Monday, November 19, 2018

Ja si të përfitoni! Italia përfshin në skemën e pensionit edhe...

Të gjithë shqiptarët që kanë jetuar e punuar në Itali mund të përfitojnë pension nga shteti fqinj, në momentin që plotësojnë kriteret e nevojshme. Sipas...

Lajm i keq për ata që kanë euro

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rënie gjatë ditës së sotme, duke zbritur në nivelin më të ulët të dekadës. Sipas kursit zyrtar të...

Kush janë sektorët më me fitim në ekonominë shqiptare

Tregtia është sektori nga sigurojnë fitimet pjesa më e madhe e njerëzve në vend. Sipas të dhënave të Anketës Strukturore të INSTAT, të përpunuara...

Forbes / Më të pasurit nga monedhat virtuale

Revista “Forbes”, e famshme për publikimin e klasifikimit vjetor të njerëzve më të pasur në botë, ka publikuar klasifikimin e parë të personave, pasuria...

Punëdhënësi nuk ju siguron kushtet për të ngrënë? Mund të merrni...

Qeveria shqiptare ka miratuar në Mbledhjen e Këshillit të Ministrave një vendim i cili përcakton se në rast se punëdhënësit, të cilët, për arsye...

Euro bie në nivelin më të ulët të 2018-s

Monedha e përbashkët ka vijuar nënçmimin në tregun vendas duke e mbyllur javën në nivelin e këmbimit të 133.2 lekëve sipas kursit zyrtar...

NBG shpall shitjen e saj te një bankë shqiptare, ish degë...

Banka Kombëtare e Greqisë (NBG) njoftoi sot zyrtarisht se ka shitur të gjitha aksionet e Banka NBG Albania Sh.A tek banka “ABI” - American...

‘Bitcoin’ në rënie, 24 orët e fundit mbi 100 mld dollarë...

Mbi 100 miliard dollarë janë humbjet e “bitcoin” 24 orët e fundit në tregun e kripto valutave. Monedha virtuale më famshme në botë ra...

Kompanitë e regjistruara në parajsat fiskale/ Ja çfarë i propozohet qeverisë…

Konfindustria do ti kërkojë zyrtarisht Qeverisë dhe Kuvendit të filloje sa më shpejt përmirësimin e legjislacionit në fuqi, me qellim ndalimin e marrëdhenieve shteterore...

100 kompanitë më të mëdha kapën 35% të fitimeve të gjithë...

Përqendrimi i lartë i pasurisë në pak duar ishte shqetësimi kryesor që po diskutohet në Forumin Ekonomik të Davosit, teksa një raport i fundit...

Ofertat “false” të dhjetorit, çmimet e elektroshtëpiakeve janë rritur

Të gjithë ne i kemi parë ofertat joshëse të dhjetorit ku sektori i shitjeve me pakicë për pajisjet elektroshtëpiake njoftoi ulje të çmimeve shpesh...

Mbyllet Sheraton në Tiranë, kompania mëmë Mak Albania raporton 81 milionë...

Humbjet e mëdha duket se kanë qenë arsyeja kryesore që e kanë detyruar grupin Mak Albania, që ka në pronësi Hotel Sheraton, që të...

Të varfër, por shqiptarët kursejnë nga ushqimet për të blerë televizor...

Zhvillimet në tregtinë me pakicë të këtij viti ilustrojnë një prirje të kahershme të shqiptarëve për një kujdes të tepruar ndaj shtëpisë dhe makinës...

Kthimi i emigrantëve për festa, AMF: Mos blini polica që ju...

Festat e fundvitit shënojnë kohën kur një pjesë e mirë e emigrantëve kthehen për t’i kaluar ato me familjarët në Shqipëri. Një pjesë e...

Shitet Lori Caffe / Familja Hoxha shet 51% të aksioneve të...

Valtelina, një nga përpunuesit më të mëdhenj të kafesë në vend, tregtues i markës Lori Caffe, ka ndryshuar strukturën e aksionerëve. Sipas të dhënave zyrtare...

Turqia e para në botë për rritjen ekonomike, vendos distancë nga...

Ekonomia e Turqisë në tremujorin e tretë të vitit, duke arritur normën e një rritjeje me dy shifra ka vendosur një distancë me vendet...

Shqiptarët ‘përtacë’, me orë të gjata në punë, por pa produkt

Edhe pse mund të rrinë me orë të gjata në punë, të punojnë fundjavave, të përpiqen shumë për të arritur objektivat që iu janë...

Cili do te jete ‘personazhi’ i 10 mijë lekëshit të ri?...

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, në mbledhjen e sotme ka diskutuar mbi plane për rimëkëmbjen e bankave, për kontrollin e brendshëm të tyre,...

Trajnimet e kontabilistëve dhe ekonomistëve, hapen regjistrimet e reja për vitin...

Të gjithë ata kontabilistë dhe ekonomistë të interesuar për t’u trajnuar lidhur me standardet e reja dhe që nuk arritën të regjistrohen në fazën...

Dalin çmimet: Sa kushton fluturimi “low cost” nga Tirana në Londër,...

Wizz Air, operatori hungarez i fluturimeve me çmime të ulëta, që pas Budapestit, pritet të nisë fluturimet direkte nga Tirana drejt Londrës ka publikuar...