Categories
Dieta

Dieta më e shëndetshme dhe efikase

mjalte“Ngrënia e një luge mjaltë çdo natë para se të flihet bën që të humbet peshë. Nuk është një dietë çudibërëse, por një mënyrë shkencërisht e provuar për tu dobësuar”-shkruajnë mediat. Dieta me mjaltë është ideuar nga dietologu Mike Mc Innes, i cili pretendon se nëpërmjet ngrënies së një luge mjaltë në darkë, digjen më lehtë yndyrat gjatë gjumit. Asnjë veprim ekstrem dhe as ushqime dietike të kushtueshme, por falë kësaj “diete” mund të humben deri në 3 kilogramë në javë. Mike McInnes, zbuloi se kombinimi i mjaltit me sheqerin natyral është ideal për të humbur peshë. Mund të hahen ëmbëlsira, biskota etj, e rëndësishme është që të jenë të përgatitura me mjaltë. Mjalti redukton gjithashtu stresin, duke na mundësuar që të flemë më mirë si dhe ndihmon tupin për të përshpejtuar djegien e yndyrave. Theksohet se mjalti është element kyç për të eliminuar dëshirën për sheqer, duke u cilësuar si një mik i mirë kundër obezitetit. Ndaj këshillohet që të niset dita me një ose dy lugë mjaltë në një filxhan me ujë të ngrohtë, në vend të sheqerit në çaj apo në kafe. Nëse doni të hani diçka, gjithashtu mund të lyeni një fetë bukë me mjaltë.

Categories
Dieta

Ja cila është pesha ideale

peshaNe të gjithë përpiqemi të ruajmë peshën ideale, por sa të vështirë e kemi për “ta mbajtur” atë. Cila është në të vërtetë pesha ideale, e cila përputhet dhe me gjatësinë reale. Rezultatet bazohen në këtë lloj formulë: (Gjatësia juaj – 100) – (10% x (Gjatesi – 100) = Pesha.
1. Nese jeni e gjate 1.50 cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg.
2. Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg.
3. Nese jeni e gjate 1.52 cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg.
4. Nese jeni e gjate 1.53 cm, pesha juaj ideale = 47.7 kg.
5. Nese jeni e gjate 1.54cm, pesha juaj ideale = 48.6 kg.
6. Nese jeni e gjate 1.55cm, pesha juaj ideale = 49.5 kg.
7. Nese jeni e gjate 1.56cm, pesha juaj ideale = 50.4 kg.
8. Nese jeni e gjate 1.57cm, pesha juaj ideale = 51.3 kg.
9. Nese jeni e gjate 1.58 cm, pesha juaj ideale = 52.2 kg.
10. Nese jeni e gjate 1.59 cm, pesha juaj ideale = 53.1 kg.
11. Nese jeni e gjate 1.60cm, pesha juaj ideale = 54.0kg.
12. Nese jeni e gjate 1.61cm, pesha juaj ideale = 54.9 kg.
13. Nese jeni e gjate 1.62cm, pesha juaj ideale = 55.8 kg.
14. Nese jeni e gjate 1.63cm, pesha juaj ideale = 56.7 kg.
15. Nese jeni e gjate 1.64 cm, pesha juaj ideale =57.6 kg.
16. Nese jeni e gjate 1.65 cm, pesha juaj ideale = 58.5 kg.
17. Nese jeni e gjate 1.66cm, pesha juaj ideale = 59.4 Kg.
18. Nese jeni e gjate 1.67cm, pesha juaj ideale = 60.3 kg.
19. Nese jeni e gjate 1.68 cm, pesha juaj ideale = 61.2 kg.
20. Nese jeni e gjate 1.69 cm, pesha juaj ideale = 62.1 kg.
21. Nese jeni e gjate 1.70 cm, pesha juaj ideale = 62.9 kg.
22. Nese jeni e gjate 1.71 cm, pesha juaj ideale = 63.9 kg.
23. Nese jeni e gjate 1.72 cm, pesha juaj ideale = 64.8 kg.
24. Nese jeni e gjate 1.73 cm, pesha juaj ideale = 65.7 kg.
25. Nese jeni e gjate 1.74 cm, pesha juaj ideale = 66.6 kg.
26. Nese jeni e gjate 1.75 cm, pesha juaj ideale = 67.5 kg.
27. Nese jeni e gjate 1.76 cm, pesha juaj ideale = 68.4 kg.
28. Nese jeni e gjate 1.77 cm, pesha juaj ideale = 69.3 kg.
29. Nese jeni e gjate 1.78 cm, pesha juaj ideale = 70.2 kg.
30. Nese jeni e gjate 1.79 cm, pesha juaj ideale = 71.1 kg.

Categories
Dieta

Molla ndihmon të dobësoheni

ha molleFibrat janë pjesë e rëndësishme e ushqimit të balancuar, ndërsa të shkëlqyeshme janë edhe për dobësim, sepse mbushin stomakun dhe kështu krijojnë ndjenjën e ngopjes.
Shumica e njerëzve nuk konsumojnë shumë fibra. Rekomandohet që femrat duhet të konsumojnë 25 g në ditë, ndërsa meshkujve u duhen 35 g. Megjithatë, konsumimi mesatar i fibrave është vetëm 15 g, çka është shumë pak.
Një mollë përmban 4.4 g fibra. Kjo mund t’ju duket pak, por llojet e fibrave të cilat do t’i gjeni në mollë janë pektinat, të cilat, për dallim nga llojet e tjera të fibrave, krijojnë ndjenjën e ngopjes për një kohë më të gjatë.
Hulumtimet kanë treguar që pjesëmarrësit, të cilët rregullisht hanë mollë para vaktit, e mbajnë peshën më lehtë, por edhe dobësohen. Qendra studime gjermane për hulumtime të kancerit kanë konstatuar që personat, të cilët hanë të paktën një mollë në ditë, kanë rrezik më të vogël nga kanceri i zgavrës së gojës, gjirit, zorrës së trashë, veshkave dhe vezoreve.
Molla është antioksidant i fortë dhe bllokon rritjen e qelizave të kancerit dhe përmirëson sistemin e imunitetit.
Kështu, nuk ka arsye që molla të mos bëhet fruta juaj e preferuar. Nuk ka rëndësi a e hani në mëngjes, para ushqimit apo pasdite.

Categories
Dieta

Dieta e mjaltit: Humbni 2 kg në javë

Humbni deri në 2 kg në javë duke u bazuar tek dieta e mjaltit

Dieta me mjaltëJu mund të humbni një masë në veshjet tuaja, duke ndjekur një dietë shumë të thjeshtë të bazuar tek mjalti.

Ky është rekomandimi i dietologut Mike McInnes, i cili publikoi në “Daily Mail” një program ushqimor që garanton, sipas tij, një humbje peshe prej 1,5-2 kilogramësh në javë.

Mjalti konsiderohet prej specialistit si ushqimi i përkryer për të realizuar një dietë, pasi ka në përbërje një kombinim sheqeri natyral që ndikon në humbjen e peshës.

Në bazë të dietës së McInnes, mjafton një lugë mjalti përpara gjumit, për të vënë në lëvizje metabolizmin edhe gjatë natës, e realizuar kështu non stop djegien e dhjamit.

Dieta e tij mund të bëhët edhe më efektive pa u reduktuar ushqimi i konsumuar, madje nuk ka nevojë as për ndonjë vullnet të hekurt, pasi dietologu këshillon konsumin e arsyeshëm të ëmbëlsirave dhe ushqimeve të tjera, që kanë zëvendësuar sheqerin me mjaltin.

Categories
Dieta

Dieta për të qenë më aktiv dhe me energji

Ka prova se duke ndryshuar dietën tuaj, ju mund të ndryshoni metabolizmin dhe substancat kimike të trurit, procese që në fund do të ndikojnë në nivelin tuaj të energjisë dhe humorit.

Si të fillosh:

Ushqimet mund të rrisin energjinë tuaj duke ju furnizuar me kalori, duke shtyrë trupin tuaj për të djegur kaloritë në mënyrë më efikase, dhe, në disa raste, duke furnizuar me kafeinë. Për një humor më të mirë, ushqimet më të mira janë ato që të ndihmojë për të mbajtur të qëndrueshme sasinë e sheqerit  në gjak dhe stimulojnë kimikate të trurit që ju bëjnë të ndjeheni mirë.

Karbohidrate të zgjuara:

karbohidratet ne ushqime

Karbohidratet janë me rëndësi jetike për rritjen e energjisë dhe humorit. Ato janë burim karburanti i preferuar për trupin, plus ato rrisin nivelin e substancave kimike pozitive të trurit, siç është serotonina. Çelësi është që të shmangin ëmbëlsirat, të cilat shkaktojnë hollimin e sheqerit të gjakut, duke ju bërë të ndiheni të lodhur dhe me jo në humor.

Në vend të kësaj, zgjidhni drithërat si gruri (buka), oriz ngjyrë kafe, dhe drithëra. Trupi juaj absorbon drithërat më ngadalë, duke mbajtur nivelet e sheqerit në gjak nivelet e energjisë të qëndrueshme.

Bajame dhe lajthi:

bajame dhe lajthi

Këto arrorë janë të pasur me proteina dhe magnezium, një mineral që luan një rol kyç në konvertimin e sheqerit në energji. Duke qenë i ulët në magnez mund të drenazhojë energjinë tuaj. Burime të mira të magneziumit përfshijnë drithërat, veçanërisht drithëra të papërpunuara, si edhe peshku.

Uji:

uje i fresket

Të qëndrosh i hidratuar ndihmon për të shmangur lodhjen. Disa studime sugjerojnë që  dehidrati ul apo mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj në thithjen e energjisë. Zgjidhja është e thjeshtë – Pini ujë ose pije të tjera pa sheqer gjatë gjithë ditës.

Prodhime të freskëta:

Fruta dhe Perime

Një tjetër mënyrë për të qëndruar të hidratuar dhe me energji është duke ngrënë fruta të freskëta dhe perime, të cilat natyrisht janë plot me ujë. Për shembull, një mollë e freskët apo edhe pak selino janë shumë të mira. Ushqime të tjera që ndihmojnë hidratimin janë makaronat, që e thithin ujin e tyre gjatë gatimit.

Caji:

caj

Ju mund të merrni kafeinë nga çaji. Studimet tregojnë se ajo mund të përmirësojë vigjilencën, kohën e reagimit, dhe kujtesën. Dhe vetëm me një gotë çaj, ju mund të largoni një pjesë të stresit tuaj.

Cokollata e zezë:

200375448-001  Sweet Chocolate

Lajme të mira: E dinit që pak çokollatë e zezë mund të rritë energjinë dhe humorin tuaj. Kjo ndodh për shkak të kafeinës në çokollatë.