Pini kafe pa ngrënë mëngjes? Studimi i ri tregon çfarë i ndodh trupit tuaj

Pini kafe pa ngrënë mëngjes? Studimi i ri tregon çfarë i ndodh trupit tuaj

Një kafe e fortë pas një gjumi të dobët është ajo për të cilin shumë njerëz kanë nevojë në mëngjes. Por një studim i ri sugjeron se mund të jetë më mirë të hani diçka më parë. CNN shkruan se sipas studimit, pirja e kafesë përpara se të hani diçka mund të ketë efekt negativ…

Pasojat klinike të deficitit të hekurit në organizëm

Pasojat klinike të deficitit të hekurit në organizëm

Deficiti i hekurit në organizmin e njeriut, është rasti më i shpeshtë i deficitit të një elementi kimik në të gjithë botën. Është i rëndësishëm ekonomikisht, sepse pakëson mundësinë e individëve për të përballuar punën fizike dhe pakëson si rritjen, edhe të mësuarin tek fëmijët. Nga më shumë se 100 elemente kimikë që ekzistojnë në…

Këshillat / Pesë gjërat që duhet të dini për koronavirusin
|

Këshillat / Pesë gjërat që duhet të dini për koronavirusin

Koronavirusi ka infektuar mijëra njerëz dhe ka vrarë qindra prej tyre. Paniku mbetet i lartë. BBC shpjegon 5 gjëra që duhet t’i vini mbi virusin. Mund të konsumoni ushqim kinez Nuk ka nevojë që të shmangni ushqimin kinez dhe çdo mall që vjen nga ky vend. Është e sigurt po ashtu që të merrni pako…

Çfarë është virusi? Si shpërndahet një virus?

Çfarë është virusi? Si shpërndahet një virus?

Çfarë është virusi? Virusi është një koleksion shumë i vogël me proteina dhe material gjenetik. Në botë ka shumë e shumë viruse dhe një, të cilin shumë njerëz e marrin çdo vit, është influenca, ose gripi, që infekton 10 deri 20 përqind të popullsisë çdo vit. Si shpërndahet një virus? Diçka si gripi përhapet kur…

Speci djegës – “Ari” i kuq i tryezës
|

Speci djegës – “Ari” i kuq i tryezës

Te specat e kuq djegës, gjenden në sasi shumë të mëdha kapsaicina (përbërësi kryesor i aktivitet farmakologjik) flavonoide, vajra esencialë, karotenoidë, celulozë, kalcium dhe hekur. Përmbajtja e lartë e vitaminës C (deri në 340 mg/100 gr) është më i madh se të gjitha frutat apo perimet e tjera, ndërsa gjenden edhe sasi të konsiderueshme vitaminash…

Lexoni këtë dhe ju kurrë më nuk do e hidhni lëkurën e bananes

Lexoni këtë dhe ju kurrë më nuk do e hidhni lëkurën e bananes

Përfitimet e bananeve janë të njohura, por vetitë e fuqishme të lëvozhgave të tyre jo edhe aq.Ne të gjithë e hedhim atë pjesë pas ngrënies së bananes, por njerëzit në disa vende, si India përdorin përfitimet ushqyese të lëvores. Ja si duhet përdorur lëvorja e bananes: Për zbardhjen e dhëmbëve Fërkoni dhëmbët me pjesën e…

Infeksionet urinare, si t’i trajtojmë

Infeksionet urinare, si t’i trajtojmë

Infeksioni i sistemit urinar fillon në rrugët tona urinare, të cilat përbëhen nga veshkat, ureteret (kanalet e urinës), fshikëza e urinës dhe nga uretra. Por si mund ta parandalohet ky problem dhe cilët persona janë më të predispozuar për tu prekur. Të gjithë njerëzit janë të rrezikuar për t’u prekur nga infeksionet e rrugëve urinare….