10 ushqimet që janë të shëndetshme për sytë

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Sytë janë ato që preken më shpesh nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme. Shumë orë që kaloni në kompjuter, për shembull, janë të dëmshëm për shëndetin e tyre, si dhe tymi i duhanit apo smogu. Pra, pse të mos ndihmojmë me një dietë që përfshin brenda ushqime që ndihmojnë shikimin? Këtu është një listë e 10 ushqimeve më të shëndetshme për sytë tanë.

1) Karota: Vitamina A është thelbësore për të mbajtur sytë tuaj të shëndetshëm, pasi ajo përmban beta-carotene, një antioksidant me vlerë. Përveç karotave të pasura me vitaminën A, janë dhe lakra dhe marulja. Mungesa e kësaj vitamine të çmuar mund të shkaktojë probleme në sy. Karota zvogëlon rrezikun e degjenerimit makular dhe të kataraktit (perdes).

2) Spinaqi: është shumë i pasur me hekur, gjithashtu, përmban karotenoidë, luteinën, që ndihmojnë për të mbrojtur sytë nga katarakti dhe degjenerimi makular. Antioksidantë të njëjtë janë, gjithashtu, të pranishëm te sallata jeshile, bizelet.

3) Frutat: kivi, portokalli dhe hidet janë të pasura me vitaminën C. Siç e dimë, vitamina C largon radikalet e lira që shkaktojnë dëme sy.

4) Soja: Përmban acidet yndyrore esenciale, fitoestrogjenin, vitaminën E dhe përbërës antiinflamatorë që janë të mirë për sytë. Fasulja, qumështi dhe kosi, por edhe vaji i ullirit dhe misrit janë të mira për sytë, për shkak se ato përmbajnë një sasi të bollshme të vitaminës E.

5) Hudhra dhe qepa të dyja janë ushqim shumë i mirë për të përmirësuar shikimin. Ato përmbajnë squfurin, i cili e bën lenten e syrit më të fortë dhe rezistente.

6) Kajsia: e pasur me vitaminë A, mbron sytë nga dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira. Ajo, gjithashtu, përmbajnë karotenoide që përmirësojnë shikimin.

7) Veza: Me përmbajtjen e tyre të squfurit, lecitinës, aminoacideve dhe luteinës, në fakt, vezët ndihmojnë për të mbrojtur sytë nga katarakta.

8) Salmoni dhe sardelet: acidet yndyrore Omega-3 janë të rëndësishme për shikimin, në fakt, janë një burim i mirë i acidit (DHA), i cili është një acid yndyror Omega-3.

9) Brokoli: përmirëson shikimin. Ai përmban antioksidantë, të cilat mbrojnë sytë nga faktori stres i radikaleve të lira.

10) Çokollata e zezë: përmban flavonoide që mbrojnë sytë.

Përveç këtyre ushqimeve, ka shumë ushqime të tjera të dobishme për sytë. Të tilla si: rrushi, limoni, kungulli, bajamet që janë aleatë të vlefshëm në tryezë dhe na ndihmojë për të ruajtur shëndetin e syve tanë.

 

 

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin