Patate Savoiarde

Patate Savoiarde

Patate savoiarde janë një ide shumë e mirë si shoqëruese e mishit, apo si pjatë mesore. Është një pjatë e shëndetshme, shumë e përshtatshme për fëmijët dhe që kërkon një impenjim minimal. Përbërësit: 1 kg patate 200 gr djath emental/djath tjetër që shkrin 150 gr gjalp 1 gotë qumësht Kripë Përgatitja: I presim patatet në…

Brusketa me ton dhe majonez

Brusketa me ton dhe majonez

Brusketat janë një ide shumë e mirë për të shtuar larmishmërinë e darkës tuaj dhe për të impresionuar miqtë. Nëse do t’i vendosni në mes të tavolinës, do të shihni që të gjitha duart do të zgjaten rreth tyre. Brusketat kanë një gamë të gjerë variantesh dhe përbërësish, por përbërësi themelor është sigurisht buka. Më…

Makarona me spinaq

Makarona me spinaq

Makarona me spinaq Ky variant i makaronave është tepër interesant për shkak të ngjyrës që ndryshon nga klasikja e makaronave me salcë të kuqe apo të bardhë. E për më tepër, është shumë e shijshme dhe e shëndetshme. Përbërësit: 500 gr makarona 300 gr spinaq i zier 100 gr djath Philadelphia 1 filxhan kafeje me…

Kek me limon

Kek me limon

Kek me limon: Një kek i thjeshtë në shije, aromatik dhe i butë. Perfekt për mëngjesin tuaj por edhe pas një vakti të caktuar. Pra një ëmbëlsirë e përshtatshme për çdo rast. Provojeni! Përbërësit: 150 gr miell gruri 150 gr miell misri 250 gr sheqer 3 vezë 170 ml qumësht 140 ml vaj Lëkurë e…

Gaspaço Andaluzian

Gaspaço Andaluzian

Gaspaço është një pjatë tradicionale spanjolle dhe shërbehet e ftohtë. Ashtu si një pjesë e mirë e gatimeve, ato gatuhen ndryshe në krahina të ndryshme. Më poshtë do të gjeni versionin andaluzian të këtij gatimi. Një recetë vërtetë e këndshme dhe e shpejtë. Përbërësit: 1 qepë 1 spec ½ kastravec 1 thelpi hudhër 4 domate…

Salcë bazë për makarona

Salcë bazë për makarona

Si përgatitet një salcë makaronash? Mund t’ju ketë ndodhur shpesh të blini ato kavanozët e gatshëm me salcë për makarona. Nuk ka asnjë problem, por ju tashmë mund të bëni në vetë në shtëpi salcë makaronash, ta konservoni dhe t’i ktheni makaronat në ushqimin më të shpejtë. Përbërësit: 2 karrota 1 kokërr qepë 3-4 thelpinj…