda natyrale për të ndalur dhimbjen e kokës

Dehidratimi, pagjumësia, lodhja, tensioni ulët, stresi… këto e shumë arsye të tjera mund të fshihen pas dhimbjes së kokës! Mund të përjetoni marramendje, mund ta...

5 pyetjet më të rëndësishme në karrierën e gjithkujt

Të gjithë ne arrijmë një pikë në karrierën tonë ku është shumë e rëndësishme që të ndalojmë dhe të reflektojmë mbi rrugëtimin që kemi...

Lule të përshtatshme për brenda në shtëpi

Kur të blini lule, mendoni mirë për zgjedhjen që bëni, sepse luleve duhet përshtatur ambientin ku rriten. Se për çfarë lloji të luleve do...

Përsëri pa para? Ja disa këshilla finance

Erdhi fundi i muajit dhe ju mbetët përsëri pa para? E gjeni veten me faturat e grumbulluara në cep të tavolinës suaj? Përpiqeni por...

Qëndrimi ulur në punë, armiku kryesor i shëndetit

Mund të jetë shumë e vështirë për të gjetur kohën për t’u marrë me aktivitet fizik gjatë javës, por edhe nëse gjeni kohë për...

Dy oferta pune? Si të vendosni se cila është më e...

Me siguri, e ndieni veten me fat nëse keni marrë dy oferta pune. Por si t’i peshoni ato? Edhe pse ju jeni i gëzuar...

Po vjen dimri! Ja çfarë duhet të keni kujdes tek makina...

Kur dimri vjen, është mirë që makina juaj të jetë në gjendje të përshtatet edhe me mot më të keq. Më e rëndësishme është që...

5 eksperiencat që çdo fëmijë duhet të provojë

Fëmijët janë gjithnjë kureshtar për gjëra të reja dhe dëshirojnë që çdo gjë ta shohin nga afër. Eksperienca në vende të ndryshme në fëmijëri...

A e dini pse ju duhet kremi për mbrojtje nga dielli...

Përdorimi i kremit për mbrojte nga rrezet e diellit gjatë dimrit është aq thelbësor sa në verë. Mirëpo shumica nga ne e neglizhojmë këtë pjesë...

Çfarë na bën të dukemi më të plakura pa e ditur

Ka gjëra që na plakin pa e kuptuar, zbuloni se cilat janë ato dhe mundohuni t’i eliminoni! Ngjyra bionde - pigmentet e lëkurës tentojnë te...

3 shenja se është koha të jepni dorëheqjen për shkak të...

Ka një ndryshim të madh që të kesh shef që nuk ju pëlqen dhe një shef që ju çon deri aty sa ta lini...

Si të zhvilloni inteligjencën

Ekzistojnë disa lloje inteligjence, por duke konsideruar të gjithë faktorët, inteligjenca mund të rritet në çdo nivel. Në vijim po paraqesim disa mënyra të...

Këshilla të duhura, para dhe gjatë martesës

Këshilltarë të shumtë, me ndihmën e përvojës së tyre, ofrojnë këshilla të cilat ju ndihmojnë që të kaloni më së miri, para, në dhe...

Sekretin për një mëngjes me vlera e gjeni tek këto ushqime!

Disa prej nesh shpesh për efekt kohe apo si pasojë e neglizhencës e braktisin ngrënien e vaktik të mëngjesit pasi e konsiderojmë jo të...

Ja çfarë duhet të bëni kur është hëna e plotë

Pikërisht kjo është koha më e mirë kur mund të presësh flokët, apo të lësh një takim te qendra estetike. Hëna, në fakt, kushtëzon...

Trigliceridet e larta? Rreziku për diabet shtohet

Studimi i ri i botuar në "Cell Metabolism" Nivele të larta të yndyrave në gjak shkatërrojnë sistemin imunitar. Rezultati: obesitet dhe rezistencë kundër insulinës Duhet të...

Pse nuk duhen përdorur antibiotikët e panevojshëm tek fëmijët

Nëse i jepni fëmijës tuaj antibiotikë atëherë kur nuk është e nevojshme, mund të ndodh që gjatë kësaj kohe bakteret të pësojnë mutacion (ndryshime)...

5 ushqimet që ndihmojnë të mbetesh shtatzënë

Jeni njëra nga ato që po provoni te mbeteni shtatzënë dhe nuk ia arrini, e pyesni si të mbetem shtatzënë? Këtu në këtë artikull...

Kujdesi për lëkurë të butë në stinën e ftohtë

Thuajse gjithmonë në dimër është i pranishëm, pak a shumë, dehidratimi i lëkurës dhe tharja kapilare. E para shfaqet me rrudha të vogla rreth...