Categories
Eventet e Fundit

Edhe Enrique Iglesias do vijë në Shqipëri, ja kur …

Ylli i muzikës botërore, Emeli Sande do të performojë për “Natën e Bardhë” në Tiranë.

Artisten e njohur pritet ta ndjekin një numër i madh adhurues të kryeqytetit në sheshin

“Skënderbej”, pasi fama e këngëve të saj është mbarëkombëtare.

Por Bashkia e Tiranës duket se ka rezervuar një tjetër surprizë për kryeqytetasit,

pasi në muajin maj pritet të vijë në Tiranë Enrique Iglesias, transmeton revistawho.com.

Lajmin e ekskluziv e bëri me dije drejtorja e promovimit në Bashkinë e Tiranës, Juli Dhame e cila tha se Iglesias por dhe shumë yje të tjerë botëror duan të performojnë turet në Tiranë.

E ftuar në programin “Pasditja ime” të gazetarit Eraldo Rexho, Dhame tha se

evente të tjera kulturore pritet të zhvillohen përgjatë fundvitit nëTiranë.

Categories
Eventet e Fundit

Sonte pritet shi meteorësh. Ja kur mund ta shihni

Netët mund të jenë bërë më të gjata, por duket sikur nuk ka fund të ngjarjeve astronomike për t’i mbajtur ato interesante. Kjo fundjavë shënon kulmin e rënies së  meteorëve Taurid, që vjen nga mbeturinat e kometës Encke.

Megjithëse nuk është aq aktive sa edhe Orionidët më të njohur ose rënia e meteorëve Perseids, ajo prapë do t’u japë vëzhguesve një shans për të dalë dhe për të parë shumë yje të bien. Priten rreth 15 meteorë në orë dhe, si gjithnjë, shanset më të mira për t’i parë ato janë të shkoni në  një fushë të gjerë dhe boshe, me sa më pak ndotje  që është e mundur.

Rënia e  meteorëve ndodh për shkak të mbeturinave të shpërndara nga një kometë e largët. Mbetjet e kometës së Encke vijnë në kontakt me atmosferën e Tokës dhe digjen në një dritë verbuese, të cilës i referohemi si yll i qitjes. Kometa e Encke ka një nga orbitat më të shkurtra të çdo kometi të njohur, që rrethon diellin çdo 3,3 vjet.

Besohet se këto mbetje mund të vijnë edhe nga një kometë shumë më e madhe që u shkatërrua vite dhe vite më parë.Kjo mund të mos jetë veçanërisht aktive, por rënia e këtij meteori Taurid zhvillohet për një periudhë më të gjatë që shtrihet nga mesi i tetorit deri në mes të nëntorit.

Nga 5 nëntori deri më 12 nëntor është zakonisht periudha më aktive, sipas Space.com, duke e bërë këtë fundjavë shansin më të mirë që ju do të keni për të parë disa pamje të mrekullueshme.

Categories
Eventet e Fundit

Video / Nata e bardhë në Tiranë, kjo është këngëtarja ndërkombëtare që do të këndojë për shqiptarët

Nata e Bardhë këtë nëntor do të ofrojë argëtim falas dhe shumë aktivitete të këndshme, për të gjithë ata që planifikojnë të shkojnë në sheshin Skëndërbej për të festuar.

Yjët do të shndrrisin por më shumë ai i ardhur nga Britania“- thuhet në njoftimin e Bashkisë.

Bëhet fjalë për këngëtaren e njohur Emeli Sandé, e njohur nga publiku shqiptar për këngët e saj “Next to me“, “Hurts“, “My kind of love“.

A do të shkoni ta ndiqni në takimin e përvitshëm të natës së bardhë më 29 nëntor?!

Categories
Eventet e Fundit

Video / “Öteki Taraf”, filmi turk që shumë shtete vrapuan ta blejnë, pa dalë ende

Mesa duket jo vetëm shqiptarët janë adhurues të filmave dhe serialeve turke, pasi një film i produksionit turk ka arritur të blihet nga shumë shtete.

Filmi turk “Oteki Taraf” është përkthyer në plot 6 gjuhë, ende pa u dhënë premiera e tij, që parashikohet të transmetohet më 8 dhjetor. Traileri i filmit ka tërhequr shumë vëmendje në të gjithë botën.

Në të interpretojnë aktorët tashmë të njohur për publikun si Asli Enver, Meryem Uzerli dhe Ozcan Deniz. Gjermania, Azejbaxhani, Franca, Holanda dhe Rusia janë disa nga vendet ku filmi do të shfaqet.

Nga ana tjetër, nuk mund të mungonte përkthimi i tij në anglisht, i cili do të mundësojë transmetimin edhe në vende të tjera. Në këtë film, aktori i njohur i “Nusja nga Stambolli” vjen edhe si skenarist e regjisor.

Categories
Eventet e Fundit

Eurovizioni përjashton Maqedoninë. Arsyeja?! Borxhet

Duket se këtë vit në netët live të Eurovizionit do të na duhet të shikojmë vetëm 42 shtete të performojnë dhe kjo për shkak se shteti i Maqedonisë sipas wiwibloggs është përjashtuar.

Maji i vitit të ardhshëm do të ketë 42 shtete përballë njëra-tjetrës dhe Maqedonia mesa duket nuk do të jetë pjesë e saj. “Eurovision” do të mbahet në Lisbonë të Portugalisë në datat 8-12 maj ndërkohë që shteti i Maqedonisë është përjashtuar për shkak se qeveria e fqinjëve tanë kanë një borxh ndaj “The European Broadcasting Union”.

Nga të gjitha shtetet pjesmarrëse vetëm 26 prej tyre do të kenë fatin e madh të shkojnë në finale, dhe ne shpresojm që edhe vendi jonë të jetë pjesë e saj.

Categories
Eventet e Fundit

Turtle Fest 2017

turtle-festTurtle Fest hyn në edicionin e tij të 6-të si një histori e konsoliduar suksesi, një realitet artistik dhe kulturor gjithnjë në zhvillim, i cili vit pas viti pasurohet prej entuziazmit dhe sharmit të pjesmarrësve, të cilët janë padiskutim pjesë e familjes së madhe të Breshkës.

Një festë e bukur kampi, si e tillë fillon historia 6 Vjecare e Turtle Fest, tashmë një prej festivaleve muzikore më të mëdha në vend, e cila në 3 ditë dhe 3 netë mbledh Dj-ët më të rëndësishëm të skenës Alternative Europiane & Shqiptare dhe numëroi edicionin e kaluar pjesmarrjen e mbi 4500 adhuruesve të muzikës.

“Një histori e fuqisë së imagjinatës, e dëshirës së madhe për muzikën dhe për të qenë pjesë e një yjësie të shndritshme artistike dhe shoqërore”.

Të premten, të shtunën dhe të dielën e datave 4,5,6 Gusht 2017, Ishulli i Breshkës zbarkon për të 6-in vit rradhazi në plazhin përrallor të Drimadhesit për të hapur dyert e Festivalit më të madh Open-Air Shqiptar,Turtle Fest.

Categories
Eventet e Fundit

Dy çamarokët

[tabs tab1=”Data / Ora” tab2=”Vendi”]
[tab id=1]Data: 08/03/2015
Orari: 11:00 to 12:00 [/tab][tab id=2] Teatrin e Metropolit, në sallën “Çehov”[/tab][/tabs]

Dy çamarokët është shfaqja për fëmijë në Teatrin e Metropolit e cila vjen në skenën e këtij teatri ditën e diel, ora 11:00, në sallën “Çehov”.

Historia e derrkucit Bol, arushit Pipi dhe pulës grindavece e shkruar nga autori Llukan Xhagjika, vjen në skenë nën regjinë e Suela Xhonuzit.

Interpretojnë: Lidja Jahollari, Andërrjon Nafizi dhe Aleksandër Nikolli.

Kostumet nga Ina Elezi dhe skenografia nga Hysni Loka.

Koreograf është Albi Minarrolli.

Drejtor artistik është Suela Konjari.

Sinopsi: Derrkuci Bol dhe arushi Pipi janë dy shokë. Atyre nuk iu pëlqen aspak të mësojnë në shkollë. Janë në të njëjtën klasë dhe kanë mësuese një pulë që e kanë “tërbuar” me budallallëqet e tyre. Një ditë të bukur mësuesja i kapi në klasë duke luajtur dhe duke u tallur me të. Kështu ajo i teston në matematikë, abetare, gjimnastike madje dhe kërcim. Mësuesja i dërgon në pyll për të mbledhur gjethe dhe fruta të ndryshme. A do t’ia dalin Pipi dhe Boli të kryejnë të paktën këtë detyrë?

Regjisorja Xhonuzi ka përdorur mjaft lojëra argëtuese dhe edukative në këtë shfaqje e cila zgjat rreth 45 minuta.

Për më tepër informacion: Tel : +355 42 270 668

Burimi: Drejtoria e Turizmit & Promovimit të Qytetit

Categories
Eventet e Fundit

PerFormaNca

Monodrama PerFormaNca vjen në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në datat 5 e 6 mars, ora 19:00.

Autori i kësaj monodrame është Odise Kote dhe do të interpretohet nga Marsias Lila nën regjinë e Edlira Bahollit. Skenografia është e Beqo Nanajt dhe kostumografia nga Klodiana Keco. PerFormaNca është drama e përditshme e njeriut shqiptar e jo vetëm.

Në themel të jetës, në udhëkryq të çdo individi në shekullin e XXI, ndonëse shekull digital e virtual, shtrohet pyetja : Ku është rruga ime ? Në pritje të një përgjigjegjeje, dyzimi, krejt natyrshëm takon rrugës dy kahje : Formën dhe Përmbajtjen. Performancën dhe Vlerën. Të gjitha këto ndërthuren në monodramën me theks të fortë social “Performanca”, monodramë që e vë qytetarin e kohës në bangën e akuzës për heshtjen, zvetënimin, pranimin e fatalitetit.