PROCESVERBALI / Sëmundja e Enver Hoxhës dhe si Ramiz Alia i mori fronin

PROCESVERBALI / Sëmundja e Enver Hoxhës dhe si Ramiz Alia i mori fronin

Një vit përpara se Enver Hoxha të vdiste, Ramiza Alia tashmë kishte marrë në dorë frenat e shtetit komunist dhe u shpalli drejtuesve të Byrosë se udhëheqësi që për 40 vjet kishte drejtuar vendin është drejt vdekjes. Gazeta Tema ka publikuar pjesën e dytë të Dossierit të gazetarit Dashnor Kaloçi, ku publikohet një material sekret…

Zbulohet një sarkofag mbi 2500-vjeçar

Zbulohet një sarkofag mbi 2500-vjeçar

Sarkofagu i një prifti egjiptian që daton prej më shumë se 2500 vite u zbulua drejtpërdrejtë të dielën në mbrëmje gjatë një emisioni në kanalin amerikan “Discovery”. Ishte nëpërmjet dritës artificiale që arkeologu egjiptian, Zahi Hawass dhe njerëzit e tij hapën, të rrethuar nga kamerat, tre sarkofagë, njëri prej të cilëve ndodhej në sipërfaqe të…

Ja pse qytetërimet e përparuara të lashta, mund të kenë ekzistuar vërtet
|

Ja pse qytetërimet e përparuara të lashta, mund të kenë ekzistuar vërtet

Shumë studiues, besojnë që ne nuk jemi qytetërimi i parë i përparuar që ka ekzistuar në Tokë. Ata pretendojnë se në prehistori, historinë e paregjistruar, mund të kenë ekzistuar, lulëzuar, rënë dhe humbur një ose më shumë civilizime të përparuara. Ndërsa ky është një koncept i çuditshëm për shumicën e njerëzve, nuk është dhe aq…

Konkordi dhe fluturimi i fundit
|

Konkordi dhe fluturimi i fundit

Konkordi bën fluturimin e fundit në historinë e aviacionit Pas 27 vjetësh fluturim, Konkordi, «i vetmi avion pasagjerësh me shpejtësi supersonike», del në pension. British Airways, në tetor të vitit 2003, nxori nga shërbimi edhe avionin e fundit për pasagjerë të flotës së saj prej shtatë Konkordësh, duke përmendur si arsye rritjen e çmimeve dhe…

TAP zbulon thesaret e 5 mijë vjetëve më parë në Turan të Korçës
|

TAP zbulon thesaret e 5 mijë vjetëve më parë në Turan të Korçës

Në një zonë të pasur bujqësore, në afërsi të qytetit të Korçës, në Shqipërinë juglindore, gjatë punës së ndërtimit të një gazsjellësi nga Shqipëria për në Itali, punëtorët janë befasuar nga zbulimi i një qendre antike të mbushur me thesare që datojnë që nga koha e Neolitit. Ky zbulim, sipas arkeologëve, është një pasqyrë unike…

Titaniku / Anija balengjuajtëse mund të kishte shpëtuar tragjedinë

Titaniku / Anija balengjuajtëse mund të kishte shpëtuar tragjedinë

Historia tregon se gjatë orëve më dramatike pas goditjes me ajsbergun, një anije finlandeze që merrej me gjuajtjen e paligjshme të fokave dhe balenave po afrohej për të ndihmuar në shpëtim, por kapiteni i Samsonit, pasi pa dritat e Titanikut besonte se Roja Bregdetare e SHBA-ve u ishte vënë në ndjekje për t’i konfiskuar ngarkesën,…

Deklarata për shtyp e Mbretëreshës Geraldinë nga Greqia, drejtuar Fuqive të Mëdha

Deklarata për shtyp e Mbretëreshës Geraldinë nga Greqia, drejtuar Fuqive të Mëdha

“L’Action française” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretëreshës Geraldinë drejtuar asokohe Fuqive të Mëdha, me qëllim mbrojtjen e popullit shqiptar ndaj pushtuesve fashistë. Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë për publikun shqiptar, rrëfimin e plotë të…

Fenomen: Vetëm dy herë në vit dielli ndriçon statujën e Ramses II në Egjipt
|

Fenomen: Vetëm dy herë në vit dielli ndriçon statujën e Ramses II në Egjipt

Më 22 shkurt 2018 dielli ka ndriçuar statujën e faraonit Ramses II, monument ky i cili gjendet në tempullin Ebu Simbel në qytetin Asvan të Egjiptit. Ngjarja astronomike e cila ndodh vetëm dy herë në vit, u ndoq jo vetëm nga zyrtarët egjiptianë dhe të ftuarit por dhe nga mijëra turistë vendas dhe të huaj,…

Zgjidhet pas 2 mijë vjetësh misteri i “Portës së Vdekjes”
|

Zgjidhet pas 2 mijë vjetësh misteri i “Portës së Vdekjes”

Para 2200 vitesh romakët kishin një tunel të njohur si “porta e vdekjes”, ku kafshët ngordhnin sapo hynin. Specialistët, për shekuj mbështesnin idenë se çonte në botën e nëndheshme, term që i referohet në përgjithësi vendeve ku shkojnë dhe qetësohen shpirtrat e vdekur, por mungonte zgjidhja e misterit të tunelit vdekjeprurës.Do të kalonin më shumë…