Më 20 shkurt 1991 u rrëzua monumenti i Enver Hoxhës në Tiranë

Më 20 shkurt 1991 u rrëzua monumenti i Enver Hoxhës në Tiranë

Data 20 shkurt sjell në kujtesë 20 shkurtin e vitit 1991 kur në Tiranë, kur mijëra qytetarë të revoltuar dhe të indinjuar nga sistemi diktatorial, përmbysën monumentin e diktatorit Enver Hoxha. Mijëra vetë vërshuan drejt sheshit “Skënderbej” dhe rrethuan monumentin. një nga dëshmitarët e asja dite ishte Serxho Petrela, i citi në kujtimet e tij…

Pse romakët organizonin shfaqje me gladiatorë?
|

Pse romakët organizonin shfaqje me gladiatorë?

Shfaqja e parë me gladiatorë u zhvillua në Romë në vitin 264 P.E.S, gjatë një ceremonie funerale: lojërat me gladiator, ishin një nga shfaqjet më të shikuara të Romës së lashtë. Për rreth 7 shekuj burra, gra dhe madje edhe xhuxha morën pjesë në këtë cirk të përgjakshëm:në fakt, luftimet ndërmjet gladiatorëve kishin ndodhur që…

Titaniku / Dy të dhëna pak të njohura, që mund të kishin ndryshuar historinë
|

Titaniku / Dy të dhëna pak të njohura, që mund të kishin ndryshuar historinë

Kanë kaluar 105 dhe akoma zgjon kërshëri. Si është e mundur që sfida më e madhe e njeriut mbi oqean të jetë mbytur gjatë udhëtimit të saj të përurimit duke braktisur 1500 shpirtra në ujërat e Atlantikut? Si ishin ato orë tmerri ku pati momente heroike dhe fatkeqësie? Pse akoma na përndjek fantazma e tij?…

“Jam ilir!” Testamenti i Aleksandrit të Madh, që tronditi grekët dhe maqedonasit

“Jam ilir!” Testamenti i Aleksandrit të Madh, që tronditi grekët dhe maqedonasit

Padyshim që figura e tij madhështore, la gjurmë në historinë e njerëzimit, aq shumë sa edhe mijëra vite pas tij betejat dhe fitoret e tij bëjnë bujë dhe lexohen në gjithë botën. Bëhet fjalë për Aleksandrin e Madh, mbase figura më e shquar stratege dhe perandorake që ka njohur bota. Por ajo që diskutohet sot…

Historia e Lekut
|

Historia e Lekut

Monedha shqiptare, Lek, doli në qarkullim për herë të parë në shkurt të 1926. Ajo e mori emrin nga Aleksandri i Madh, emri i të cilit shpesh shkurtohet në “Leka” në gjuhën shqipe. Portreti i Aleksandrit shfaqet në pjesën e përparme të monedhës 1 lek ndërsa pjesa e prapme e tij e tregon atë mbi…

FOTO/ Ja ç’ndodhi në 1-Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, në 1913

FOTO/ Ja ç’ndodhi në 1-Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, në 1913

“Më 28 nëntor 1913, ora 10.00, në përvjetorin e parë të pavarësisë u ngrit flamuri kombëtar edhe në Shkodër. Qyteti administrohej në atë kohë nga një komision ndërkombëtar“, rrëfen studiuesi Kastriot Dervishi. Ceremonia u zhvillua në bashkinë e vjetër të qytetit. Aty folën guvernatori Filips dhe kryetari i bashkisë, Muharrem Gjylbegu. Pesë fuqitë e mëdha: Britania…

Ky ishte propozimi i flamurit nga Esat Pashë Toptanit / I kuq me yllin e bardhë

Ky ishte propozimi i flamurit nga Esat Pashë Toptanit / I kuq me yllin e bardhë

Zbulohet flamuri që Esat Pashë Toptani propozoi të kishte shteti shqiptar në vitin 1915. Zbulimin e ka bërë të mundur studiuesi dhe historiani i njohur Marenglen Kasmi duke punuar në arkivat gjermane. Kjo u bë publike gjatë emisionit “Debat në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku. Flamuri nuk ka asnjë lidhje me atë që ngriti Ismail Qemali…

Origjinali i zhdukur i Aktit të Pavarësisë, enigma e pazgjidhur e 28 Nëntorit

Origjinali i zhdukur i Aktit të Pavarësisë, enigma e pazgjidhur e 28 Nëntorit

Ndoshta jo të gjithë e dinë, por dokumenti origjinal i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në 28 nëntor 1912, rezulton i zhdukur. Versioni që qarkullon sot është një riprodhim i këtij dokumenti që u publikua në vitin 1937 nga Lef Nosi me rastin e 25-vjetorit të pavarësisë. Historiani Kristo Frashëri ka lënë ndoshta dëshminë më…