Categories
Arkiva

Arben Frroku, i implikuar në vrasjen e Dritan Lamajt

Prokurorisë për Krime të Rënda në Tiranë, iu deshën 65 ditë kohë për të siguruar një provë shkencore që implikon të dyshuarin Arben Frroku në vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj. Ky fakt konfirmohet nga Laboratori i Policisë Shkencore dhe organi i akuzës, të cilët raportin përfundimtar të akt-ekspertimit shkencore kanë dorëzuar avokatit mbrojtës. Për arsye të sekretit hetimore dhe çështjes së ndjeshme në opinionin publik, grupi hetimor nuk saktëson se për çfarë prove bëhet fjalë, duke lënë të kuptohet se mund të jetë një fije floku ose gjurmë gishti e gjetur në makinën e braktisur në fshatin Domje. Makina nga e cila atentatorët, natën e 24 shkurtit kanë shkrepur 23 plumba kallashnikovi në drejtim të makinës ku ndodhej ish-shefi i Komisariatit nr.6 në Tiranë. Ndërkohë, vet Frroku ka mohuar se ka lidhje me vrasjen, duke pretenduar se nuk ka qenë në Tiranë në momentin e ekzekutimit të Dritan Lamajt. Ndërsa avokati mbrojtës nuk preferoi të komentoi provat e reja të organit të akuzës. Sipas prokurorisë, ka përfunduar edhe akt-ekspertimi i pajisjes se gjurmimit që kishte makina e të dyshuarit Frroku, por rezulton që ka qenë në dalje të Elbasanit në momentin e vrasjes. Arben Frroku, mbahet i arrestuar për llogari të drejtësisë shqiptare në Selanik dhe në fund të këtij muaji, do të dal para Gjykatës së Lartë në lidhje me ekstradimin e tij drejt Shqipërisë.

Categories
Arkiva

PS akuzon qeverinë për dështim në shëndetësi

Partia Socialiste e ka cilësuar shëndetësinë si një tjetër sektor ku mazhoranca ka dështuar. Deputetja e PS-së, Klodiana
Spahiu tha në një konferencë për mediat se i vetmi rekord i qeverisë është shtimi i listave të borxheve në farmaci.
“Vetëm 57 ditë na ndajnë nga 23 qershori, dita kur shqiptarët me votë të bashkuar do të largojnë kryeministrin e rrënimit të vendit, Sali Berishën. Pas 8 vitesh dështimesh dhe premtimesh boshe sektori i shëndetësisë gjendet në ditën e tij më të keqe”, tha Spahiu.

Categories
Arkiva

PS: Keqardhje për nivelin banal të MPJ dhe trupit diplomatik Shqiptar

Reagon Partia Socialiste lidhur me deklaratën e MPJ-së në lidhje me incidentin në Vjenë midis kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama dhe diplomatit Egin Ceka. Në qëndrimin e saj Partia Socialiste shpreh keqardhje për nivelin e ulët ku ka rënë Ministria e Jashtme dhe trupi diplomatik Shqiptar.

“Në Akademinë Politike të Vjenës ka pasur vetëm një ngjarje: Dialogu prej më shumë se dy orësh i një audience të nderuar me kryetarin e Partisë Socialiste Edi Rama. Pas takimit djali i Neritan Cekës, që për hatër të babait paguhet me taksat e shqiptarëve si diplomat, i është afruar Edi Ramës duke derdhur një lumë fjalësh të padenja kundër opozitës. Ndërsa kryesocialisti është përpjekur ta qetësojë, të pranishmit e kanë larguar djalin e Neritan Cekës nga mjedisi i Akademisë Politike. Ndërkohë sot, Ministria e Jashtme vazhdoi avazin e saj të propagandës antiopozitare duke i dalë në mbrojtje një “diplomati” që s’është asgjë tjetër veçse një prej shumë shëmbëlltyrave të degradimit të trupit tonë diplomatik në një lukuni kalamajsh, kunetërish, mbesash, kushërinjsh, dhëndurësh e krushqish të sojit e të sorollopit të oborrit të një pushteti të dalë duarsh, që po jeton ditët e veta të fundit”, thuhet në qëndrimin e Partisë Socialiste.

Categories
Arkiva

Shijak, policia parandalon krimin në familje

Policia e Durrësit ka bërë të mundur parandalimin e një krimi brenda familjes duke arrestuar një 44-vjeçar. Sipas njoftimit zyrtar, policia kishte marr informacion për një konflikt familjar në shtëpinë e Ardian Gjepali në Gjepalaj të Shijakut. Policia mbërriti menjëherë duke ndërprerë përshkallëzimin e mëtejshëm të situatës. “Gjatë kontrollit te ushtruar në banesë u gjet dhe sekuestrua një armë zjarri automatik model 56 kaliber 7.62 mm, një krëhër  dhe 36 copë  fishekë të cilët mbaheshin pa leje”, thuhet në njoftimin zyrtar. Gjepali u arrestua paraditen e të hënës.

Categories
Arkiva

MPJ përshëndet propozimin për hapjen e negociatave për MSA-në me Kosovën

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet propozimin e Komisionit Evropian për çeljen e negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit të Kosovës me BE-në, si dhe për hapjen e negociatave për anëtarësim të Serbisë. “MPJ çmon se ky rekomandim, që pritet të miratohet së afërmi nga  Këshilli Evropian, konkretizon më tej perspektivën e qartë evropiane të të dy vendeve dhe njëkohësisht, rikonfirmon angazhimin e vazhdueshëm të BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor. Ky rekomandim, që vjen vetëm pak ditë pas marrëveshjes historike për normalizimin e marrëdhënieve mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, me ndërmjetësimin e shkëlqyer të Përfaqësueses së Lartë, Baroneshës Ashton, dhe mbështetjen e paçmuar të ShBA-ve, përbën një  kontribut të rëndësishëm për ripajtimin dhe forcimin e mëtejshëm të sigurisë, paqes, stabilitetit dhe prosperitetit në rajon”, thuhet në deklaratën e MPJ.