Monday, April 23, 2018

Ujë i ngrohtë me limon, ja pse duhet ta pini në...

Mënyra se si e fillon ditën është tejet e rëndësishme. Nëse je nene, trajner, shkrimtar apo pronar i ndonjë biznesi të madh apo te...

Dobitë e brokolit në shëndet

Çfare përmban brokoli? Brokoli është shumë i pasur me vitamina dhe minerale. Përmban vitamin A në formë të beta-karotenit. Një brokul e mesme përmban më...

8 mënyra natyrale për energji në mëngjes

Gratë e jetës moderne konsiderohet të ndihen të lodhura, por nuk ka nevojë që ju të mbështeteni vetëm tek kafeina për t’u ndjerë e...

Patatet – vlerat dhe dobitë e patateve në shëndet

Konsumi i patates, përveçse shijon së tepërmi, ka edhe mjaft vlera ushqyese, çka ndihmon në luftën kundër sëmundjeve. Të paktën sipas studimeve të ndryshme,...

Cfarë është azma bronkiale?

Cfarë është astma bronkiale? Astma është një sëmundje kronike e rrugëve të frymëmarrjes që karakterizohet nga simptoma si mbajtje fryme, fishkëllima, shtrëngim kraharori dhe kollë....

Gjembgomari, përdorimi i saj dhe vetitë kuruese

Gjembgomari (Silybi Semen) Gjembgomari, megjithëse një bimë aspak e pëlqyeshme nga fermerët, në mjekësinë popullore është mjaft frutdhënëse. Farat e përftuara prej gjembit ndihmojnë në...

Gjembgomari : Bima misterioze plot vlera mjekësore

Gjembgomari është një bimë që lulëzon dhe që i përket familjes botanike të luledeles dhe mban emrin botanik Silybum Marianum. Kjo bimë nxjerr një lëng...

Shqipëria, e treta në Ballkan për të prekurit nga SIDA

Shqipëria zë vendin e tretë në rajon për sa i përket personave të infektuar nga HIV/AIDS. Nga të dhënat e ECDC, Qendra Europiane e Kontrollit...

Dobitë e fistikëve, pse s’duhet t’i ndajmë nga tryeza

Shumë më shumë se shije dhe thyerje urie mes vakteve, fistikët janë plot me acide yndyrore që ndihmojnë për zemrën, përmbajnë proteina, potas, vitaminë...

Produkti ushqimor që shkakton probleme në tru, kujdes nëse e konsumoni

Duke ngrënë këtë ushqim të zakonshëm, ka shumë gjasa që mikroorganizmat dhe parazitët të “pushtojnë” trurin tuaj. Në organizmin tuaj do të hyjnë parazitë të...

Metoda natyrale për të ndalur dhimbjen e kokës

Dehidratimi, pagjumësia, lodhja, tensioni ulët, stresi… këto e shumë arsye të tjera mund të fshihen pas dhimbjes së kokës! Mund të përjetoni marramendje, mund ta...

Frutat më të mira për të pastruar zorrën e trashë

Pastrimi i zorrës së trashë është i rëndësishëm për të pasur një sistem të shëndetshëm të tretjes dhe për të parandaluar kancerin e zorrës...

5 arsye të forta për të konsumuar më shumë rrepa gjatë...

Ne na pëlqen t’i hamë zakonisht me pak kripe ose me pak buke me gjalpë për te marre sa me shume energji. Rrepat janë...

Kujdesi që duhet të tregoni për mëlçinë, disa këshilla për të...

Mëlçia, nëse është e shëndetshme, shërben kryesisht si filtrues dhe është fabrikë procesimi për trupin tuaj. Detoksifikon substancat vdekjeprurëse dhe zbërthen eritrocitet e harxhuara....

Artriti dhe disa ushqime që e luftojnë atë

Çfarë është artriti rheumatoid dhe si shfaqet? Artriti rheumatoid është një sëmundje kronike që prek artikulacione (kyçe) të shumta të trupit të njeriut. Është...

Përfitimet e të qeshurit në shëndetin tuaj

Ndoshta ju keni dëgjuar se e qeshura është shëndet! Kjo është një thënie e vjetër që thuhet prej një kohë të gjatë, por që...

6 bimë, 6 mrekulli për shëndetin

Ngadalësimi i trupit dhe metabolizmit tonë bashkë me fillimin e muajve të verës i hapin rrugë problemeve të ndryshme shëndetësore, të cilat mund të...

Kujdes! Nëse keni këto shenja, keni më shumë se një ‘të...

A është vetëm një e ftohur apo diçka tjetër? Është e lehtë për të diagnostikuar veten me ‘një të ftohtë’ kur ndiheni keq. Por një...

A e dini pse ju duhet kremi për mbrojtje nga dielli...

Përdorimi i kremit për mbrojte nga rrezet e diellit gjatë dimrit është aq thelbësor sa në verë. Mirëpo shumica nga ne e neglizhojmë këtë pjesë...

Qumështi i Bletës – Këto janë sëmundjet që shëron

Përdorimi i qumështit të Bletës po njeh një zgjerim të konsiderueshëm në tregun shqiptar. Çdo pikë qumështi i bletës është jetë. Vlerësohet si nektari i...