Dobitë e tërshërës
|

Dobitë e tërshërës

Me shumë mundësi keni dëgjuar se tërshëra është një burim i fuqishëm vlerash dhe vakti perfekt për të filluar ditën. Konsumi i saj mund të ndihmojë me inflamacionin në trup, të frenojë oreksin dhe të zvogëlojë kolesterolin. Por mbi të gjitha është një ushqim i shijshëm dhe i mjaft i pështatshëm për t’u konsumuar gjatë…

Si pregatitet caji i boronices

Si pregatitet caji i boronices

Si të përgatisni çajin e boronicës së thatë në kushtet e shtëpisë Çaji boronicës së thatë është i pasur me antioksidantë, të cilët jo vetëm ulin nivelin e yndyrnave por edhe mbrojnë shëndetin e organizmit. Efikasiteti i çajit të boronicës është në varësi të temperaturës së ujit dhe kohës që i lejohet frutave dhe gjetheve…

Probleme me virozat dhe gripin? Luftojeni me këtë lloj supe
|

Probleme me virozat dhe gripin? Luftojeni me këtë lloj supe

Ftohja dhe gripi nuk kanë një kurë të përcaktuar. Kurat popullore të praktikuara në shtëpi janë po aq të përhapura sa vetë sëmundja. Gripi dhe virozat sjellin shqetesime tek pjesa më e madhe e njerëzve dhe ju krijojnë probleme gjatë jetës së perditshme. Krahas ilaçeve për ta kuruar, më poshtë ju rekamondojmë një lloj supe…

Vaj ulliri me speca djegës / Receta dhe dobitë

Vaj ulliri me speca djegës / Receta dhe dobitë

Vaji i ullirit, me specat djegës të kuq janë një mrekulli për shëndetin tuaj dhe kurojnë probleme që lidhen me shtyllën kurrizore, reumatizmën, deformimet e kockave etj. Vaj i specave djegës ka veprim stimulues, zgjeron kapilarët, rrit qarkullimin e gjakut, rrit metabolizmin dhe ndikon në procesin rigjenerues të epidermës së lëkurës. Do t’ju duhen: -10…

Sekretin për një mëngjes me vlera e gjeni tek këto ushqime!
| |

Sekretin për një mëngjes me vlera e gjeni tek këto ushqime!

Disa prej nesh shpesh për efekt kohe apo si pasojë e neglizhencës e braktisin ngrënien e vaktik të mëngjesit pasi e konsiderojmë jo të domosdoshëm. Në fakt sipas studimeve ndërkombëtare vakti i mëngjesit është baza dhe i patjetërsueshëm për fillim e një dite të mbarë dhe energjike. Këtu do t’ju paraqesim një listë me 12…

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Panxhari i kuq është perime shumë e shëndetshme, e cila përdoret në kulinari dhe në mjekësi. Është i pasur me vitamina, thartirë folike dhe me kompleksin e vitaminave B (B2, B6), ndërkaq nga mineralet përmban natrium dhe kalium, por përmban edhe jod. Më e freskët është me fletë të cilat rikujtojnë panxharin. Nëse nuk keni…

Ftua i pjekur

Ftua i pjekur

Ftoi është një frut, i cili ndonëse ka një pamje dhe aromë të mirë, nuk është i preferuar për shumicën nga ne. Arsyeja lidhet me faktin se gëlltitja shpesh është e vështirë. Për të shpëtuar nga kjo dhe për t’i dhënë drekës suaj të së djelës (dhe jo vetëm) një ëmbëlsirë natyrale, po ju tregojmë…

Brusketa me hudhra

Brusketa me hudhra

Brusketa me hudhra. Brusketat janë tashmë një ndër recetat më të lehta për t’u realizuar dhe ndër më të shijshmet për të gjithë ne. Sidomos kur nuk ke në plan të gatuash diçka të rëndë për darkë apo edhe kur keni uri pasditeve kur ktheheni nga shkolla, puna etj. Sot do të ndajmë me ju…