Categories
Personazhe

Ditëlindja/ 109 vite më parë lindi Nene Tereza

Sot është një ditë e shënuar dhe që vlen të kujtohet nga të gjithë shqiptarët në mbarë botën.

Si sot 109 vite më parë erdhi në jetë një ndër njerëzit më të shquar të Shqipërisë, që do të kujtohet padyshim brez pas brezi. Bëhet fjalë për Gonxhe Bojaxhiun, e njohur në gjithë botën si Nënë Tereza. Gruaja me mendje dhe zemër të madhe lindi më 26 gusht 1910 në Shkup.

Nobelistja e paqes ia kushtoi tërë jetën e saj çështjes së bamirësisë, duke i ndihmuar familjet e varfra dhe personat e sëmurë. Nëna Terezë ndërroi jetë më 5 shtator 1997.

Categories
Personazhe

Isabella Rossellini: Ja pse braktisa qytetin, për të jetuar në fshat

Aktorja e famshme italiane, Isabella Rosellini rrëfen çastet më të rëndësishme të jetës së saj.

Ajo ndalet në momentin kur vendosi të braktisë qytetin vetëm për pasionin e saj. “Isha e lodhur nga smogu i qytetit dhe nga qëndrimi zgjuar gjithë natën për të pritur djalin tim. Qëndrimi mes gjelbërimit të frymëzon”, shprehet ajo.

Me elegancën e saj natyrale, buzëqeshjen e ndritçme, nëna e Ingrid Bergman, Isabella Rossellini në moshën 70-vjeçare ruan të njëjtën bukuri ashtu sikurse edhe në vitet e para të karrierës së saj.

“Jam antike”, shprehet me ironi, armikja e botox, flokëve të gjata, duke shtuar se i pëlqen të plaket me fytyrën e saj.

Vajzë e dy prindërve artistë, karrierën e saj artistike e ka nisur si modele, aktore, producente, regjisore, stiliste dhe tashmë është bërë një zonjë romantike fshati, pasi është larguar nga New York dhe është transferuar në Bellport.

“Këtë pasion e kam zbuluar fal mikut tim fotograf, Bruce Weber, pasi së bashku me bashkëshorten me ftonin shpesh nën shtëpinë e tyre. Udhëtoja me tren, Bellport është pranë New York por është një tjetër botë ka det dhe gjelbërim. Kam thënë: Përse nuk shkoj dhe unë të banojë në këtë vend fantastik? Nuk dëshiroja më të qëndroja në Manhattan, në trafik dhe smogun e qytetit, duke pritur zgjuar përgjatë gjithë natës djalin tim Roberto. Edhe atij i pëlqeu kjo ide dhe fillimisht shitëm apartamentin dhe tani jetojmë në natyrë. Është shumë bukur”, vijon ajo.

Rossellini është adhuruese e kafshëve dhe pëlqen të ketë në shtëpinë e saj pula, prej të cilave merr vezët e freskëta.

 

Categories
Personazhe

Si u dënua bosi i drogës ‘El Chapo’ dhe gjoba prej 12 miliardë dollarësh për meksikanin

Rreth një gjysmë viti pas burgosjes së bosit të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán, gjyqtari shpalli masën e denimit. Meksikani duhet të qendrojë në burg të përjetshëm – në rast se nuk arratiset sërish.

Nga Deutsche Welle

Denimi zyrtar përfshin burgim të përjetshëm plus 30 vjet. I dënuari nuk mund të bëjë kërkesë për lirim të parakohshëm, tha gjyqtari Brian Cogan. Përveç kësaj gjyqi i kërkoi Guzmánit të paguajë një shumë prej rreth 12.6 miliardë dollarësh (rreth 11.2 miliardë euro). Kjo është një “përllogaritje konservatore” e shumës, që ai ka marrë nga biznesi kriminal me drogën, pati komunikuar më parë prokuroria.

Ligji federal që lejon dënimin me vdekje u përjashtua paraprakisht, pas një marrëveshjeje mes SHBA-së dhe Meksikës, prej nga u ekstradua Guzmán pas arrestimit të tij.

Refuzohet një gjykim i ri

Para shpalljes së dënimit Guzmánit iu dha mundësia të thotë fjalën e tij. Ai tha, se atij i është mohuar një proces korrekt. Mbrojtësit e Guzmánit deri në fund u përpoqën pa sukses, që ta rinisnin procesin. Sfondi ka të bëjë me një informacion mediatik, sipast të cilit anëtarët e jurisë së të betuarve gjatë procesit kishin ndjekur raportimin për të. Si rrjedhojë ata kanë pasur dijeni për hamendësimet paragjykuese, të cilat nuk mund të përdoren në proces. Megjithatë një gjyqtar e refuzoi kërkesën e mbrojtjes për një proces të ri. Sipas tij, sasia e provave kundër bosit të drogës ishte gjithsesi shokuese.

Guzmáni, që për shkak të gjatësisë së trupit 1.64 metra i ishte vënë nofka “El Chapo” (i shkurtëri), në shkurt në procesin më të madh të kryer ndonjëherë në historinë e kriminalitetit të drogës në SHBA u gjet fajtor në të dhjetë pikat e akuzës – ndër të tjera edhe për pjesëmarrje në një organizatë kriminale, në prodhimin dhe shpërndarjen ndërkombëtare të drogave kokainë, heronië, metamfetaminë dhe marihuana si dhe për larje parashë e përdorim armësh zjarri.

Meksikani konsideorhet si baroni më i fuqishëm i drogës pas kolumbianit Pablo Escobar. Ai ka qenë për vite me radhë shef i kartelit famëkeq Sinaloa. Kontrabandë drogë në masë, tregti me armë dhe larje parashë kanë qenë bizneset kryesore të 62 vje?arit, i cili sipas dëshmitarëve ndër të tjera rekrutonte vrasës me porosi e në vrasje e tortura ka qenë edhe vet aktiv.

“El Chapo” vlerësohet prej shumë meksikanëve – një e supozuar si vajza e tij shet me emrin e tij një linjë mode.

54 dëshmitarë dëshmuan në procesin voluminoz, ndër ta ish-partnerë e bashkëpunëtorë si dhe një ish e dashura e tij. Shumica ndodhen po ashtu në burgjet e SHBA-së. Sipas dëshmive Guzmán ka urdhëruar rrëmbime e vrasje të konkurrentëve ose policëve, që nuk pranon ryshfet. Baroni i drogës ka rreth njëqind bodyguardë, që janë të pajisur me pistoleta, armë automatike, granata e madje edhe hedhës predhash.

Sipas një dëshmitari krahas shumë të tjerëve ai i ka paguar ryshfet milionësh edhe ish-prresidentit meksikan Enrique Peña Nieto. Ish-drejtuesi i kabinetit të Peña Nieto i hodhi poshtë këto akuza.

Guzmán ndodhet ndërkohë në një burg të sigurisë së lartë në Nju Jork në zonën Manhattan. Më parë ai ia ka dalë të arratiset dy herë nga burgjet meksikane: Më 2001 ai u arratis duke u futur në një kazan rrobash dhe më 2015 përmes një tuneli, që kishin hapur bashkëpunëtorët e tij deri në qelinë e tij.

Një shans të tillë ai me gjasë nuk do ta ketë në SHBA. Me shumë gjasë Guzmán do të dërgohet në një burg të sigurisë ekstreme në zonën e Rocky Mountains. Burgu “ADX Florence” në shtetin federal të Colorados për shkak të kushteve të rrepta të burgimit prej disave konsiderohet si ferri në tokë. Burgu i ndërtua më 1994, sipas Amnesty International (AI) është i specializuar për izolimin ekstrem të të burgosurve.

Kontakt me të burgosurit e tjerë, sipas AI, ata kanë vetëm dy orë në ditë gjatë kohës së “çlodhjes”, kur të burgosurit mund të bëjnë stërvitje të trupit. Ata që konsiderohen si tepër të rrezikshëm edhe gjatë këtyre ushtrimeve fizike janë të izoluar në kafazë individualë, jo më të mëdhenj se 7.50 metra katrorë.

Për kushtet e deritanishme të dënimit në një burg të Nju Jorkut Joaquín “El Chapo” Guzmán është ankuar në mënyrë të përsëritur. Ai ia doli vetëm që t’i japin një batanie më të trashë, por nuk ia plotësuan kërkesën për tamponët e veshëve për qetësi. Në pozicionimin e tij para shpalljes së vendimit bosi i drogës e cilësoi izolimin e tij në SHBA si një “torturë psikologjike, emocionale dhe mendore”.

Categories
Bota Personazhe

Arrestohet bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange

Bashkëthemeluesi i Wikileaks, Julian Assange, është arrestuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër, raporton BBC.

Shtatë vite më parë, Assange ishte strehuar në ambasadë si refugjat me të vetmin qëllim që të shmang ekstradimin e tij tek autoritetet suedeze, pasi mbi të rëndonin akuzat për sulm seksual, transmeton Telegrafi.

Policia metropolitane ka njoftuar se është arrestuar dhe shumë shpejt pritet të paraqitet në sallën e gjyqit të Westminster.

Assange u arrestua nga policia, pasi i është refuzuar kërkesa për vazhdimin e statusit të refugjatë në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

“Julian Assange, 47-vjeç, sot, më 11 prill, është arrestuar nga policia metropolitane në ambasadën e Ekuadorit”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Scotland Yard. /Telegrafi/

Categories
Bota Personazhe

Ion Iliesku, ish-lideri rumun, do të gjykohet për krime kundër njerëzimit

Ish-presidenti i Rumanisë, Ion Iliescu, do të gjykohet për krime kundër njerëzimit, për shkak të rolit të tij pas revoltës së përgjakshme të Rumanisë, më 1989, e cila rrëzoi regjimin e diktatorit komunist, Nicolae Ceausescu.

“Është një moment veçanërisht i rëndësishëm për sistemin e drejtësisë në Rumani, i cili po e përmbush një borxh nderi për historinë”, tha kryeprokurori rumun, Augustin Lazar.

Njoftimi i tij pason hetimet disavjeçare, të cilat shpesh janë përballur me rezistencën e zyrtarëve për të hetuar periudhën e paslargimit të Ceausescut nga Bukureshti, më 22 dhjetor, 1989.

Iliescu ka qenë ministër i qeverisë para se të largohej nga Ceausescu në fillim të viteve 1970.

Ai është rizgjedhur udhëheqës i Frontit Kombëtar të Shpëtimit, një grup që ka marrë kontrollin e Rumanisë, pasi Ceausescu dhe bashkëshortja e tij, Elena, janë arratisur, si pasojë e revoltës që ka nisur në qytetin perëndimor të Timishoarës dhe është përhapur më pas në pjesën tjetër të vendit.

Pasi Iliescu ka marrë kontrollin më 22 dhjetor, 862 njerëz janë vrarë.

Iliescu, tani 89 vjeç, është zgjedhur president i Rumanisë më 1990, është rizgjedhur më 1992 dhe ka shërbyer një tjetër mandat nga viti 2000 deri më 2004.

Iliescu dhe ish-zëvendëskryeministri Gelu Voican Voiculescu akuzohen për “përhapjen e dezinformatave përmes paraqitjeve televizive dhe njoftimeve për shtyp”.

Deklaratat e tyre thuhet se kanë rritur rrezikun e “të shtënave kaotike dhe të urdhrave kontradiktorë ushtarakë”.

Iliescu po ashtu do të duhet të përgjigjet për akuzat për krime kundër njerëzimit, në lidhje me shtypjen e një proteste në Bukuresht më 1990, në të cilën kanë mbetur të vrarë së paku katër njerëz.

Edhe Iliescu, edhe Voiculescu mohojnë çdo keqbërje. Data për gjyqin nuk është caktuar ende.