Monday, April 23, 2018

Risia e Insagram: Tani mund të ndiqni edhe #hashtaget

Së fundmi Instagram ka filluar testimin me ndjekjen hashtageve në rrjetin social. Me fjalë të tjera do të jetë një veçori e mrekullueshme për ata...

Sophia, roboti i parë në botë që merr nënshtetësinë

Sophia është një ndër robotët që i ngjan më shumë njeriut, i realizuar ndonjëherë. Është roboti më i avancuar i “familjes” Hanson Robotisc, ndër kompanitë...

“Smart-i fluturues” një mjet i të ardhmes? (Fotot/Video)

Hapa galopantë janë hedhur në fushën e teknologjisë, jo vetëm me risitë e të prezantuarit në treg telefonat celularë më të fundit, por dhe...

Opsioni i YouTube për errësimin e fytyrës

Një opsion që lejon errësimin e fytyrës së personave që shfaqen në video është risia e prezantuar nga YouTube. Opsioni i ri është i...

Kufje magjike, muzikë sipas humorit dhe lexim mendimesh

Kufje që të lexojnë mendimet dhe të bëjnë që të dëgjosh këngën e duhur për gjendjen tënde shpirtërore. Nuk është fantashkencë, por një eksperiment...

“Super boeing”, aeroplani më i gjatë në botë

Është e pamundur që të fotografohet komplet, Boeing i ri 747-8. Është avioni i pasagjerëve më i gjatë në botë, me gjatësinë e tij...

Android vs Nokia, në krye të kalsifikimeve

Platforma e telefonisë celulare nga Google, Android po vazhdon me rritjen marramendëse, dhe këtë e konfirmon edhe një raporti i fundit nga Gartner për...

Tableti më i sigurt, Blackberry fiton garën

BlackBerry ka prezantuar javën e shkuar tabletin më të ri, me sigurinë më të lartë, të dizajnuar për klientët qeveritarë apo edhe biznese të...

Microsoft befason me Hologramin virtual

Korporata e Microsoft ka befasuar botën e teknologjisë me një Hologram prototip që mund të sjellë lojën Minecraft, telefonatat me Skype, madje dhe pamjen...

Apple dhe Samsung mbizotëruesit e tregut telefonik

Apple dhe Samsung së bashku renditen në krye tëshitjes së telefonave celularë, për shkak të prodhimit më të madh të aparateve celularë. Sipas rezultateve...

Edhe Nokia do të ecë me hapin e kohës si Apple...

Kompania Nokia duket se do të bëjë lëvizje tepër befasuese dhe që ka ngjallur një habi të madhe në treg dhe ndër konsumatorë. Ajo...

Flappy Bird: Loja me “nerva”

Flappy Bird është një lojë celulari e krijuar nga Dong Nguyen në 2013 dhe u lançua për publikun më 24 maj 2013. Në 10 shkurt...

Faqet më popullore të Facebook në Shqipëri : Janar 2014

Socialbakers.com ka nxjerrë, sipas disa kritereve fanpages të suksesshme që kanë më shumë ndjekësa, cilat faqe kanë më shumë fansa në Shqipëri, dhe jashtë...

Candy Crush mania

Candy crush është loja që është ndërruar në një mani të vërtetë, pasi është më e shkarkuara e vitit 2013 në iPhone dhe iPad....

Gartner: Shitjet e pajisjeve Android do të arrijnë në një miliard...

Më shumë se një miliardë pajisje Android do të shiten në vitin 2014, sipas parashikimit të fundit nga Gartner. Firma tha se sistemi operativ...

Microsoft arrin të shesë 3 milionë Xbox One gjatë vitit 2013

Microsoft ka shitur 3 milionë Xbox One në 13 vende para fundit të vitit 2013, kompania njoftoi sot. Lajmi vjen nga një postim në...

Samsung Galaxy S5 do të skanojë sytë e përdoruesve

Kohët e fundit ka pasur shumë thashetheme në lidhje me telefonin e ri Samsung Galaxy S5, më të fundit duke sugjeruar se telefoni mund...

Apple nxjerr në shitje kompjuterin e ri Mac Pro

Kompjuteri për profesionistët do të fillojë me një procesor 3.7GHz quad-core Intel Xeon E5, dy karta grafike AMD FirePro D300 GPU me 2GB VRAM...

Samsung 14 miliardë shpenzime për marketing

Buxheti i Samsung për marketingut pritet të kalojë 14 miliardë dollarë këtë vit – më e lartë se kostoja e Lojërave Olimpike 2012 në...

Apple: 74% e pajisjeve përdorin iOS 7

Apple është duke mposhtur telefonat Android në të paktën një fushë: kalimin e përdoruesve në sistemin e ri operativ.Gati tre të katërtat (74%) e...