Categories
Eventet e Fundit

Turtle Fest 2017

turtle-festTurtle Fest hyn në edicionin e tij të 6-të si një histori e konsoliduar suksesi, një realitet artistik dhe kulturor gjithnjë në zhvillim, i cili vit pas viti pasurohet prej entuziazmit dhe sharmit të pjesmarrësve, të cilët janë padiskutim pjesë e familjes së madhe të Breshkës.

Një festë e bukur kampi, si e tillë fillon historia 6 Vjecare e Turtle Fest, tashmë një prej festivaleve muzikore më të mëdha në vend, e cila në 3 ditë dhe 3 netë mbledh Dj-ët më të rëndësishëm të skenës Alternative Europiane & Shqiptare dhe numëroi edicionin e kaluar pjesmarrjen e mbi 4500 adhuruesve të muzikës.

“Një histori e fuqisë së imagjinatës, e dëshirës së madhe për muzikën dhe për të qenë pjesë e një yjësie të shndritshme artistike dhe shoqërore”.

Të premten, të shtunën dhe të dielën e datave 4,5,6 Gusht 2017, Ishulli i Breshkës zbarkon për të 6-in vit rradhazi në plazhin përrallor të Drimadhesit për të hapur dyert e Festivalit më të madh Open-Air Shqiptar,Turtle Fest.

Categories
Eventet e Fundit

Dy çamarokët

[tabs tab1=”Data / Ora” tab2=”Vendi”]
[tab id=1]Data: 08/03/2015
Orari: 11:00 to 12:00 [/tab][tab id=2] Teatrin e Metropolit, në sallën “Çehov”[/tab][/tabs]

Dy çamarokët është shfaqja për fëmijë në Teatrin e Metropolit e cila vjen në skenën e këtij teatri ditën e diel, ora 11:00, në sallën “Çehov”.

Historia e derrkucit Bol, arushit Pipi dhe pulës grindavece e shkruar nga autori Llukan Xhagjika, vjen në skenë nën regjinë e Suela Xhonuzit.

Interpretojnë: Lidja Jahollari, Andërrjon Nafizi dhe Aleksandër Nikolli.

Kostumet nga Ina Elezi dhe skenografia nga Hysni Loka.

Koreograf është Albi Minarrolli.

Drejtor artistik është Suela Konjari.

Sinopsi: Derrkuci Bol dhe arushi Pipi janë dy shokë. Atyre nuk iu pëlqen aspak të mësojnë në shkollë. Janë në të njëjtën klasë dhe kanë mësuese një pulë që e kanë “tërbuar” me budallallëqet e tyre. Një ditë të bukur mësuesja i kapi në klasë duke luajtur dhe duke u tallur me të. Kështu ajo i teston në matematikë, abetare, gjimnastike madje dhe kërcim. Mësuesja i dërgon në pyll për të mbledhur gjethe dhe fruta të ndryshme. A do t’ia dalin Pipi dhe Boli të kryejnë të paktën këtë detyrë?

Regjisorja Xhonuzi ka përdorur mjaft lojëra argëtuese dhe edukative në këtë shfaqje e cila zgjat rreth 45 minuta.

Për më tepër informacion: Tel : +355 42 270 668

Burimi: Drejtoria e Turizmit & Promovimit të Qytetit

Categories
Eventet e Fundit

PerFormaNca

Monodrama PerFormaNca vjen në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në datat 5 e 6 mars, ora 19:00.

Autori i kësaj monodrame është Odise Kote dhe do të interpretohet nga Marsias Lila nën regjinë e Edlira Bahollit. Skenografia është e Beqo Nanajt dhe kostumografia nga Klodiana Keco. PerFormaNca është drama e përditshme e njeriut shqiptar e jo vetëm.

Në themel të jetës, në udhëkryq të çdo individi në shekullin e XXI, ndonëse shekull digital e virtual, shtrohet pyetja : Ku është rruga ime ? Në pritje të një përgjigjegjeje, dyzimi, krejt natyrshëm takon rrugës dy kahje : Formën dhe Përmbajtjen. Performancën dhe Vlerën. Të gjitha këto ndërthuren në monodramën me theks të fortë social “Performanca”, monodramë që e vë qytetarin e kohës në bangën e akuzës për heshtjen, zvetënimin, pranimin e fatalitetit.

Categories
Eventet e Fundit

Djemtë Gazmorë

Djemtë Gazmorë fokusohet mbi marrëdhënien e dy ish-aktorëve të shquar të estradës, një gjini tashmë e zhdukur. Uilli Klark (Robert Ndrenika) dhe El Ljuis (Viktor Zhusti), të mbiquajturit “Djemtë Gazmorë”, kanë luajtur për 43 vjet me radhë skeçe, ndër të cilët më i suksesshmi ka qenë “Doktori dhe taksat”. Gjatë gjithë jetës së tyre ata kanë luajtur vetëm bashkë, duke u bërë në sytë e publikut të disa brezave një dyshe e pandashme, një lloj Stenli Lorel dhe Oliver Hardi të skenës.

djemte-gazmoreAs publiku, as ata vetë, nuk e kanë imagjinuar kurrë njërin të ndarë nga tjetri. Por gjinia e estradës ka perënduar. Ftesat për shfaqje janë rralluar, derisa një ditë Ljuisi ka vendosur “të ulë siparin” përgjithmonë dhe të dalë në pension. Por duke bërë këtë, Ljuisi ka dënuar me dalje në pension edhe partnerin e tij të përjetshëm, Klarkun, i cili nuk ia fal kurrë…

Njëmbëdhjetë vjet më pas, Ljuisi punon ende si agjent burse dhe jeton me familjen e së bijës në Nju Xhërsi, ndërsa Uilli Klarku është pensionist dhe jeton vetëm në një garsonierë, në një hotel të lirë në Nju Jork. E vetmja vizitore e tij është mbesa, vajza e vëllait, e cila është agjente aktorësh. Nensi (Elia Zaharia) kujdeset shumë për xhaxhain e saj dhe përpiqet me mish e me shpirt t’i gjejë punë: role të vogla në reklama. Fati duket se u troket në derë xhaxhait dhe mbesës: rrjeti i televiziv SiBiEs do të realizojë një spektakël të madh për historinë e komedisë. Në programin e spektaklit është edhe skeçi i famshëm “Doktori dhe taksat”. SiBiEs është gati të paguajë 10,000 dollarë për “Djemtë Gazmorë”, që duhet ta interpretojnë edhe një herë atë skeç, para kamerave të televizionit. Kjo është më shumë se sa kanë ëndërruar ndonjëherë ata në dhjetë vitet e fundit. Përveç parave, bëhet fjalë për një rikthim në jetë, në lavdinë e dikurshme, e pse jo edhe në treg, me të tjera oferta për punë.

djemte_gazmore

Por sfida nuk është e lehtë. Në fillim Nensit, pastaj edhe regjisorit të televizionit (Dorian Ramaliu) dhe asistentit të tij (Genti Deçka) u duhet të merren me keqkuptimet, zënkat dhe inatet që i kanë shoqëruar “Djemtë Gazmorë” për 43 vjet me rradhë dhe nuk janë fashitur as nga 11 vjet heshtje. Në një skenë të shkëlqyer të “teatrit brenda teatrit” ne shohim dy pleq 72 vjeçarë që rreken të bëjnë humor me një skeç që e kanë interpretuar mijëra herë, ndërkohë që mes tyre nuk ka më as respekt, as simpati dhe as mirëkuptim. E zënë ngushtë mes tyre duket aktorja (Nigda Dako), që luan rolin e infermieres.

Koha ka ndryshuar shumë gjëra, përveç tipit inatçor të Uilli Klarkut, që nuk mund ta qetësojë as profesionalizmi i infermieres (Albana Sançolli).

Categories
Eventet e Fundit

Ekspozitë me pllakate e artistit hungarez Péter Pócs

Data e fillimit: 06/02/2014
Data e mbarimit: 10/03/2014
Orari: 18:00
Vendndodhja: Galeria Kombetare e Arteve
Me datë 6 Shkurt 2014, ora 18.00, Galeria Kombëtare e Arteve ka kënaqësinë të hapë për publikun ekspozitën me pllakate të artistit hungarez Péter Pócs.

peter-pocs-postersMe datë 6 Shkurt 2014, ora 18.00, Galeria Kombëtare e Arteve ka kënaqësinë të hapë për publikun ekspozitën me pllakate të artistit hungarez Péter Pócs. Ekspozita tregon një përzgjedhje të veprave të këtij artisti duke u fokusuar kryesisht tek pllakati kulturor por që përfshin edhe disa kulme personale të artistit në pllakatin politik. Ai njihet për të dyja në nivel ndërkombëtar. Imazhet e tij, shumicën e kohës në skena dhe interpretime surreale, të mbrujtura me një seriozitet të thellë dhe pasion të fortë, gjejnë frymëzim në historinë e Hungarisë, dhe sidomos situatën politike të saj gjatë shekullit të 20, por disa nga punët e tij janë thellësisht universale, si në rastin e pllakateve që dëshmojnë rënien e komunizmit në gjithë Europën Lindore në vitet 1989-1990.

Pllakatet e Péter Pócs, të cilat vijnë si rezultat i përdorimit të një teknike individuale krejtësisht origjinale – bocete skulpturore të fotografuara në skena teatrale dramatike – kombinojnë ikonografinë personale surreale me elementë kulturorë, historikë, politikë, socialë etj, të një Europe midis dy botësh. Kur sheh materien e përdorur për to: balta, uji, mielli, kripa, argjila, është e pamundur të shmagësh asociimin me krijimin e Adamit të zanafillës, dhe as situatën e tij të mëpasshme. Pllakatet e Péter Pócs, të këtij demiurgu modern, e transhendojnë problemin akut politico-social të cilit i drejtohen dhe shtrojnë pyetje rreth kujtesës tonë historike në breza, apo gjendjes së njeriut në skenë apo jashtë saj, në jetë.

Që nga fundi viteve 80-të e deri në ditët tona Péter Pócs është fitues i shumë çmimeve në botë për pllakatin dhe sot ai është një nga figurat më të respektuara në këtë zhanër. Kjo është hera e parë që Péter Pócs ekspozon në Shqipëri. Nëpërmjet një gjesti të rrallë dhe bujar artisti do ti dhurojë fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve të gjithë pllakatet pjesëmarrës në këtë ekspozitë.

Me datë 6 Shkurt 2014, ora 11.30, në Galerinë Kombëtare të Arteve do të zhvillohet me mediat një konferencë për shtyp gjatë së cilës kuratori i ekspozitës Peter Fitz, drejtor i Muzeut Kiscelli të Budapestit, dhe stafi kuratorial, do ta prezantojnë këtë ekspozitë më gjerësisht.

Biografia e Artistit

Peter PocsPéter Pócs lindi me 14 shtator 1950 ne¨ Pe´cs, Hungari. Ai u diplomua ne¨ Shkolle¨n e Mesme Artistike ne¨ Pe´cs ne¨ vitin 1971 si arpunues dhe argjendar. Po´cs ka punuar si dizenjator grafike qe¨ nga viti 1972, duke le¨vruar kryesisht pllakatin kulturor, dhe me¨ rralle¨ ate¨ komercial. Ne¨ vazhdime¨si, nga vitet 80-te¨ (dhe pas ndryshimeve politike), Po´cs ka dizenjuar me¨ se¨ shumti pllakate te¨ karakterit politik. Udhe¨heqe¨sit e tij shpirte¨rore¨ ishin Henryk Tomaszewski, Waldemar S´wierzy dhe Gyo¨rgy Konecsni. Ai ka marre¨ pjese¨ ne¨ shume¨ ekspozita nde¨rkombe¨tare, bienale e trienale, duke qene¨ shpesh fitues i c¸mimeve si hungareze, si nde¨rkombe¨tare me krijimet e tij. Ai gjithashtu ftohet rregullisht te¨ marre¨ pjese¨ ne¨ simpoziumet nde¨rkombe¨tare te¨ pllakatit: ‘Hommage a` Max Ponti’, ’13 + Lautrec’, ‘Komunikim 2000’, ‘Mije¨vjec¸ari Hungarez’, ‘Familja Toulouse’, ‘Fe¨mije¨t jane¨ ritmi i bote¨s’, ‘Shkronjat e Bullgarise¨ Alfabeti i Evrope¨s’, ‘Sarajeve¨ 2014’). Ne¨ vitin 1991 Po´cs themeloi studion e tij, te¨ pe¨rbe¨re¨ vete¨m prej tij, te¨ quajtur Poster Design Studio. Ai mori c¸mimin Miha´ly Munka´csy pe¨r artin ne¨ vitin 1997. Po´cs themeloi shoqate¨n ‘Vetmia e Pllakatit Hungarez’ ne¨ vitin 2008. Ai mori Diplome¨n ‘Mjeshte¨r ne¨ Dizajnin Industrial’ nga Universiteti i Hungarise¨ Pere¨ndimore ne¨ vitin 2010. Kohe¨t e fundit jeton dhe punon me familjen e tij ne¨ Tirane¨.

Galeria Kombëtare e Arteve
Adresa: Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë,
Tel: 00355 4 222 60 33 info@gka.al
www.gka.al