Marrëveshja për nëndetëset, Franca largohet nga bisedimet me Britaninë për sigurinë

Marrëveshja për nëndetëset, Franca largohet nga bisedimet me Britaninë për sigurinë

Ministrja e Mbrojtjes e Francës ka anuluar bisedimet me homologun e saj në Mbretërinë e Bashkuar mes grindjes së nxitur nga një marrëveshje e re për sigurinë midis Britanisë, SHBA dhe Australisë. Parisi është i zemëruar pasi Australia nënshkroi paktin Aukus për ndërtimin e nëndetëseve me energji bërthamore, duke u tërhequr nga një kontratë e…

Debat përvëlues Francë – Brazil për zjarret në Amazonë, Bolsonaro: Pse ia kanë vënë syrin?

Debat përvëlues Francë – Brazil për zjarret në Amazonë, Bolsonaro: Pse ia kanë vënë syrin?

Udhëheqësit e Francës dhe Brazilit shkëmbyen fjalë të ashpra në lidhje me zjarret në Amazonë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Steve Baragona, ekspertët paralajmërojnë ndërkohë se sezoni i zjarreve në pyllin më të madh të botës nuk ka arritur ende kulmin e tij. Zjarret që digjen në mbarë Amazonën çlirojnë sasi kolosale të…

Ministrat dhe deputetët përdorin transportin publik. A e dini se ku?

Ministrat dhe deputetët përdorin transportin publik. A e dini se ku?

Sado interesante dhe e pabesueshme të duket, Suedia nuk u ofron luks apo privilegje politikanëve të saj pasi ata jetojnë si qytetarët e tjerë të zakonshëm të vendit. Ministrat suedezë dhe deputetët nuk kanë makina zyrtare ose shoferë privatë, ata udhëtojnë duke shfrytëzuar mjetet e transportit publik si të gjithë të tjerët, pra autobusë ose…

Pas arrestimit në Londër, kundërshtohet ekstradimi i Assange në SHBA

Pas arrestimit në Londër, kundërshtohet ekstradimi i Assange në SHBA

Julian Assange do të dalë përpara gjykatës së Londrës më 2 Maj, ku pritet të ketë një vendim për ekstradimin e tij në Shtetet e Bashkuara. Arrestimi i tij të enjten erdhi pas një vendimi të autoriteteve të Ekuadorit për t’i hequr azilin polik pas 7 vitesh qëndrimi në ambasadën e këtij vendi në Londër….

Arrestohet bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange
|

Arrestohet bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange

Bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange, është arrestuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër, raporton BBC. Shtatë vite më parë, Assange ishte strehuar në ambasadë si refugjat me të vetmin qëllim që të shmang ekstradimin e tij tek autoritetet suedeze, pasi mbi të rëndonin akuzat për sulm seksual, transmeton Telegrafi. Policia metropolitane ka njoftuar se është…

Ion Iliesku, ish-lideri rumun, do të gjykohet për krime kundër njerëzimit
|

Ion Iliesku, ish-lideri rumun, do të gjykohet për krime kundër njerëzimit

Ish-presidenti i Rumanisë, Ion Iliescu, do të gjykohet për krime kundër njerëzimit, për shkak të rolit të tij pas revoltës së përgjakshme të Rumanisë, më 1989, e cila rrëzoi regjimin e diktatorit komunist, Nicolae Ceausescu. “Është një moment veçanërisht i rëndësishëm për sistemin e drejtësisë në Rumani, i cili po e përmbush një borxh nderi…

Pagat nga 1,800 euro e lart, ja profesionet për të cilat Gjermania kërkon punëtorë

Pagat nga 1,800 euro e lart, ja profesionet për të cilat Gjermania kërkon punëtorë

Gjermania ka nevojë të theksuar për punëtorë. Qytetet që janë duke vuajtur më shumë mungesën e punëtorëve janë Berlini, Hamburgu dhe Mynihu. Në këto vende pagat për shitësit nisin, që nga 1800 euro. Profesione të tjera, për të cilat ka nevojë për punëtorë janë shoferët e kamionëve, automekanikët. Në këto profesione ora paguhet nga 14…

Afrika zgjohet, krijohet zona më e madhe e lirë ekonomike në botë
|

Afrika zgjohet, krijohet zona më e madhe e lirë ekonomike në botë

Parlamentet e Afrikës së Jugut dhe Togos ratifikuan këtë muaj marrëveshjen për krijimin e Zonës Afariste Tregtare të Lirë të Afrikës (AfCFTA). Numri i përgjithshëm i vendeve që kanë pranuar marrëveshjen është rritur në 49. Sapo të hyjë në fuqi, marrëveshja do të krijojë një kontinent pa tarifa, duke mbuluar një treg të vetëm prej…