Fotot / Arti i rrallë dhe punime druri me trungjet e pemëve

Fotot / Arti i rrallë dhe punime druri me trungjet e pemëve

Artisti lind i tillë dhe përdorë çdo lloj materiali që gjen për të realizuar imazhe të veçanta dhe të bukura. Në fakt kështu ka ndodhur edhe me disa artistë të drurit, që mediat e huaja publikojnë imazhe të rralla. Bëhet fjalë për disa punime të veçanta druri, të cilat janë në formën e dragonjve, kafsheve,…

Një vështrim mbi librin “Enver Hoxha” të Blendi Fevziut

Një vështrim mbi librin “Enver Hoxha” të Blendi Fevziut

Në panairin e fundit të librit, të hapur në Tiranë nga fundi i vitit që shkoi, çudia më e madhe, e cila nuk zgjati vetëm tri ditë, ishte reklama e bujshme që i bënë disa media televizive e të shkruara, librit “Enver Hoxha” të gazetarit Blendi Fevziu. Jehona e këtij libri, që në përmasa më të…

Përurohet monumenti kushtuar Hasan Prishtinës

Përurohet monumenti kushtuar Hasan Prishtinës

Nentor 23, 2012 / Kryeministri Berisha ishte i pranishëm në ceremoninë e vendosjes së shtatores së patriotit të shquar Hasan Prishtina. Shtatorja, e realizuar nga skulptori Artan Peqini, u vendos në një nga sheshet kryesore në qendër të Tiranës. “Duke shprehur krenarinë tonë të madhe për këtë burrë të shquar të kombit, këtë arkitekt të…

Fototeka Marubi: Mes imazheve të të parëve
|

Fototeka Marubi: Mes imazheve të të parëve

Pas përurimit të tij, Muzeu Virtual Marubi pushtoi internetin. Shkodranë dhe jo vetëm nisën të kërkonin mes 100 mijë fotove të dixhitalizuara nga arkivat e pasura të fototekës, për të gjetur të parët e tyre. Ky muze synon të nxisë turizmin vendas, duke ofruar online kulturën dhe historinë e Shqipërisë. Së shpejti ky muze do…

Magjia narrative dhe dhe poetika fabuleske e një shkrimtari
|

Magjia narrative dhe dhe poetika fabuleske e një shkrimtari

Akti shkrimor i shkrimtarit nga Lushnja Kozma Gjini lidhet me prurjet e tij në gjini e lloje të ndryshme të shprehësisë estetike, ku me librat e tij në prozë e fabulisitikë, mund të thuhet se përcjell një tematikë të mprehtë dhe origjinale, çfarë i përgjigjet një gjuhë dhe një stil po aq stil origjinal. Është…

Çmimet “Onufri”, shpallet fituese Alketa Ramaj

Çmimet “Onufri”, shpallet fituese Alketa Ramaj

Skulpturë gipsi pa titull dhe një fotografi, janë veprat më të mira të konkursit “Onufri 2012”, ndërsa fituese është shpallur Alketa Ramaj. Artistja që nuk ndodhej këto ditë në Tiranë, ka përdorur këtë objekt, në dukje të zakonshëm, një dru mbështetës për të mbajtur drejt një bimë, duke e shndërruar atë në një vepër skulpturore….

Promovohet në SHBA “Rrethimi i Shkodrës” i Marin Barletit

Promovohet në SHBA “Rrethimi i Shkodrës” i Marin Barletit

Përkujtohet Heroi Kombëtar, Skënderbeu, dhe bëhet njohja e parë në SHBA, me botimin në anglisht të librit “The siege of Shkodra” Ardjan Murraj, Worcester, MA (SHBA) Një veprimtari për Skënderbeun në kujtim të 545-vjetorit të vdekjes, si dhe njohja me botimin më të ri “Rrethimi i Shkodrës” ishin dy tematika të simpoziumit të mbajtur në…

“Onufri 2012”, “Ndoshta të ëndërrosh”

“Onufri 2012”, “Ndoshta të ëndërrosh”

Rreth ekspozitës në Galerinë Kombëtare të Arteve, 28 dhjetor 2012 – 03 shkurt 2013 Në Galerinë Kombëtare të Arteve Figurative në Tiranë, më datën 28 dhjetor 2012 deri më 3 shkurt 2013, është hapur ekspozita ONUFRI 2012, e titulluar “Ndoshta të ëndërrosh”, me iniciativën krijuese të artistëve Arjan Shehaj, Remijon Pronja, Genti Korini, Mariana Kostandini,…