17 vjeçarja nga Cërriku zë vendin e dytë në botë me shpikjen e saj

17 vjeçarja nga Cërriku zë vendin e dytë në botë me shpikjen e saj

Esli Belshi është renditur e dyta në Konkursin Ndërkombëtar të Projekteve me shpikjen e “dorës robot”. Si nisi iniciativa, çfarë vlere ka shpikja, kujt ja dedikon, mesazhi për bashkëmoshatarët dhe perspektiva e shkencëtares sonë të ardhshme. Zakonisht ndodh që, pasi ke përfunduar studimet, të merresh me shkencë dhe shpikje. Por nuk ka ndodhur kështu me…

Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa mëshirë dhe u bë mbret i Egjiptit
|

Mehmet Aliu, shqiptari që mblodhi mamlukët në gosti, i ekzekutoi pa mëshirë dhe u bë mbret i Egjiptit

Në fundin e Shtatëqindës, Egjipti i përkiste Perandorisë otomane. Por ligjin e bënin 24 bejlerë vendas, princët mamlukë me vasalët e tyre. Po cilët ishin? Mamluk në arabisht do të thotë “njeri i blerë”, por në rastin e tyre nuk kish fare të bënte me skllavërinë. Kaukazianë Mamlukët ishin pasardhës të 12 mijë të rinjve…

Në kujtim të kompozitorit/ Lalo: Kam 30 vite që gatuaj, sepse ime shoqe nxjerr paratë

Në kujtim të kompozitorit/ Lalo: Kam 30 vite që gatuaj, sepse ime shoqe nxjerr paratë

Ata që kanë qenë të vëmendshëm dhe e kanë parë kompozitorin Aleksandër Lalo gjatë shfaqjeve të tij të fundit në televizion (lajmi i largimit të tij nga jeta u dha pikërisht në natën që ishte në jurinë e regjistruar të spektaklit “C’est la vie”) i kanë vënë re patjetër duart e tij. Ndërsa ai vetë…

Kush ishte David Rockefeller, një nga njerëzit më me ndikim në botë?

Kush ishte David Rockefeller, një nga njerëzit më me ndikim në botë?

David Rockefeller, bankier dhe filantrop që zotëroi një nga bankat më të rëndësishme në botë, “Chase Manhattan Bank”, duke ushtruar për më shumë se një dekadë, ndikim të jashtëzakonshme në mbarë botën, duke e përhapur kapitalizmin amerikan, vdiq të Hënën në mëngjes në shtëpinë e tij në Pokantikos Hills në New York. Ai ka vdekur…

Big Mama, historia e trishtuar që fshihet pas emrit

Big Mama, historia e trishtuar që fshihet pas emrit

Që kur Big Mama filloi pjesëmarrjen në skenat e garave muzikore shqiptare, të gjithë e kuptuan shpejt pse quhej kështu Besiana Kasami. Këngëtarja energjike do ta bënte shpejt për vete publikun edhe për fizikun që kishte, ekstravagancën në skenë, sportivitetin dhe origjinalitetin, që shumë pak kolege të saj e kishin. Mbipesha jo vetëm që nuk…

23-vjeçarja nga Kosova që komandon 70 femra shqiptare në ISIS

23-vjeçarja nga Kosova që komandon 70 femra shqiptare në ISIS

Rreth 2 200 femra dyshohet se janë pjesë e organizatës së ISIS, prej të cilave 70 janë shqiptare. Ndërsa numri total i luftëtarëve të ISIS është mbi 24,000. Këto shifra sigurisht duhet të përdoren me mjaft kujdes sepse të gjitha informacionet nga territoret irakiane dhe siriane të kontrolluara nga ISIS që nga viti 2013, vijnë…

E bujshme! Igli Tare shpallet drejtori më i mirë sportiv i vitit në Itali
|

E bujshme! Igli Tare shpallet drejtori më i mirë sportiv i vitit në Itali

Igli Tare shpallet drejtori më i mirë sportiv i vitit në Itali në sondazhin e “Tuttomercatoweb”. “Tuttomercatoweb” ka shpallur sot rezultate e sondazhit dhe triumfues ka dalë ish-sulmuesi i kombëtares shqiptare i cili sot po njeh sukses te skuadra e Lazios në “Serinë A”. Falë blerjeve të tij të zgjuara, Lazio po ecën mjaft mirë…

Ballist Morina bëhet baba, djalit i vendos emrin Flamur

Ballist Morina bëhet baba, djalit i vendos emrin Flamur

Ismail Morina, i njohur ndryshe si Ballist Morina, është bërë baba për herë të dytë. Djali i tij do të quhet Flamur, duke marrë shkas nga ajo që ndodhi në Beograd me flamurin “Autochtonus”. Djali i ardhur në jetë gëzon shëndet të plotë, ndërsa Morina vazhdon të qëndrojë në burg në Dubrovnik. Ai u ndalua…

Patozi publikon foton me Sokol Olldashin / Kur ishim të vegjël

Patozi publikon foton me Sokol Olldashin / Kur ishim të vegjël

Ish-deputeti Astrit Patozi ka kujtuar sot, në 4-vjetorin e vdekjes, mikun e tij Sokol Olldashi. Në shënimin me titull “Kur ishim të vegjël”, Patozi shkruan: Është shkrepur rreth 20 vjet më parë, në redaksinë e gazetës “Albania”. Atëherë, “kur ishim më të vegjël, sepse të rinj jemi prapë”. Ka qenë kjo një shprehje, që e…