Monday, November 19, 2018

Ndotja e ajrit, OBSH: 16 vdekje vitin e shkuar; Tirana 60...

Në Shqipëri, 16 njerëz kanë humbur jetën për shkak të ndotjes së ajrit. Këto shifra alarmante, të gjendura në raportin më të fundit të...

Disa mënyra si të kujdesemi për lëkurën nga i ftohti

Veç gripit dhe virozave të ndryshme, stina e dimrit sjell problem edhe për lëkurën. Për disa njerëz temperaturat e ulta janë problematike. Çdo dimër trupi...

Meshkujt po bëhen steril për shkak të një ilaçi të përdorur...

Një përdorim i tepruar dhe i gjatë i ibuprofenit, një prej ilaçeve kundër dhimbjes të përdorur gjerësisht nga të gjithë, mund t’i bëjë meshkujt...

Keni kollë? Kjo recetë natyrale ju vjen në ndihmë

Kolla nuk konsiderohet gjithnjë si problem shëndetësor, megjithëse në disa raste mund të tregojë praninë e problemeve ose infeksionit. Kollitja është një refleks natyror për...

Si te largoni rrathët e zinj poshtë syve

Ndoshta ajo që nuk e keni konsideruar asnjëherë është se sodën e bukës mund ta përdorni edhe për qëllime kozmetike. Kur bëhet fjalë për kozmetikën,...

Rënia e flokëve / Ushqimi ideal për parandalimin e rënies së...

Rënia e flokëve është e përhapur në mënyrë të veçantë në periudhën e pranverës. Shumica vuajnë nga rënia e flokëve, që përveç se në...

Si trajtohen thembrat e çara

Veç trajtimeve estetike jo pak të kushtueshme, ju mund t’i trajtoni këmbët dhe në kushte shtëpie me përbërës krejtësisht natyral. Më poshtë do të listojmë...

Ushqimet organike që pastrojnë mëlçinë

Mëlçia luan një rol thelbësor në procesin e metabolizmit. Përmes saj kalojnë të gjitha substancat që hyjnë në trup, mes tyre edhe toksinat dhe...

Ujë i ngrohtë me limon, ja pse duhet ta pini në...

Mënyra se si e fillon ditën është tejet e rëndësishme. Nëse je nene, trajner, shkrimtar apo pronar i ndonjë biznesi të madh apo te...

Dobitë e brokolit në shëndet

Çfare përmban brokoli? Brokoli është shumë i pasur me vitamina dhe minerale. Përmban vitamin A në formë të beta-karotenit. Një brokul e mesme përmban më...

8 mënyra natyrale për energji në mëngjes

Gratë e jetës moderne konsiderohet të ndihen të lodhura, por nuk ka nevojë që ju të mbështeteni vetëm tek kafeina për t’u ndjerë e...

Patatet – vlerat dhe dobitë e patateve në shëndet

Konsumi i patates, përveçse shijon së tepërmi, ka edhe mjaft vlera ushqyese, çka ndihmon në luftën kundër sëmundjeve. Të paktën sipas studimeve të ndryshme,...

Gjithçka që duhet të dini për ujin

Ujë
Nuk e quajnë pa arsye eliksir të jetës – uji është pije ideale i cili ka një varg të tërë të efekteve në shumë...

Cfarë është azma bronkiale?

Cfarë është astma bronkiale? Astma është një sëmundje kronike e rrugëve të frymëmarrjes që karakterizohet nga simptoma si mbajtje fryme, fishkëllima, shtrëngim kraharori dhe kollë....

Gjembgomari, përdorimi i saj dhe vetitë kuruese

Gjembgomari (Silybi Semen) Gjembgomari, megjithëse një bimë aspak e pëlqyeshme nga fermerët, në mjekësinë popullore është mjaft frutdhënëse. Farat e përftuara prej gjembit ndihmojnë në...

Gjembgomari : Bima misterioze plot vlera mjekësore

Gjembgomari është një bimë që lulëzon dhe që i përket familjes botanike të luledeles dhe mban emrin botanik Silybum Marianum. Kjo bimë nxjerr një lëng...

Shqipëria, e treta në Ballkan për të prekurit nga SIDA

Shqipëria zë vendin e tretë në rajon për sa i përket personave të infektuar nga HIV/AIDS. Nga të dhënat e ECDC, Qendra Europiane e Kontrollit...

Dobitë e fistikëve, pse s’duhet t’i ndajmë nga tryeza

Shumë më shumë se shije dhe thyerje urie mes vakteve, fistikët janë plot me acide yndyrore që ndihmojnë për zemrën, përmbajnë proteina, potas, vitaminë...

Produkti ushqimor që shkakton probleme në tru, kujdes nëse e konsumoni

Duke ngrënë këtë ushqim të zakonshëm, ka shumë gjasa që mikroorganizmat dhe parazitët të “pushtojnë” trurin tuaj. Në organizmin tuaj do të hyjnë parazitë të...

Metoda natyrale për të ndalur dhimbjen e kokës

Dehidratimi, pagjumësia, lodhja, tensioni ulët, stresi… këto e shumë arsye të tjera mund të fshihen pas dhimbjes së kokës! Mund të përjetoni marramendje, mund ta...