Categories
Shëndet

Çfarë tregon dhimbja e kokës në mëngjes?

Shkaqet që nxisin përkeqësimin e hipertensionit janë të shumëllojshëm.

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën.

Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë pushuar gjatë natës.

Atëherë, çfarë e shkakton dhimbjen e kokës në mëngjes?

Në këtë artikull shkruar nga AgroWeb.org do të mësoni për shkaktarët më befasues të dhimbjes së kokës që shpërthen në mëngjes.

Gjumë i Pamjaftueshëm

Trupi ka nevojë për shtatë deri në tetë orë gjumë që të funksionojë siç duhet.

Nëse flini më pak, atëherë ka diçka që nuk shkon dhe organizmin e kap paniku.

Hormonet arrijnë kulmin, bashkë me rrahjet e zemrës,tensionin e gjakut dhe stresin thonë ekspertët e sëmundjeve neurologjike.

Një zgjidhje e shpejtë për këtë problem janë disa medikamente kundra dhimbjeve që funksionojnë menjëherë.

Nëse mundeni përpiquni të dremisni për 20-30 minuta që t’i jepni mundësi trupit të funksionojë më mirë.

Gjumë i Tepruar

Nëse flini më shumë se nëntë orë, atëherë bie niveli i serotoninës, një hormon i çliruar nga truri.

Sa më të ulëta të jenë nivelet e serotoninës, aq më pak gjak qarkullon në tru, gjë që nxit dhimbjen e kokës.

Luhatjet Hormonale

Në mëngjes, nivelet e endorfinës, hormonit të humorit të mirë janë të ulëta.

Një gjë e tillë mund të shkaktojë migrenë tek disa njerëz.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org mungesa e hormoneve vështirëson qarkullimin e gjakut në tru dhe rrjedhimisht koka dhemb.

Aktiviteti fizik në mëngjes nxit prodhimin e hormoneve dhe mund të pushojë dhimbjen e kokës.

Pasojat e Alkolit

Nëse një natë më parë e keni tepruar me alkolin, atëherë përgatituni për dhimbje koke mëngjesin e të nesërmes.

Pirja e alkolit shkakton dehidratim dhe pakësim të qarkullimit të gjakut në tru.

Mënyra më e mirë është që të hidratoheni me ujë ose pije të pasura me elektrolite.

Vitamina C e tretur në ujë ndihmon mëlçinë të përpunojë alkolin në mënyrë më efikase dh eta nxjerrë atë nga sistemi sa më parë.

Gërrhitja

Gërrhitja, mungesa e ajrit, marrja e frymës pakësojnë sasinë e oksigjenit në tru dhe prishin cilësinë e gjumit.

Mungesa e oksigjenit zgjeron enët e gjakut dhe qarkullimin e tij në tru.

Presioni është i lartë dhe koka dhemb.

Mungesa e Kafesë

Kafeina luan rol stimulus për sistemin nervor.

Nëse jeni mësuar duke e pirë kafenë në një orë të caktuar dhe nuk i përmbaheni rutinës, do të ndieni dhembje të fortë të kokës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org heqja dorë nga kafeja ka të njëjtin efekt dhe rrit presionin në tru duke shkaktuar dhimbje koke.

Depresioni

Dhimbjet e kokës mund të ndodhin edhe si pasojë e depresionit.

Ky i fundit ka lidhje të fortë me nivelet e ulëta të serotoninës.

Studimet që disponon AgroWeb.org tregojnë se depresioni prish gjumin dhe dhimbja e kokës prish humorin, duke krijuar kështu një rreth vicioz të pakapërcyeshëm.

Tensioni i lartë

Nëse vuani nga tensioni i lartë i gjakut, atëherë dhimbjet e kokës janë më frekuente.

Tensioni i lartë i gjakut është një sëmundje që kurohet nëpërmjet ndryshimeve thelbësore në regjimin ushqimor dhe medikamenteve përkatëse./AgroWeb.org

Categories
Frutat & Perimet

Tensioni i gjakut / Një gotë me lëng panxhari në ditë, për ta përmirësuar

Panxharët përmbajnë një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve të dobishme për shëndetin. Me bollëkun e vlera ushqyese dhe mënyrat e ndryshme të përdorimit, nuk ka asnjë arsye për të mos e përfshirë panxharin në dietën tuaj të rregullt. Specialistët e shëndetit rekomandojnë që të konsumohet lëngë panxhari për të përmirësuar tensionin e gjakut dhe shëndetin kardiovaskular dhe për të zbuluar disa nga përfitimet e tjera, që vijnë nga konsumimi i kësaj perimeje.

DOBITË SHËNDETËSORE

Presioni i lartë i gjakut mund të menaxhohet apo kontrollohet duke ngrënë më mirë dhe duke pirë një gotë me lëng panxhar çdo ditë. Duke marrë medikamentet e hipertensionit nga ana tjetër, nuk keni garanci se do të përmirësoheni ndonjëherë. Marrja e një pilule për të kontrolluar tensionin e gjakut mund të shkaktojë vetëm efekte anësore, që do të shfaqen në shëndetin tuaj më vonë. Një hipertension afatgjatë në vetvete mund të shkaktojë komplikime. Kur kontrolloni presionin e lartë të gjakut me barna në afat të gjatë, mund të dëmtojë qetësisht trupin tuaj para se të shfaqen simptomat serioze. Toksinat mund të shkaktojnë stres oksidativ dhe inflamacion. Presioni i lartë i gjakut (dhe shtimi i stresit oksidativ) e detyron zemrën tuaj të pompojë më shumë për të rritur rrjedhjen e gjakut nëpër arteriet tuaja. Me kalimin e kohës, presioni i vazhdueshëm i lartë përmes këtyre arterieve të dëmtuara mund të shkaktojë këputje të mundshme, që çon në gjakderdhje të brendshme të rrezikshme (të quajtur aneurizëm). Sëmundje të tjera të zemrës, gjithashtu mund të shfaqen nga kjo gjendje e panatyrshme.

NJË GOTË ME LËNG PANXHARI NË DITË

Një studim tregon se një gotë me lëng panxhari në ditë është e dobishme në zvogëlimin e presionit të gjakut te njerëzit me tension të lartë (hipertension). Studimi në fjalë vuri në dukje se tri orë pasi kishin pirë këtë lëng, vullnetarët treguan një ulje të presionit të gjakut, që zgjati deri në 24 orë. Studiuesit zbuluan se “nitrati inorganik dhe plotësimi i lëngjeve të panxharit u shoqëruan me një reduktim të ndjeshëm të presionit të gjakut sistolik”. Panxhari i papërpunuar përmban nivele të larta të nitratit (NO3), që trupi përdor kur është e nevojshme, për t’u kthyer në nitrat biologjikisht aktiv (NO2) dhe oksid nitrik (JO). Oksidi nitrik është një molekulë kyçe që prodhon trupi ynë për të ndihmuar të gjitha qelizat tona të komunikojnë me njëratjetrën, duke transmetuar sinjale në tërë trupin. Ajo depërton në muskujt themelorë dhe relakson arteriet. Prandaj, oksidi nitrik luan një rol kritik në tensionin e gjakut dhe qarkullimin e përgjithshëm të gjakut. Në këtë proces është gjithashtu e dobishme për frenimin e inflamacionit dhe stresin oksidativ.

Categories
Shëndet

Buka e bardhë dhe shëndeti

A është e mirë buka e bardhë për shëndetin?

Arsyet pse nuk duhet konsumuar buka e bardhë Në tryezat shqiptare është pothuajse e pamundur të mungojë buka e bardhë.

Mirëpo, për konsumimin e saj dietologët nuk kanë preferenca të mëdha.

Arsyet pse nuk duhet konsumuar buka e bardhë:

  • Nuk ka vlera ushqimore.
  • Shton ndjesinë e urisë.
  • Rrit mundësinë e diabetit.
  • Shton peshë.

Nëse keni ndërmend që të humbni peshë dhe të qëndroni të shëndetshëm atëherë preferohet që bukën e bardhë të filloni të e konsumoni çdo ditë e më pak.

Categories
Shëndet

Problemet që vijnë nga qëndrimi ulur

Një mënyrë jetese ulur mund të ketë një ndikim shumë negativ në shëndetin mendor, mungesa e aktivitetit fizik çon në zhvillimin e depresionit dhe ankthit për shkak të mungesës së endorfineve.

Lëvizja rregullisht mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të relaksojë trupin, gjithashtu shërben për vetëvlerësim, ndikon në prodhimin e serotoninës, duke ndihmuar në uljen e një mosbalance që mund të çojë në probleme të memories dhe mungesës së oreksit, njofton Klan Kosova.

Disa nga problemet që vijnë nga qëndrimi ulur janë: obeziteti, pagjumësia, deformimi në shpinë, sistemi i tretjes si dhe plakja më e shpejtë.

Categories
Shëndet

Këshilla për zemrën në Ditën e Zemrës

Çdo vit Organizata Botërore e Shëndetësisë në bashkëpunim me Federatën Botërore të zemrës organizojnë ditën botërore të zemrës.

Dita Botërore e zemrës mbahet në nivel global çdo vit të dielën e fundit të muajit shtator për të informuar njerëzit në lidhje me sëmundjet kardiovaskulare, të cilat janë shkaku më i madh i vdekjeve në të gjithë botën.

Dita Botërore e zemrës gjithashtu synon të promovojë masa parandaluese që zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Sëmundjet kardiovaskulare, në Shqipëri, shkaktojnë mbi gjysmën e vdekjeve duke zënë vendin e parë si shkak i të gjitha vdekjeve, ndaj mund të konsiderohen si sëmundjet me peshën më të madhe në shoqërinë shqiptare.

Sëmundje kardiovaskulare (SKV) është një term i gjerë dhe përfshin një sërë sëmundjesh që ndikojnë në zemër dhe në enët e gjakut.

Një atak në zemër ose goditje në tru mund të jetë paralajmërimi i parë i një sëmundjes kryesore.

Ka shumë lloje të ndryshme të sëmundjeve që mund të japin ose goditje në zemër ose goditje në tru dhe për lehtësi i ndajmë këto sëmundje në tre grupe të mëdha: në sëmundje që ndikojnë drejtpërdrejtë në zemër, në tru dhe në sistemin periferik të qarkullimit të gjakut.

Duke qënë se sëmundjet kardiovaskulare, lidhen ngushtësisht me faktorët e stilit të jetesës të cilët janë të modifikueshëm, të trajtueshëm dhe të kontrollueshëm, atëhere apeli bëhet për të nxitur marrjen e masave për të shpëtuar njerëzit jetën e tyre, duke bërë vetëm disa ndryshime, të cilat mund të ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru si; inkurajim për ushqim të shëndetshëm, inkurajim për kryerje të aktivitetit fizik, shmangien e përdorimit të duhanit dhe kontrollin e rregullt të presionit të gjakut.