Byrek me spinaq dhe gjizë

byrek me spinaqJu furnizon me proteina, të cilat ngadalësojnë përthithjen e sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë parandaloni rritjen e glicemisë.

Koha e gatimit: 50 minuta

Përbërësit:

400 g gjizë pa yndyrë,
500g spinaq,
dy patate të ziera,
kripë dhe piper.

Përgatitja:

Zieni spinaqin në pak ujë, shtrydheni dhe grijeni. Bashkojeni me patatet e ziera dhe gjizën, duke i hedhur piper dhe pak kripë. Përzierjen e përftuar vendoseni në një tavë të mbuluar me letër furre dhe futeni të piqet për rreth 40-45 minuta në furrë me 200 gradë. Kjo është një pjatë unike.

Similar Posts