Monday, November 19, 2018

Titaniku / Dy të dhëna pak të njohura, që mund të...

Kanë kaluar 105 dhe akoma zgjon kërshëri. Si është e mundur që sfida më e madhe e njeriut mbi oqean të jetë mbytur gjatë...

“Jam ilir!” Testamenti i Aleksandrit të Madh, që tronditi grekët dhe...

Padyshim që figura e tij madhështore, la gjurmë në historinë e njerëzimit, aq shumë sa edhe mijëra vite pas tij betejat dhe fitoret e...

Historia e Lekut

Monedha shqiptare, Lek, doli në qarkullim për herë të parë në shkurt të 1926. Ajo e mori emrin nga Aleksandri i Madh, emri i...

FOTO/ Ja ç’ndodhi në 1-Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, në 1913

"Më 28 nëntor 1913, ora 10.00, në përvjetorin e parë të pavarësisë u ngrit flamuri kombëtar edhe në Shkodër. Qyteti administrohej në atë kohë...

Ky ishte propozimi i flamurit nga Esat Pashë Toptanit / I...

Zbulohet flamuri që Esat Pashë Toptani propozoi të kishte shteti shqiptar në vitin 1915. Zbulimin e ka bërë të mundur studiuesi dhe historiani i njohur...

Origjinali i zhdukur i Aktit të Pavarësisë, enigma e pazgjidhur e...

Ndoshta jo të gjithë e dinë, por dokumenti origjinal i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në 28 nëntor 1912, rezulton i zhdukur. Versioni që...

Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa...

Në fundin e Shtatëqindës, Egjipti i përkiste Perandorisë otomane. Por ligjin e bënin 24 bejlerë vendas, princët mamlukë me vasalët e tyre. Po cilët...

Ja si e “firmosi” Bajram Curri pavarësinë e Shqipërisë

Bajram Curri, “Hero i Popullit” Gjatë jetës sime, në kohën e studimeve, por dhe në punë, kam mësuar shumë gjëra rreth jetës e veprimtarisë së...

Ç’domethënë simboli i kurorës së dyfishtë të Egjiptit?

Faraonët e lashtë egjiptianë zakonisht përshkruhen me një kurorë mbi kokë, apo një rrobë. Më e rëndësishmja nga këto ishte kurora e dyfishtë, e...

Kush ishin Templarët?

Historia e murgjve-luftëtarë, më të famshëm të Mesjetës E themeluar në vitin 1118 nga aristokrati Hugo Payns, me kërkesë të San Bernardo di Chiaravalle dhe...

Historiku i Komunitetit Mysliman (1912-1967)

Duke shfletuar librin “Rrugëtimi i fesë islame në Shqipëri” (1912-1967), të autorit Ali Basha Para disa kohësh, u promovua libri i fundit i të nderuarit...

30 Tetor 1938, u përurua godina e Bankës Kombëtare

Një nga ndërtesat më të hijshme të kryeqytetit, godina e Bankës Kombëtare, u përurua më 30 Tetor 1938. Ajo është vepër e arkitektit italian Norpurgo,...

A ju kujtohen tollonat e ushqimeve?

"Kjo është triska e kategorisë "F", për ata që punonin në fshat, por jo për fshatarët e kooperativave, të cilët nuk e gëzonin të...

Regjimi komunist: 59 mijë internime dhe mbi 6 mijë të vrarë

Instituti i Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit ka publikuar në raportin vjetor, në të cilin thuhet se gjatë regjimit komunist 34,135 shqiptarë...

Lidhja e Lezhës, hap drejt konsolidimit të shtetit shqiptar

2 Mars i vitit 1444, 565 vjetori i Kuvendit të Lezhës, përbën një nga ngjarjet më të shënuara të historisë mesjetare shqiptare. Për të...

Teoria hitlerine mbi racat, që shkaktoi 11 mijë të vdekur çdo...

“Mein Kampf”, debatet për librin e Adolf Hitlerit, të përkthyer edhe në shqip Si e projektoi shfarosjen e hebrenjve, si ideoi dhe nisi Lutën e...

Hija e KGB-së në vrasjet mister

25 % e administratës përbëhet nga ish kolegë të Putin në Lubjanka   Kontrollojnë naftën, gazin si edhe kompanitë bankare dhe ato ajrore. U imponojnë...

NATO, për herë të parë flamuri shqiptar ulet në gjysmështizë

23 Shkurt 2012 Për herë të parë, u ul në selinë e NATO-s, flamuri kombëtar i Republikës së Shqipërisë, në gjysmështizë, për humbjen e kapitenit...

Uganda njeh Pavarësinë e Kosovës

Me 17 Shkurt 2012 Uganda njeh pavarësinë e Kosovës. Lajmi është konfirmuar nga kabineti i Behgjet Pacollit dhe është prezantuar letra verbale. Njohja e Ugandës...

Shqipëria me kalë, në gjurmët e Lord Byron

Reportazhi i gazetares, Minty Clinch, përshkruan detaje nga jeta e shqiptarëve Një udhëtim mbresëlënës në Shqipëri nga gazeta prestigjioze britanike “The Telegrahp” “Shqipëria me kalë, në...