Categories
Këshilla Kuzhina

Si të ëmbëlsoni ullinjtë në shtëpi?

Ullinjtë janë një ushqim tipik mesdhetar dhe si i tillë nuk duhet të mungojë kurrë në tavolinat tona. Mbreti i vajrave që del po nga kjo pemë dhe kokrrat e tij është shumë i shijshëm dhe shumë i shëndetshëm.

Ullinjtë mund t’i përdorim për sallatë, pica, antipastë ose me djathë dhe bukë të ngrohtë. Shumica prej nesh i blenë ullinjtë nëpër markete, por ka shumë amvisa shqiptare që zgjedhin t’i ‘ëmbëlsojnë” ato vetë në kushtet e shtëpisë.

Për këtë proces na duhen:

  • 5 kg ullinj
  • 2 kg kripë kokërrmadhe
  • 2 lt vaj ulliri
  • 1 lt vaj luledielli

Përgatitja:

Marrim ullinjtë dhe fillojmë t’i shtypim një e nga një. Pasi t’i kemi shtypur të gjithë fillojmë t’i vendosim në vazo qelqi.

Hedhim një shtresë ullinj, i mbulojmë me kripë dhe në këtë mënyrë vazhdojmë derisa t’i kemi mbaruar të gjithë ullinjtë.

Shtresa e fundit duhet të jetë me kripë. E mbulojmë vazon me kapak. Duhet të kemi kujdes t’i trazojmë ullinjtë dy herë në ditë.

Kur i trazojmë duhet të vendosni dorashkë. Pasi ka kaluar një javë marrim ullinjtë dhe i vendosim në një kullonjëse, i shpëlajmë me ujë dhe më pas i vendosim përsëri në vazo me kripë.

I lemë përreth 3-4 ditë me kripë përsëri. Më pas i shpëlajmë më ujë t’u iki kripa dhe i lemë në ujë për një natë. I kullojmë dhe i hedhim në vazo.

Shtojmë vajin dhe i mbulojmë komplet me vaj. Mbyllim vazon me kapak dhe ullinjtë në këtë mënyrë i lemë në dollap larg dritës së diellit dhe nxehtësisë së lartë.

Zakonisht në Shqipëri përdoret hiri i zjarrit për të hequr hidhërimin e ullinjve por në mungesë të tij ne kemi përdorur kripën.

Categories
Këshilla Kuzhina

Probleme me virozat dhe gripin? Luftojeni me këtë lloj supe

Ftohja dhe gripi nuk kanë një kurë të përcaktuar. Kurat popullore të praktikuara në shtëpi janë po aq të përhapura sa vetë sëmundja.

Gripi dhe virozat sjellin shqetesime tek pjesa më e madhe e njerëzve dhe ju krijojnë probleme gjatë jetës së perditshme.

Krahas ilaçeve për ta kuruar, më poshtë ju rekamondojmë një lloj supe të thjeshtë të përgatitur në shtëpi me pak përbërës por që funksionon si një medikament i blerë në farmaci në trupin tuaj.

Në dallim nga ilaçet që blejmë kjo supë nuk ka efekte anësore dhe organizmi ynë siguron mbrojtjen e duhur nga gripi dhe virosat e stinës.

Përbërësit:

2 lugë margarinë, 2 thelpinj hudhër, 2 gjethe dafine, 100 gr mish i bardhë pule, pak kripë, 200 ml qumësht, 400 ml ujë, 1 lugë çaj piper i zi, 1 lugë gjelle vaj ulliri.

Përgatitja:

Në një tigan hedhim margarinë dhe thelpinjtë e hudhrës dhe i fërgojmë pak sa të lëshojnë aromën (të sigurohemi të mos digjen sepse jep shije të hidhët dhe aromë jo të këndshme), pastaj shtojmë qumështin, gjethet e dafinës dhe kripën.

Kjo masë zihet për 10 minuta, pastaj shtohet mishi i grirë imët i pulës dhe 400 ml ujë dhe zihet derisa të zbutet mirë mishi. Pastaj mund ta miksojmë në mënyrë që të bëhet një masë kremoze dhe nëse trashësia e supës është e dendur mund të shtojmë akoma ujë, piper të zi dhe vajin e ullirit. /noa.al/

Categories
Kuzhina

Vaj ulliri me speca djegës / Receta dhe dobitë

Vaji i ullirit, me specat djegës të kuq janë një mrekulli për shëndetin tuaj dhe kurojnë probleme që lidhen me shtyllën kurrizore, reumatizmën, deformimet e kockave etj.

Vaj i specave djegës ka veprim stimulues, zgjeron kapilarët, rrit qarkullimin e gjakut, rrit metabolizmin dhe ndikon në procesin rigjenerues të epidermës së lëkurës.

Do t’ju duhen:

-10 speca djegës
-2 gota vaj ulliri
-Kavanoz qelqi që mban 1 litër

Metoda e përgatitjes:

-Lani specat djegës. I prisni imët me thikë apo mund ti fusni në blender.
-Përzierjen hidheni në një kavanoz qelqi dhe më pas shtoni vajin e ullirit.
-Lëreni përzierjen në një vend të errët. Pas 7 ditësh, mund ta lini në frigorifer dhe ta përdorni si mjekim, sidomos për fërkimin e lëkurës me probleme.
-Herën e parë, masazhoni zonat e lëkurës me vaj, disa herë në ditë, në varësi të vendndodhjes së dhimbjes: krahëve, qafës, shpinës.
-Pas aplikimit të vajit, do të ndjeni paksa djegie në lëkurë, por gjithçka është e durueshme.

Categories
Këshilla Kuzhina Shëndet

Sekretin për një mëngjes me vlera e gjeni tek këto ushqime!

Disa prej nesh shpesh për efekt kohe apo si pasojë e neglizhencës e braktisin ngrënien e vaktik të mëngjesit pasi e konsiderojmë jo të domosdoshëm.

Në fakt sipas studimeve ndërkombëtare vakti i mëngjesit është baza dhe i patjetërsueshëm për fillim e një dite të mbarë dhe energjike.

Këtu do t’ju paraqesim një listë me 12 ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes:

1. Vezë
Studimet kanë treguar se nëse hahet vezë në mëngjes rriten ndjenjat e plotësisë, zvogëlon futjen e kalorive në vaktin e ardhshëm dhe ndihmon në mbajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës.

2. Kos grek
Kosi grek është i butë, i shijshëm dhe ushqyes. Është bërë duke shtypur hirrë dhe lëngje të tjera nga gjizmat, të cilat prodhojnë një kos të kremuar që është më i koncentruar në proteina.

3. Kafe
Kafeja është një pije e mahnitshme për të filluar ditën tuaj. Është e lartë në kafeinë, e cila është treguar për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, vigjilencën dhe performancën mendore.

4. Drithëra të mëngjesit, tërshëra
Tërshëra është zgjedhja më e mirë e mëngjesit për dashamirët e drithërave. Tërshëra është e përbëra nga molekula të cilat përmbajnë një fibër unike të quajtur beta-glucan. Kjo fibër ka shumë përfitime mbresëlënëse shëndetësore, duke përfshirë uljen e kolesterolit.

5. Farërat e Chia
Fara Chia kanë jashtëzakonisht kalori. Ato janë gjithashtu një nga burimet më të mira të
fibrave. Farat Chia janë farëra të zeza të imëta nga bima Salvia Hispanica, e cila është e lidhur me nenexhik. Kjo bimë rritet vetvetiu në Amerikën e Jugut.

6. Manferra
Manaferrat janë të shijshme dhe të mbushura me antioksidantë. Llojet popullore përfshijnë boronica, raspberries, luleshtrydhe dhe manaferra. Ato kanë nivel më të ulët në sheqer se shumica e frutave, por më të lartë në fibra. Në të vërtetë, manaferrat ofrojnë secila 8 gramë fibra mbresëlënëse në filxhan.Për më tepër, një filxhan i manave përmban vetëm 50-85 kalori, në varësi të llojit.

7. Arra
Arra janë të shijshme, të kënaqshme dhe ushqyese. Ato janë një shtesë e mirë për mëngjes për shkak se po mbushin dhe ndihmojnë në
parandalimin e shtimit të peshës. Edhe pse arrat kanë kalori të larta, studimet sugjerojnë që ju të mos thithni të gjithë yndyrën në to.

8. Çaj jeshil
Çaji jeshil është një nga pijet më të shëndetshme në planet. Ai përmban kafeinë, e cila përmirëson gatishmërinë dhe humor, së bashku me ngritjen e
normës metabolike. Çaji jeshil siguron vetëm 35-70 mg kafeinë në filxhan, që është rreth gjysma e sasisë në
kafe.

9. Proteina të trazuara
Një tjetër mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën është me një proteina të trazuara ose gojëmjaltë. Mund të përdoren disa lloje të pluhurave të proteinave, duke përfshirë proteina të hirrës, vezës, soje dhe bizele.

10. Fruta
Frutat mund të jenë një pjesë e shijshme e një mëngjesi ushqyes. Të gjitha llojet e frutave përmbajnë vitamina, kalium, fibra dhe kanë nivel të ulët në
kalori. Një filxhan frutash të copëtuara siguron rreth 80-130 kalori, në varësi të llojit.

11. Fara liri
Farat e lirit janë tepër të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra të trashë, që ju ndihmon të ndiheni të plotë për disa orë pas ngrënies.
Farat e lirit gjithashtu mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës dhe të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak, si dhe të mbrojë kundër kancerit të gjirit.

12. Gjiza
Gjiza është një ushqim fantastik për mëngjes. Është e lartë në proteina, e cila rrit metabolizmin, prodhon ndjenja të plotësisë dhe zvogëlon
“hormonin e urisë” ghrelin. Në fakt, djathi i gjedhit është treguar i kënaqshëm nëse shoqërohet me vezë./In Tv/

Categories
Kuzhina

Si përgatitet turshi panxhari i kuq: Sallata më e shëndetshme në botë!

Panxhari i kuq është perime shumë e shëndetshme, e cila përdoret në kulinari dhe në mjekësi.

Është i pasur me vitamina, thartirë folike dhe me kompleksin e vitaminave B (B2, B6), ndërkaq nga mineralet përmban natrium dhe kalium, por përmban edhe jod.

Më e freskët është me fletë të cilat rikujtojnë panxharin. Nëse nuk keni të freskët, panxhari i kuq mund të jetë i vjetër edhe 2 – 3 javë, ndërkaq kur e zgjidhni, zgjidhni ato që kanë mish, fruta të forta ngjyrë të zjarrtë, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

  • 5 kg panxhar të kuq,
  • 500 ml uthull,
  • 2 l ujë,
  • 60 g krip,
  • 80 g sheqer,
  • 1 qese e vogël konservans

Përgatitja:

Panxharin e kuq lajeni, hiqjani majat nga të dyja anët.

Rendisni në tenxhere të madhe dhe të thellë, qitni ujë.

Duhet të kenë mjaft ujë sepse duhet të zihen gjatë, së paku 2 orë.