Përse është i famshëm treni “Orient Ekspres”?

Ishte një tren pasagjerësh që lidhte Parisin me Stambollin. Rrugën e parë e kreu në 4 tetor 1883 dhe parashikonte disa ndërresa. Mes dy luftërave botërore ka patur tre linja paralele pa ndërresa, teksa njëra prej tyre shkonte deri në Londër. Treni pati një sukses shumë të madh falë komoditetit të vagonëve, luksit dhe shërbimit […]

Klosi: Brenda 6-mujorit të parë 2018 do lejohet vetëm importi i makinave me standard Euro 5 e lart

Flet ministri i Turizmit dhe Mjedisit, z. Blendi Klosi Është e patolerueshme që Shqipëria të vazhdojë të mbushet me makina që janë afër fundit të jetës së tyre. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, z. Blendi Klosi, thotë në një intervistë të posaçme për “Monitor” se rinovimi i strukturës së mjeteve duhet të shkojë paralel me […]

VIDEO/ A është Mercedes S-Class 2018, vetura më e mirë në botë? Shikojeni vetë

Ikona e Mercedes-Benz është përditësuar tërësisht për MY2018, me teknologji të re dhe motorë të fuqishëm. Por, a është kjo e mjaftueshme për të shmangur sfiduesit tjerë në segmentin luksoz? Kompania gjermane ka mbajtur ndryshimet vizuale në minimum, me dritat LED të ridizajnara, një grilë e re radiatori dhe parakolpi që janë dallimet kryesore. Ndërsa […]

Dubai, policia patrullë me Lamborghini (video)

Dubai njihet si një qytet me shumë pasuri, të cilat vijnë nga industria e naftës, por edhe nga fusha të tjera. Ndaj grabitësit apo shkelësit e ligjit nuk e kanë problem të blejnë makina superperluksoze dhe të shpejta. Ndaj si kundërpërgjigje, policia e këtij qyteti ka futur në patrullim një Lamborghini Aventador. Makina, e cila kushton rreth 300 mijë […]