Monday, November 19, 2018

Mediat zvicerane: Rama i marrë peng

Nga Jean-Arnault Derens, Tiranë / Prodhimi i kanabisit shpërtheu në Shqipëri, me pjesëmarrjen e dukshme të qeverisë socialiste të Edi Ramës. Shtetet e Bashkuara dhe...

Erion Veliaj kundër Edi Ramës, lufta nisi…

Nga Bledian Koka / Me fitoren e zgjedhjeve i vetëm, Edi Rama u duk më i fortë se kurrë. Me 74 deputetë të PS dhe 4...

The Economist: Emrat e terminaleve në Ballkan, një mënyrë për të...

E përjavshmja britanike ‘The Economist’ i ka kushtuar një analizë çështjes së emërimit të aeroporteve në Ballkan. Në aritkullin me titullin ‘Terminale me qëllim: Riemërimi...

Kanabizimi i trurit

Nga Artan Fuga Kisha vendosur të bëja një test, të merrja lajmet nga aktualiteti, jo duke ndjekur median, por duke dëgjuar komentet e audiencave në...

Guardian: Bunkerët – të ripërdoren, zhduken apo të mbesin testament i...

Për disa, ata janë një shëmti, kujtim i së kaluarës paranojake të Shqipërisë, zhdukja e të cilëve duhet të lejohet pa dhembje. Për të...

Një popull që përdor librin për të mbështjellë “fara”, është me...

Kam folur shpesh për kritikën, si një institucion me vlerë, por që në Shqipëri nuk ekziston. Është për të ardhur keq, sepse sheh një...

Eminasi i Vogël, fshati më turistik i Shijakut, ku lindi piktori...

Nga Mustafa Faja / Nuk është i bukur vetëm qyteti i Shijakut se i kalon lumi Erzen pranë, por ai ka dhe fshatra tepër të...

Në kërkim të Nënë Terezës …

Shtator 19, 2012 / Në muajin mars të këtij viti, në Galerinë Kombëtare të Arteve, në Tiranë, u organizua konkursi ndërkombëtar për monumentin kushtuar...

Karakteri atdhetar i luftërave të Skënderbeut, themelues i shtetit të parë...

Studim / Ali Hoxha* Karakteri atdhetar i luftërave të Skënderbeut, themelues i shtetit të parë kombëtar shqiptar Në kuadrin e kremtimeve për 100-vjetorin e shpalljes së...

Biblioteka Rrëshen / Magjia e punës me librin

Rreth punës së kualifikuar të Bardhe Markut në bibliotekën e Rrëshenit Ka qenë një zakon imi i kahershëm që sapo shkoja në një qytet, të...

27 apo 28 Nëntor?

Cila do të jetë data e ngritjes së Flamurit në Vlorë, në këtë 100-vjetor të Pavarësisë? Kjo është çështja që shtrohet së fundmi nga qytetarët...