Friday, July 20, 2018

Nëse e ke vizituar Parisin, këto janë arsyet pse mund të...

Që nga bukuria e arkitekturës së tij, ushqimi i shijshëm, e deri tek mundësitë e shumta për të eksploruar mbi artin, kulturën dhe historinë,...

Algjeri, qyteti i rrënuar 2000 vjeçar, me planimetri për t’u pasur...

Rrënojat e qytetit Timgad gjenden sot në Algjeri, pranë qytezës Batna. U ndërtua 2000 vite më parë nga Perandori Romak, Trajan, me një planimetri...

FOTO / ‘Delfini i Zi’, burgu rus që strehon vrasësit serialë,...

Burgjet ruse janë shumë të vështira, por ka një që është edhe më i vështirë se pjesa tjetër. I quajtur “Black Dolphin”, ky burg i...

FOTO/ Ja pse shtëpitë e Vunoit kanë kënde të latuara

A e dini se në fshatrat e vjetër të bregdetit të jugut shumë shtëpi kanë kënde të latuara dhe jo 90 gradë? Kjo zgjidhje...

Britanikët: Zbuloni Shqipërinë, një nga sekretet më mirë të ruajtura të...

Zbuloni një nga xhevahirët më të pashkelur dhe simpatik të Evropës – shikoni vendet më të mira për të vizituar Shqipërinë, një bukuri malore...

Fotoja ikonë e Windows XP, si duket sot (fotot)

Fotoja ikonë e XP, e shkrepur në vitin 1988 nga Charles O’Rear e cila u ble më pas nga nga Bill Gates, ka ndryshuar...

Vorri i Nuses, një Legjendë Shqiptare

Sot Tyrbja e Nuses gjendet në fshatin Mullet, pranë Kishës së Maxharës. Ky monument mbart një legjendë për nusen e re që mbeti e vrarë ditën...

Fterra fshati midis maleve i dijetarëve

Fterra ёshtё e vendosur nё kёmbёt e malit tё Fterrёs, mes gjelbёrimit tё lisave dhe rrepeve shekullor, nё njё lartёsi rreth 300 m mbi...

Albania, bed & bunker

Shqipëria numëron qindra mijëra bunker të trashëguar nga idiotësia komuniste. Një projekt gjermano-shqiptar duket se do të kthejë një pjesë të tyre në dhoma...

Berati dhe Gjirokastra, jo në listën e rrezikuar

20 Prill 2013 / Berati dhe Gjirokastra duket se i kanë shpëtuar përfshirjes në listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik, por kjo nuk do...

Sopoti, magjia e turizmit

Atje ku rritet “Ylli i Alpeve”, atje ku turistët magjepsen me bukuritë marramendëse - atje ku harron hallet dhe kërkon të jetosh përgjithmonë... Sopoti, fshati...

Shqipëria me kalë, në gjurmët e Lord Byron

Reportazhi i gazetares, Minty Clinch, përshkruan detaje nga jeta e shqiptarëve Një udhëtim mbresëlënës në Shqipëri nga gazeta prestigjioze britanike “The Telegrahp” “Shqipëria me kalë, në...

REPORTAZH/ Tek “Ura e Shijakut, tek “Ura” e dashurive dhe e...

Nga Mark Brunga / Ajo është ndër këngët më të njohura shqiptare: Te ura e Shijakut. Ia marrin nëpër dasma e ahengje të ndryshme....

Butrint

Butrinti, Buthrotum-i antik, një qytet - port nga periudha helenistike deri në atë otomane, është një sit në Shqipërinë jug – perëndimore, i deklaruar...

Lezha, qyteti me rrënjët në lashtësi

Qyteti i Lezhës flet për një histori të pasur; monumentet e kulturës, objektet e kultit, monedhat, gjetjet arkeologjike, dokumentet e shkruara, ngjarje e figura...

Shkreli

Burimet natyrore - Pozicioni gjeografik Komuna e Kelmendit pozicionohet në skajin verior të Republikës së Shqipërisë, në territorin administrativ të Malësisë së Madhe, të Prefekturës...

Tirana

Themelimi i Tiranës Tri hipotezat për prejardhjen e emrit të Tiranës “Tiranë” mendohet se vjen nga fjala “Theranda”, e përmendur në burimet e lashta greke dhe...

Kruja

Qyteti historik i Krujës ndodhet rreth 35 km larg nga Tirana dhe diçka më larg nga Durrësi. I njohur si “qyteti i bardhë” ai është...

Lezha

Qyteti i Lezhes gjendet ne Shqiperine veriperendimore, afer detit Adriatik. Qyteti eshte themeluar ne vitin 385 para eres re nga Dionizi i Sirakuzes.Gjate tere...

Velipoja

Velipoja, perla turistike Vitet e fundit, Velipoja eshte shndrruar ne nje nga destinacionet turistike me terheqese ne Shqiperi. Ajo eshte e njohur per detin e...