The Economist: Emrat e terminaleve në Ballkan, një mënyrë për të tërbuar fqinjët

The Economist: Emrat e terminaleve në Ballkan, një mënyrë për të tërbuar fqinjët

E përjavshmja britanike ‘The Economist’ i ka kushtuar një analizë çështjes së emërimit të aeroporteve në Ballkan. Në aritkullin me titullin ‘Terminale me qëllim: Riemërimi i aeroporteve në Ballkan me qëllim të nervozizmit të fqinjit’, kjo revistë shkruan se ‘terminalet e aeroporteve në Ballkan janë asisoj që të tërbojnë fqinjët’, përcjell Konica.al. “Një hapësirë e…

Kanabizimi i trurit

Kanabizimi i trurit

Nga Artan Fuga Kisha vendosur të bëja një test, të merrja lajmet nga aktualiteti, jo duke ndjekur median, por duke dëgjuar komentet e audiencave në biseda me të njohur e gjysmë të njohur nëpër kafene. He mo ç’thone mediat. Hic o profesor! Po nuk eshte i keq kanabisi, se po te ishte të huajt do…

Guardian: Bunkerët – të ripërdoren, zhduken apo të mbesin testament i komunizmit
|

Guardian: Bunkerët – të ripërdoren, zhduken apo të mbesin testament i komunizmit

Për disa, ata janë një shëmti, kujtim i së kaluarës paranojake të Shqipërisë, zhdukja e të cilëve duhet të lejohet pa dhembje. Për të tjerët, bunkerët e betonit të periudhës komuniste të shtetit të vogël të Adriatikut janë një pjesë e trashëgimisë kulturore që nuk duhet humbur, shkruan në numrin e sotëm, e përditshmja britanike,…

Një popull që përdor librin për të mbështjellë “fara”, është me të ardhme “pa farë”…

Një popull që përdor librin për të mbështjellë “fara”, është me të ardhme “pa farë”…

Kam folur shpesh për kritikën, si një institucion me vlerë, por që në Shqipëri nuk ekziston. Është për të ardhur keq, sepse sheh një vend me 4 milionë banorë, por me mbi pesë milionë krijues (po t’u referoheshim website-ve sociale)! Pak absurd, pak si shumë absurd! Këto ditë më rastisi të lexoj edhe në një…

Eminasi i Vogël, fshati më turistik i Shijakut, ku lindi piktori i mirënjohur Agim Faja

Eminasi i Vogël, fshati më turistik i Shijakut, ku lindi piktori i mirënjohur Agim Faja

Nga Mustafa Faja / Nuk është i bukur vetëm qyteti i Shijakut se i kalon lumi Erzen pranë, por ai ka dhe fshatra tepër të bukur, tepër madhështorë, siç janë: Shtraza me Kroin e Conit t’Begut, Kneta me Vorrin ku i ka mbirë në mes Çinori, me Shatelin (Shën Telin) i cili tregton duhanin më të…

Në kërkim të Nënë Terezës …

Në kërkim të Nënë Terezës …

Shtator 19, 2012 / Në muajin mars të këtij viti, në Galerinë Kombëtare të Arteve, në Tiranë, u organizua konkursi ndërkombëtar për monumentin kushtuar 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ishte një ngjarje e shënuar në jetën publike dhe artistike, me përmasa mjaft të mëdha, ashtu siç e meriton ky përvjetor i lavdishëm i historisë së…

Për qytetarin unik dhe botën e globalizuar

Për qytetarin unik dhe botën e globalizuar

Globalizmi nuk është lëvizje e qetë dhe pa turbulencë konceptuale individuale dhe sociale. Në kohën tonë, ai ka hapur “Kutinë e Pandorës” të problemeve globale. Prej saj kanë dalë shumë probleme dhe paqartësi dhe prandaj dhe janë intensifikuar diskutimet teorike që kanë të bëjnë me raportet e “qytetarit unik” me “qytetërimin global”, identitetin dhe kulturën…

Karakteri atdhetar i luftërave të Skënderbeut, themelues i shtetit të parë kombëtar shqiptar

Karakteri atdhetar i luftërave të Skënderbeut, themelues i shtetit të parë kombëtar shqiptar

Studim / Ali Hoxha* Karakteri atdhetar i luftërave të Skënderbeut, themelues i shtetit të parë kombëtar shqiptar Në kuadrin e kremtimeve për 100-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë nga Perandoria Osmane, më 28 Nëntor 1912, nga përfaqësuesit e të gjitha krahinave të Shqipërisë, të mbledhur në Vlorë, nën kryesinë e Ismail Qemal Bej Vlorës,…

Valter Memisha, vrojtues i hollë i fjalës shqipe

Valter Memisha, vrojtues i hollë i fjalës shqipe

Nga Petrit Malushi Prof. Dr. Valter Memisha, aktualisht drejtor i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, në Tiranë, në hullinë e hapur prej tij, vazhdon të japë për lexuesit shqiptarë të fushave e niveleve të ndryshme, që nga më të thjeshtat e deri tek ato akademike, punime e vepra serioze. Përqendrimi i tij është bërë kryesisht…