Si mund të shkoni për punë në Gjermani? Flet avokatja
|

Si mund të shkoni për punë në Gjermani? Flet avokatja

Gjermania do ta zgjasë edhe me tre vjet të tjera Rregulloren e Ballkanit Perëndimor. Intervista: Nakibe Ademi, avokate e specializuar për imigrantët, sqaron në DW të drejtat e emigrantëve. Deutsche Welle: Cili është dallimi mes Rregullores së Ballkanit Perëndimor dhe Ligjit të Ri të Migracionit të Fuqisë punëtore të kualifikuar. Nakibe Ademi: Të kualifikuarit vijnë në bazë…

Çfarë është ilaçi eksperimental Regeneron që po merr Trump?

Çfarë është ilaçi eksperimental Regeneron që po merr Trump?

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se presidentit Donald Trump i është dhënë një kombinim eksperimental me antitrupa kundër kronavirusit. Kokteji eksperimental është prodhuar nga kompania amerikane e ilaçeve, Regeneron. Ai nuk është ofruar akoma për publikun. Një profesor i Oksfordit, Peter Horby tha sot për BBC se ilaçi është shumë pozitiv dhe tepër i fuqishëm….

Shqiptarët në Mal të Zi, mund të përdorin simbolet kombëtare

Shqiptarët në Mal të Zi, mund të përdorin simbolet kombëtare

Me propozim nga Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi qeveria e atij vendi ka miratuar përdorimin e flamurit kombëtar shqiptar. Po ashtu qeveria e Malit të Zi ka miratuar edhe përdorimin e himnit kombëtar të Shqipërisë si dhe 28 nëntorin si festë kombëtare për shqiptarët në atë vend. Përdorimi i simboleve kombëtare nga…

Dy ditë e pati frika, shqiptarët s’i tuten më koronavirusit
|

Dy ditë e pati frika, shqiptarët s’i tuten më koronavirusit

Skena të njerëzve që dynden në supermarkete nga frika e përhapjes së koronavirusit ishin të dukshme në shumë qytete të botës, duke filluar nga Milano, e se fundmi edhe në Nju Jork, ku u konfirmua rasti i parë. Duke iu trembur një qëndrimi të detyrueshëm në shtëpi, individët nxituan të furnizoheshin me ushqimet bazë. Ashtu…

Si po ecin gjërat me vaksinën e Koronavirusit?

Si po ecin gjërat me vaksinën e Koronavirusit?

Rastet me koronavirus po shtohen në mbarë botën. Fokusi tashmë është zhvendosur te gjetja e një vaksine. BBC u përgjigjet disa pyetjeve kryesore për këtë çështje. Si funksionon vaksina? Vaksinat janë si mësuesit- nxënësit e tyre janë sistemi imunitar. Leksionet janë mënyra se si luftohet infeksioni. Vaksinat i tregojnë sistemit imunitar viruse ose baktere (ose…

Këshillat / Pesë gjërat që duhet të dini për koronavirusin
|

Këshillat / Pesë gjërat që duhet të dini për koronavirusin

Koronavirusi ka infektuar mijëra njerëz dhe ka vrarë qindra prej tyre. Paniku mbetet i lartë. BBC shpjegon 5 gjëra që duhet t’i vini mbi virusin. Mund të konsumoni ushqim kinez Nuk ka nevojë që të shmangni ushqimin kinez dhe çdo mall që vjen nga ky vend. Është e sigurt po ashtu që të merrni pako…

Zbulohet ‘gabimi’ në spitalin italian / ‘Pacienti 1’ me koronavirus
|

Zbulohet ‘gabimi’ në spitalin italian / ‘Pacienti 1’ me koronavirus

Një ditë më parë, kryeministri italian, Giuseppe Conte tha se një spital në Itali nuk zbatoi procedurat siç duhet, duke lejuar përhapjen e koronavirusit. Në fakt, Italia tashmë është bërë vatra prej nga po përhapet sëmundja në Europë. Sipas gazetës Corriere della Sera, gabimi është shënuar në spitalin e qytetit Codogno. Mattia, i njohur edhe si…

Shqiptari hero në Suedi: hyn në mes të flakëve dhe shpëton fqinjin

Shqiptari hero në Suedi: hyn në mes të flakëve dhe shpëton fqinjin

Një zjarr i rëndë shpërtheu në një bllok banesash në Alby të Suedisë të dielën në mbrëmje. Sipas mediave vendase, një shqiptar së bashku me fqinjët e tjerë janë kthyer në heronj, duke u ardhur në ndihmë të rrezikuarve dhe duke shpëtuar një burrë nga flakët, pasi kishte mbetur i bllokuar në shtëpi. Flakët që…

Foto / Artisti përballë Diktaturës!

Foto / Artisti përballë Diktaturës!

Nëse ka një rast kuptimplotë që tregon, se si shteti ligjor shqiptarë ka rënë dhe mbi të është instaluar autokracia e Edi Ramës; është ai Teatrit Kombëtarë. Me ligje speciale për vetëm një klient të oborrit të kryeministrit dhe kryebashkiakut, duke shkelur kushtetutën dhe madje edhe konventa evropiane, po grabitet toka publike dhe shkatërrohet një…