Monday, November 19, 2018

Ja pse keni dhembje të plagës së operimit kur prishet koha

Shenja që ngelet pas lindjes me operacion mund të shkaktojë probleme tek nëna edhe kohë më pas. Ajo është një shenjë që i kujton...

Informacioni që nuk i dini për Shërbimin Sekret Amerikan

Shërbimi sekret amerikan është një nga agjencitë më të fuqishme dhe të vjetra në botë, ndaj si i tillë duhet pasur edhe “frikë”. Njëra nga...

Anët më të keqia të 12 shenjave të horoskopit

Dashi: I papjekur Shenja më impulsive e horoskopit, Dashi, është aq impulsiv sa nuk arrin ta bëjë asgjë pa e menduar një herë mirë. Po ia...

Doni të jeni fitues i lotarisë amerikane? Ambasada tregon se çfarë...

Nëse doni që aplikimi për lotarinë amerikane të jetë i suksesshme duhet të ndiqni këto hapa që vetë ambasada amerikane njofton për shqiptarët. “Ndiqni në...

Mundësi të reja për pension pleqërie në fshat

Personat që nuk kanë asnjë vit të mbuluar nga sigurimet për shkak se s’kanë punuar ose gjatë kohës që kanë punuar kanë qenë të...

Jo barna dhe ushqime para, sepse ndikojnë në analizat e gjakut

Në shumicën e analizave laboratorike është e udhës që pacienti të mos hajë asgjë gjashtë deri dymbëdhjetë orë para se të japë gjak. Vetëm...

Pse tradhtojnë gratë?

Sipas një studimi të bërë dhe të cituar nga “Wall Street Journal” shihet se gratë janë në gjendje të tradhtojnë po aq sa burrat....

Frutat që ndihmojnë për përmirësimin e shëndetit

Studime të fundit tregojnë se një nga tipet e boronicës përmirëson aftësitë motore të organizmit dhe funksionet mendore. Ky frut përmirëson elasticitetin a arterieve...

Një herë e mirë, përgjigja për: A lejohet seksi në shtatzani?

Ndoshta seksi është gjëja e fundit që të vjen ndërmend kur je shtatzënë. Por kjo varet nga hormone, ndaj nëse ke dëshirë të kryesh...

10 arsye pse liderët dështojnë

Nuk ka asgjë të keqe nëse ju dështoni për aq kohë sa ju mësoni nga gabimet tuaja. Më poshtë janë 10 lloje gabimesh të të...

Simptoma e kollës tek fëmijët, përcakton sëmundje të tjera

Kolla është vetëm simptomë, jo sëmundje, dhe shpeshherë rëndësia e kollës mund të përcaktohet kur zhvillohen simptomat tjera. Fëmijët mund të kolliten, sëmundje ose shkaktarë...

A ju kujtohen tollonat e ushqimeve?

"Kjo është triska e kategorisë "F", për ata që punonin në fshat, por jo për fshatarët e kooperativave, të cilët nuk e gëzonin të...

Martesat e vajzave shqiptare, shifrat e diskriminimit të frikshme

Studimi i fundit i kryer nga UNFPA, mbi gjendjen e popullsisë, nxjerr ne pah statistika të frikshme përsa i takon diskriminimit gjinor. Në vendin tonë...

Arsyet pse ju sulmojnë mushkonjat

Vera erdhi, bashkë me të edhe mushkonja. Pavarësisht ilaçeve të ndryshme të përdorura, prapë vështirë të gjendet shpëtim. Por, a e keni vënë re...

Shenjat që tregojnë personalitet të fortë

Njerëzit e fortë, ndryshe nga njerëzit dominues, nuk kanë dëshirë të kërkojnë fitore. Ata thjesht nuk do të lejojnë që njerëz të tjerë t’i mposhtin....

Disa sëmundje mund të zbulohen nga era e gojës

Mund të jeni të sëmurë dhe të mos e dini fare, por nëse vëreni një erë të çuditshme nga goja, atëherë me organizmin tuaj,...

Pema familjare dhe rëndësia e saj për shëndetin tuaj, tani dhe...

Njohja e mirë e historikut shëndetësor të pemës suaj familjare është një armë e fortë shëndeti dhe mirëqenieje, duke qenë se zbulon sëmundjet nga...

Ora e lindjes, kuptimi i saj

Sikundër e ka çdo ditë në muaj vibracionin e saj numerik, ashtu edhe çdo orë në ditë ka frekuentimin e caktuar astrologjik, gjë që...

Shkaba e vrarë në Kukës

Nje shpjegim per foton e meposhtme qe qarkullon ne internet: Marrë nga Protection and Preservation of Natural Environment in Albania në Facebook / PPNEA, është kontaktuar...

Breshka me e vjeter ne Toke lahet per here te pare

Me 19 Mars 2016, nje event historik ndodhi ne oborrin e 'Plantation House', ne ishullin St Helena. Breshka gjigande Xhonatan (Jonathan the Giant Tortoise)...