Categories
Këshilla

6 hapa për të negociuar më së miri pagën

Shumë njerëz bëhen nervozë kur duhet të negociojnë pagën – ata ndiejnë se kjo gjë do të ulë mundësitë për të gjetur punë, apo se do të lënë dikë të pakënaqur.

Por, mos harroni, ata tashmë ju kanë bërë një ofertë. Të kërkosh më shumë para, nuk do ta ndryshojë faktin që ata duan që ju të punoni për ta. Punëdhënësi juaj i mundshëm me siguri do t’ju vlerësojë edhe më shumë se kërkuat atë që meritoni.

Lexoni këshillat e mëposhtme për të negociuar pagën dhe për të fituar më shumë para….

Mendoni se duhet ta bëni, gjithsesi. Punëdhënësi potencial pret që ju të negocioni. Edhe pse oferta e parë është ajo që ju shpresonit, zakoni kërkon që ju të bëni një kundër-ofertë.

Mos jepni kurrë shifra i pari. Më mirë mos e lidhni veten me një prag shumë të ulët. Shikoni më parë se çfarë mund t’ju ofrojnë dhe filloni nga atje. Nëse ju kërkohet në mënyrë të drejtpërdrejtë se cilat janë kërkesat tuaja, përgjigjuni se jeni i hapur ndaj zgjidhjeve të ndryshme.

Jini i ndërgjegjshëm se sa vleni. Mbani mend, shefi juaj do t’ju respektojë sepse kërkoni atë që meritoni. Kuptoni vlerën tuaj dhe mos u frikësoni nga oferta fillestare. Diskutimet që mbyllen me një marrëveshje që u shkon për shtat të dyja palëve janë në rendin e ditës.

Mos e bëni çështje personale. Negocimet e pagës janë një çështje pune – kompania po ju bën një ofertë të mbështetur mbi vlerën profesionale dhe në nivelin e përgjegjësive që do të mbuloni. Bëni kujdes të qëndroni në planin profesional, dhe mos u ankoni për shembull, për kredinë që duhet të paguani. Përdoreni CV tuaj si një pikë mbështetje.

Mendoni më parë. Rritja mesatare në botën e biznesit në Amerikë vërtitet tek 3% në vit. Nëse nuk planifikoni të largoheni nga puna në një kohë të shkurtër, konsiderojeni veten “të mbërthyer” me pagën tuaj deri sa të ndryshoni sërish pozicion apo punëdhënës.

Merrni kohë. Është normale që të merrni 24 orë për të menduar një ofertë. Nëse po prisni që oferta të tjera të vijnë tek ju, mund të kërkoni pak kohë dhe t’u thoni Burimeve Njerëzore, se jeni entuziast për perspektivën e punës aty, por jeni në dyshim në lidhje me një ofertë tjetër. Bëjuni të ditur se ju pëlqen të punoni për ta, por ju duhet të merrni në konsideratë edhe aspektin ekonomik dhe se do t’i jepni një përgjigje brenda tri ditësh.

/ Nga Monitor.al

Categories
Këshilla

Vendi më i mirë në avion? 6A

Keni planifikuar të udhëtoni me avion ditët e ardhshme dhe ende nuk dini se cili vend do të ishte më komod për ju? Mjafton një vend i cili të jetë larg derës kryesore, larg tualetit dhe sidomos duhet të evitohen vajte-ardhjet e njerëzve. Kështu që herën tjetër që do të bëni prenotimin e vendit për në avion, kërkoni gjithnjë 6A, por nëse ky do të ishte i zënë, mos u shqetësoni sepse ajo është karrigia më e kërkuar nga të gjithë pasagjerët.

Ky përfundim në fakt ka dalë nga një kërkim ku janë pyetur rreth 1.000 pasagjerë të cilët janë përgjigjur se vendi më i preferuar për ta është pikërisht 6A.

Ndërkohë që vendi më pak i rehatshëm është pikërisht vendi 31E. “Ky sondazh demonstron se pasagjerët janë shumë të kujdesshëm në përzgjedhjen e karriges së avionit, kanë një preferencë të spikatur për vendet në krahun e djathtë.

Jo rastësisht 6A është karrigia më e kërkuar nga të gjithë të intervistuarit sepse është vendi më i përshtatshëm në krahasim me vendet e tjera dhe është vendi më i rehatshëm gjithashtu ku mund të flesh i qetë”, shpjegon drejtuesi i këtij sondazhi.

Categories
Këshilla

Largoni mushkonjat me këto aroma

Gjatë verës të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.
Ekspertët sugjerojnë disa receta për aromat natyrore që do të trembin mushkonjat, kështu që ju mund të shijoni kënaqësitë e verës dhe relaksin e saj.

1. Pluhur vanilje

Përzieni pluhur vanilje me locion për fëmijë në raportin 1 deri në 10 dhe aplikoni atë në të gjitha pjesët e hapura të trupit tuaj. Ju gjithashtu mund të shpërndani vaniljen në ujë dhe pastaj me lagni me përzierjen zonat e ekspozuara të lëkurës suaj dhe rrobat tuaja.

2. Vajra esenciale të anise, karafil, borzilok dhe eukalipt

Vajrat thelbësore të anise, karafil, borzilok dhe eukalipt mund të trembin mushkonjat nëse aplikoni vajrat e holluara në zonat e ekspozuara të lëkurës (5-10 pika për gotë uji). Ju gjithashtu mund të lagni një copë pambuk në vaj dhe ta vendosni në pragun e dritares.

3. Jasemina

Vendosini degëzat e freskëta të jaseminit në dhomën tuaj. Ata do të trembin mushkonjat po aq lehtë sa gjethet e domates. Por, kini kujdes, era e fortë e jaseminit mund të ndërpresë gjumin tuaj, kështu që është më mirë të hiqni degëzat nga dhoma e gjumit gjatë natës.

4. Karafili

Vendosni 5 g karafil në një gotë me ujë dhe vlojini ato për 15 minuta. Përzieni 10 pika të kësaj përbërje me 1 lugë, kaloni duke spërkatur në zonat e ekspozuara të trupit tuaj. Tani mund të qëndroni jashtë për të paktën 2 orë, dhe mushkonjat do të qëndrojnë larg nga ju.

5. Degët e dëllinjave

Nëse vendosni të bëni një zjarr kur uleni jashtë, hidhni një degë të dëllinjës në të.

6. Vaj i pishës

Era e vajit të pishës i frikëson jo vetëm mushkonjat, por gjithashtu zhduk dhe buburrecat.

7. Rrënjët e grurit

Në kohët e lashta, njerëzit përdornin rrënjët e grurit për të trembur mushkonjat dhe insektet e tjera që thithin gjaku. Vendosni një grusht rrënjësh të grira të grurit në 0,4 litër ujë dhe lëreni të zihet deri sa të marrë një ngjyrë të verdhë të lehtë. Lagni fytyrën dhe duart me këtë përbërje dhe as një mushkonjë e vetme nuk do t’ju afrohet.

Categories
Këshilla

Gërhitja? Ja çfarë duhet të bëni

Gërhitja është një tingull i ngjirur dhe i vrazhdë që krijohet kur keni bllokim të pjesshëm të frymëmarrjes gjatë gjumit për shkak të një problemi të caktuar.

Shpeshherë gërhitja mund të jetë tregues i problemeve serioze me shëndetin. Për më tepër, ajo mund të jetë shumë e bezdisshme për partnerin/en tuaj.
Më shumë se gjysma e të rriturve gërhasin në një periudhë të caktuar kohe gjatë jetës së tyre. Gërhitja ndodh kur ajri kalon në indet e fytit dhe shkakton vibrim të tyre ndërsa merrni frymë, prandaj krijohet edhe ai tingulli karakterizues.

Por a ka një kurë për këtë? Dr. Andrew Thornber, thotë se çelësi është ndryshimi i stilit të jetës. Këto janë këshillat për të ndaluar gërhitjen në mënyrë natyrale.

Përdorni produkte me mente

Masazhoni pak vaj menteje përreth hundës dhe ju ndihmon të hapni vrimat e hundës për të marrë frymë më mirë.

Mbajeni dhomën të lagësht

Ajri i thatë nuk ndihmon as hundën e as fytin, kështu që mbajeni dritaren pak të hapur.

Provoni shiritat e hundës

Shiritat ndihmojnë në hapjen e hundës, të ndihmon të marrësh frymë më lehtë dhe të lehtësosh të gërhiturat.

Categories
Këshilla

Bidonat plastik? Kujdes, janë shumë të rrezikshëm për shëndetin

Ndoshta jo të gjithë, por një pjesë e mirë e njerëzve i përdorin më shumë se njëherë bidonat plastikë.

Është çështje nevoje, domosdoshmërie, por edhe neglizhence, ndërsa ky veprim mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin tonë. Bëhet fjalë për shishen plastike, pasi edhe pse janë të shumta idetë për sterilizimin e saj gjatë përdorimit, lëngjet e ndryshme brenda tyre rrisin ndjeshëm praninë e baktereve.

Ekspertët sugjerojnë se gjëja ideale që duhet bërë do ishte zëvendësimi me shishe qelqi, ose në të kundërt ndërrimi sa më i shpeshtë i tyre dhe jo përdorimi disa herë me ujë, qumësht apo lëngje të ndryshme.

Edhe pse janë të shumtë njerëzit që i lajnë këto shishe me detergjente para përdorimit, ende nuk është provuar efikasiteti i tyre dhe as sterilizimi i tyre me ujë të nxehtë, njëlloj siç ndodh me enët e qelqit.

Studiuesit e shumta, bëjnë me dije se përdorimi i shisheve plastike dhe lëngjeve brenda tyre, rrit rrezikun për t’u prekur nga baktere të ndryshme, të cilat kalojnë direkt tek trupi i njeriut dhe pengojnë zhvillimin psikologjik dhe mendor, veçanërisht te fëmijët.

Baktere, janë gjetur te shishet plastike, pjatat plastike, dhe produktet që përdoren disa herë prej këtij materiali, ndaj rekomandohet mos përdorimi i tyre më shumë se një herë.

Categories
Këshilla

Lista që ju dhuron qetësinë

Superkonsulenti Peter Bregman këshillon se qëndrimi në internet nuk duhet të bëhet obsesion, pasi është rrezik për humbjen e lirisë.

Nga njëra anë jeta jonë e përditshme është një vazhdimësi kundër kohës, nga ana tjetër humbasim kohën tonë në aktivitete të kota. Nisur nga këto përgjegjësi, Peter Bregman, konsulenti strategjik i shumë administratorëve të deleguar si ekspertë lidershipi ka realizuar një listë të gjërave që nuk duhet të bëjmë, duke e paraqitur idenë e tij në një blogun e “Wall Street Journal”.

Gjëja surprizuese është fakti se në krye të kësaj liste qëndron një iPad. Sepse në fillim e ka blerë dhe pas dy javësh e ka braktisur: Ishte bërë obsesion, kaloja çdo minutë të lirë duke përdorur iPad dhe në këtë mënyrë humbisja lirinë time. Ndërkohë që ditët e sotme ai ka lënë mënjanë iPad dhe jeton i lirë.

Pas kësaj eksperience, superkonsulenti thekson se lista e gjërave që nuk duhen bërë është kreative dhe produktive gjithashtu. Gjithashtu mes gjërave që nuk duhen bërë është absolutisht edhe kontrollimi i email, ndërsa jeni duke ngrënë drekën, ose të përdorni BlackBerry ose iPad gjatë diskutimit me partnerin, ose kur jeni duke shtyrë karrocën e fëmijës.

Categories
Këshilla

Ngrënia e thonjve: Tetë hapa për të ndaluar vesin

Zakoni i keq i ngrënies së thonjve është i përbashkët për shumë njerëz

Një pjesë e madhe e njerëzve, fëmijë e të rritur, e kanë ves të bëjnë diçka ndërkohë që rrinë, bëjnë muhabet apo shohin televizor. Ngrënia e thonjve është një nga këto gjëra që nuk duhet bërë. Dhe është e mundur të shmanget…

Zakoni i keq i ngrënies së thonjve është i përbashkët për shumë njerëz. Disa studiues kanë zbuluar se, një në katër fëmijë kafshon thonjtë vazhdimisht, të tjerë thonë se arrin deri në 45 për qind numri i adoleshentëve që e bëjnë këtë veprim. Çuditërisht, përhapja ndër të rriturit është rreth 50 për qind.

Ngrënia e thonjve është, sigurisht, diçka që ka ardhur në vëmendjen e psikologëve, ndaj ata këshillojnë tetë hapa sesi të ndaloni së ngrëni thonjtë.

1- Duket e thjeshtë, por duhet guxim

Për çdo ndryshim që ndërmarrim, janë disa elemente, që duhet të ekzistojnë për të arritur rezultatin e duhur. Një nga këto elemente është ta dëshironi vërtet ndryshimin. Zakoni i keq i ngrënies së thonjve mund të duket një sjellje e thjeshtë, por përvoja ka treguar se është shumë e vështirë të heqësh dorë prej tij. Kjo mund të vijë si pasojë e nënvlerësimit që ne i japim situatës. Është një problem i madh të përpiqesh të ndryshosh zakonin e ngrënies së thonjve tek dikush tjetër.

Një mënyrë për ta marrë në konsideratë problemin është të mendosh pozitivisht sesa efekte të mira do të kishte ndryshimi i këtij zakoni, për shembull sesa tërheqëse do të dukeshit me thonj të gjatë e të bukur dhe sesa të përmbushur do të ndiheshit për arritjen. Gjithashtu, mendoni për efektet negative të ngrënies së thonjve, përpiquni t’i jepni një dramatizim situatës, që ta vlerësoni vërtet si një problem madhor.

2- Mos u ndjeni në siklet

Nuk ka rëndësi nëse jeni ju apo fëmija juaj personi, që po përpiqet të ndryshojë, t’i ushtroni vetes presion në këtë moment nuk është gjë e mirë. Ndëshkimi që mund t’i jepni fëmijës për këtë zakon të keq, është një mendim jo i mirë. Ata e dinë se nëpërmjet këtij veprimi do të tërheqin vëmendjen tuaj, ndaj do ta përdorin kundër jush. E njëjta gjë vlen edhe nëse po përpiqeni të ndaloni zakonin tuaj. Të përpiqeni t’i thoni vetes që të ndalojë së bëri veprimin, është njëlloj sikur t’i thoni fëmijës suaj. Ndërgjegjja juaj do të reagojë si një fëmijë duke bërë të kundërtën.

3- Zëvendësoni këtë zakon të keq me diçka tjetër

Çelësi për ndryshimin e zakoneve është fillimi i një zakoni të ri si kundërpërgjigje për të vjetrin. Llojet më të mira janë ato që janë të papajtueshme me të vjetrin. Mund të provoni:

– Të përtypni një çamçakëz.

– Të fusni duart në xhepa.

– Të lëvizni gishtërinjtë pa ndonjë qëllim të caktuar.

– Të luani me një top llastiku.

– Të shtrëngoni duart me njëra-tjetrën.

– Të hani ose të copëtoni një karotë.

4- Përdorni memorien pamore

Nëse gjatësia e thonjve tuaj është e vogël, ka më pak mundësi për t’i ngrënë. Shumë njerëz rekomandojnë të përdorni një manikyr, sepse paratë që keni shpenzuar për të, së bashku me pamjen e bukur të thonjve tuaj, do t’ju ndalojnë nga ngrënia e tyre.

Mundeni, gjithashtu, të përdorni ngjyra të ndryshme manikyri, për të kujtuar se nuk duhet të kryeni zakonin tuaj të keq të ngrënies së thonjve. Një tjetër mënyrë është të vishni diçka rreth kyçit të dorës, për t’ju kujtuar qëllimin tuaj.

Duke pasur parasysh që zakonet jetojnë në ndërgjegjen tonë dhe se ngrënia e thonjve është një zakon i pavetëdijshëm, të përdorni kujtesën vizuale është diçka e dobishme. Studimet kanë treguar se një byzylyk që është vështirë për t’u hequr, sjell përfundime të mira.

5- Jepini rëndësi situatës

Zakonet janë të lidhura me ngjarjet e ditës. Fatkeqësisht është e vështirë të vësh re zakonet, apo siç quhen ndryshe reflekset, sepse ato janë shumë të lidhura me nënvetëdijen. Megjithatë mund t’i hasni gjatë ditës, kur zakoni shfaqet për shembull teksa jeni duke parë televizor. Nëse nuk e vini re, kërkojini personave pranë jush t’jua vënë në dukje gjatë kohës kur po e kryeni. Të lyeni gishtërinjtë me lëngje që kanë shije të pakëndshme, mund t’ju ndihmojë, pasi gjuha juaj do të refuzojë veprimin që po kryeni. Metoda e lyerjes së thonjve me shije të papëlqyeshme nuk funksionon gjithmonë, pasi zakoni ndodh të jetë më i fortë dhe ta tolerojë shijen.

6- Vëzhgoni mendimet që lidhen me ndjenjat

Ashtu sikurse situatat, mendimet dhe ndjenjat tona ndikojnë në sjelljen e gjithkujt. Nëse arrini të vini re llojin e mendimeve që keni teksa kafshoni thonjtë, mund t’ju ndihmojë shumë. Disa njerëz tregohen të kujdesshëm për të rritur ndërgjegjen personale. Kur ju vini re se cilat mendime jua shkaktojnë ngrënien e thonjve, përpiquni që ndjenjat si ankthi, stresi e të tjera, t’i kaloni me të tjera veprime.

7- Përsëritni kundërpërgjigjen

Përsëritja e veprimit që keni zgjedhur të bëni, si kundërveprim ndaj zakonit tuaj të keq, ndihmon shumë për zëvendësimin e tij. Përpiquni t’i pranoni situatat e vështira gjatë ditës, në mënyrë që të mos reagoni ndaj tyre me veprime që mund t’ju dëmtojnë.

8- Vazhdoni të përmirësoheni

Mbani lart moralin dhe dëshirën për të përdorur zakonin e ri. Një mënyrë e mirë për të festuar progresin tuaj është të fotografoni çdo ditë thonjtë tuaj të pangrënë. Duke parë shkallën e zhvillimit, do të motivoheni të vazhdoni me përmirësimin.

Duhet të keni parasysh se zakonet e vjetra nuk vdesin. Ato janë gjithmonë në ndërgjegjen tonë, duke pritur që të aktivizohen nga momenti në moment. Jini tolerant ndaj vetes nëse gaboni në çaste të caktuara, duke menduar se betejat ndaj zakoneve të këqija, fitohen duke mbajtur zgjuar ndërgjegjen.

Shumë njerëz pyesin nëse ngrënia e thonjve është simptomë e një problemi më të thellë. Kjo mund të jetë e vërtetë, por mënyra më e mirë për të përballuar këtë zakon të thjeshtë, duket se është fillimi me hapat e mësipërm. Asgjë nuk është e pamundur aty ku ekziston dëshira dhe përpjekja. Besojini vetes.

Është e vështirë të vësh re zakonet, apo siç quhen ndryshe reflekset, sepse ato janë shumë të lidhura me nënvetëdijen. Megjithatë mund t’i hasni gjatë ditës, kur zakoni shfaqet për shembull teksa jeni duke parë televizor. Nëse nuk e vini re, kërkojini personave pranë jush t’jua vënë në dukje.

Categories
Ekonomi Këshilla

Këshilla financiare / Mos kurseni, harxhoni ose investoni

Autori më i shitur New York Times dhe sipërmarrësi Grant Cardone i cili ka në zotërim 4 kompani dhe që gjithçka e ka nisur nga zero jep mendimin e tij bazuar nga përvoja personale.

Sipas tij, në fakt, paratë cash janë mbeturina – inflacioni i ha ato. $ 1,000 në vitin 1960 kishte fuqinë blerëse prej më shumë se $ 8,000 sot.

Kjo është arsyeja pse kursimi i parave është i padobishëm. “Personalisht, unë nuk kursej para. Unë vetëm e ruaj atë për një periudhë të shkurtër kohe derisa mund ta investoj atë.

Ruajtja e parave të gatshme është e pavlefshme, sepse paraja, si çdo letër, është e mirë vetëm kur përdoret. Nëse i lë paratë shumë kohë, ato zhduken.” – thotë Cardone.

Shefi famëkeq i kartelit, Pablo Escobar ishte një nga lordët më të pasur të drogës në histori, duke sjellë 420 milionë dollarë në javë në të ardhura.

Ai shpenzonte 2.500 dollarë në muaj vetëm për llastiqe gome për të mbajtur grumbullimin e faturave së bashku, dhe gati 10 për qind të parave të tij ishin të humbura sepse minjtë do ti hanin ato ose do të dëmtoheshin nga lagështira.

Ruajtja e parave në një bankë nuk është më mirë se kjo. Duhen 833 vjet për të dyfishuar paratë tuaja me normat e sotme të bankës.

Ju nuk mund të merrni as 1 për qind në një llogari kursimi. Inflacioni ha shumë më tepër se kaq! Konkretisht, duke i kursyer paratë, jeni duke i humbur ato.Kjo është arsyeja pse duhet të ruani përkohësisht paratë tuaja dhe pastaj të investoni.

“Paraja, si çdo letër, është e mirë vetëm kur përdoret”. Pata e artë është e mirë vetëm për aq kohë sa bën vezë. Paratë duhet të shumohen, përndryshe, mund ti shpenzoni sa më shpejt që të jetë e mundur.

E njëjta gjë vlen edhe për paratë. Paraja Cash nuk është mbret, përkundrazi, fluksi i parasë është mbret.

Ja se çfarë të bëni me paratë tuaja:

-Investoni në veten tuaj për të rritur të ardhurat tuaja

-Investoni në biznesin tuaj për të rritur të ardhurat tuaja

-Investoni në aktive reale që prodhojnë rrjedhën e parasë

-Sigurohuni që të merrni paratë tuaja dhe të blini me to gjëra që do t’ju bëjnë të keni më shumë para!

Investoni kursimet tuaja. Paraja e gatshme është e vdekur. Qarkullimi i parave është mbreti.