A po i vjen fundi epokës së tankeve?

Ndërkohë që lufta në Ukrainë vazhdon të marrë jetë njerëzish në të gjithë vendin, shkatërrimi i rreth 10 për qind të tankeve ruse nga trupat ukrainase i bëri tanket sërish objekt diskutimi. 

Ndërkohë që disa ekspertë thonë se epokës së tankeve po i vjen fundi dalëngadalë, ka edhe nga ata që thonë se kjo është për shkak të gabimit kritik të Rusisë, sepse ushtria ukrainase, e pajisur me raketa portative antitank si amerikane Javelin dhe britanike NLAW (Next Generation Light Anti-Tank Gun), ka dëmtuar rëndë forcat ruse.

Sipas Oryx, një botim i industrisë ushtarake dhe të mbrojtjes, Rusia humbi më shumë se 1600 automjete dhe pajisje, nga të cilat të paktën 270 tanke, në tre javë konflikt.

Kjo mendohet të arrijë në pothuajse 10 për qind të fuqisë aktive të Rusisë në rajon. 

Në dritën e këtyre të dhënave, shumë ekspertë pohojnë se tanket dhe APC-të (bartësit e personelit të blinduar) janë të vjetruara.

Sipas Anders Åslund, një ish-anëtar i lartë i Këshillit Atlantik, zbulon se si ka ndryshuar lufta.

Duke thënë se tanket dhe APC-të janë shumë të shtrenjta, Åslund nënvizon se ato mund të shkatërrohen lehtësisht nga armë të ndryshme të lehta antitank ose mjete ajrore pa pilot.

Por analisti i industrisë së mbrojtjes Nicholas Drummond thotë se është shumë herët për të arritur në këtë përfundim. 

Drummond, një ish-oficer britanik, thotë se gabimet strategjike të Rusisë mund t’i kenë bërë tanket e saj objektiva të qarta.

Sipas Drummond, tanket ruse nuk do të ishin aq të prekshme ndaj armëve portative antitank nëse do të kishin qenë më të mirë dhe më të koordinuar të mbështetur nga këmbësoria, artileria dhe fuqia ajrore.

Paul Scharre, drejtor i kërkimit në Qendrën për Sigurinë e Re Amerikane, beson se roli i tankeve në fushën e betejës do të ndryshojë në planin afatgjatë.

Sipas Scharre, tanket, të cilët konsiderohen ende sot si elementi më i rëndësishëm i trupave tokësore, do të marrin pjesë në operacionet gjithëpërfshirëse që do të përfundojnë operacionin ushtarak duke vrarë ose kapur me kalimin e kohës njësitë e mbetura të armikut.

Me fjalë të tjera, tanket do të pushojnë së qeni arma kryesore sulmuese dhe do të bëhen një element që do të hyjë në lojë në fazën përfundimtare të konfliktit.

Nga ana tjetër, thuhet se satelitët Starlink të Elon Musk, pronar i kompanisë private hapësinore SpaceX, përdoren mjetet ajrore pa pilot të Ukrainës për të shkatërruar tanket ruse.

Një ekspert në Aerorozvidka, njësia speciale ajrore e ushtrisë ukrainase, tha për median britanike ‘The Times’  se ajo ishte e lidhur me rrjetin satelitor të Musk për të lejuar që armët e ushtrisë të mbylleshin në objektivat e armikut.

Britania e Madhe do të heqë 1/3 e tankeve

Nuk dihet nëse teknologjitë e reja do t’i japin fund epokës së tankeve, por shumë ushtri po ndërmarrin veprime për të ndryshuar strukturën e tyre në qendër të tankeve.

Në mars të vitit të kaluar, Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të zvogëlojë gjithashtu përmasat e ushtrisë së saj pasi qeveria e zhvendos fokusin e saj në luftën kibernetike dhe dronët.

Në të njëjtën deklaratë, u nënvizua se një e treta e 227 tankeve Challenger do të fshihen në vend se të modernizohen.

Max Boot nga The Washington Post thekson se ndërsa SHBA po modernizon tanket M1A2 Abrams 40-vjeçare, 80 tonëshe, po zhvillon gjithashtu një tank të lehtë me mjete tokësore pa pilot.

Duke nënvizuar se nuk ka konsensus nëse epoka e tankeve ka përfunduar apo jo, Boot tha, e vetmja gjë për të cilën palët mund të bien dakord është se Rusia po i përdor keq tanket e saj në fushën e betejës, ndërsa Ukraina po përfiton nga paaftësia e Rusisë.

Boot nënvizoi se pyetja e vërtetë që duhet bërë nuk është nëse ushtritë do të kenë tanke në të ardhmen, por si duhet të duken ato.

Duke tërhequr vëmendjen te programi Robotic Combat Vehicle të SHBA-së, Boot mendon se ideja që tanket duhet të jenë një familje automjetesh të ndryshme, të drejtuara dhe pa pilot, të punojnë së bashku si një tufë ujqërish të lidhur në rrjet, duhet të diskutohet në periudhën e ardhshme.

Similar Posts