Monday, November 19, 2018

Një ishull i ri në Paqësor, mban çelësat për të gjetur...

Ishulli më i ri që ekziston në tokë është formuar nga llava vullkanike, në një zonë të largët të Paqësorit dhe ka një moshë...

Objekti misterioz që vjen rrotull sistemit diellor është një… anije nga...

Astronomët amerikanë kanë filluar analizimet elektronike të një asteroidit të quajtur Oumuamua, duke thënë se janë në kërkim të jetës aliene në objektin qiellor. Objekti...

Misteri i piramidave: Zbulimi i ri befason shkencëtarët

Misteri i piramidave të Egjiptit është thelluar akoma më shumë pas zbulimit të një ‘dhome’ gjigande brenda Keopsit. Nuk dihet akoma se përse ekziston një...

Ish-shkencëtari i NASA: Jashtëtokësorët janë fshehur …

Të gjithë janë pothuajse të bindur; në një univers të pafundëm me miliarda yje dhe shumë herë më shumë planete, nuk jemi të vetëm....

Kafka e gjetur në Kinë mund të rishkruajë historinë e njerëzimit...

Një kafkë e gjetur në Kinë mund të rishkruajë të gjithë atë çfarë ne dimë për evolucionin e njerëzimit. Sipas asaj çfarë që disa shkencëtarë...

Zbulohet një planet i ngjashëm me Tokën / Vendbanimi më i...

Sipas  një zbulimi të ri, një planet me madhësinë e  njëjtë me Tokën dhe me një temperaturë të ngjashme të sipërfaqes mund të jetë...

“Toka zhytet në errësirë nga 15 në 29 nëntor!” Reagon NASA

“15 ditë në errësirë në mes të nëntorit. Sipas një departamenti të NASA-s nga data 15 deri në 29 nëntor do të vihet re...

FOTO / Ky është luani 50,000-vjeçar që shkenca kërkon të ‘ringjallë’

Këtë javë, Rusia zbuloi mbetjet e mahnitshme të një këlyshi luanësh që kishte zbuluar të ngrirë në territorin e saj. Shkencëtarët kanë ngritur shpresat për...

Stacioni hapësinor kinez po bie drejt Tokës, Evropa në alarm

Agjencia hapësinore e Kinës e ka humbur kontrollin e stacionit hapësinor “Tiangong-1” në shtator të viti 2016 dhe tani ekspertët parashikojnë se sateliti 8.5...

Ky njeri ishte themelues i Facebook-ut. Tani ka një paralajmërim të...

Facebook e ka zënë botën në grep, dhe mund të jetë duke e përdorur këtë, për të ëmtuar jetët e njerëzve, sipas presidentit të...

Shkencëtari Hawking jep lajmin: Ja ç’po ndodh mes Marsit dhe Tokës

Stephen Hawking thotë se një ditë mund të jetë e mundur që njerëzit të arrijnë Marsin në më pak se një orë. Fizikanti i...

E bujshme: NASA zbulon një trup të ri qiellor në sistemin...

Shkencëtarët e Agjencisë Amerikane për Hulumtime në Hapësirë (NASA) kanë njoftuar për zbulimin e një trupi të ri qiellor, që lëviz mes yjeve të...

Dinozauri i fundit i Afrikës, gjendet fosili në Marok

Në një minierë fosfati në veri të Marokut është gjetur fosili i "dinozaurit të fundit të Afrikës" i cili është zhdukur para 66 milionë...

Stephan Hawking vë alarmin: Na duhet planet tjetër, Toka është drejt...

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DH-q5q2NdMM] Stephan Hawking është gati të provojë teorinë e tij për të ardhmen e rracës njerëzore në një dokumentar të BBC. Në atë që transmetuesi...

Studimi: Thinjat tregojnë për sëmundje

Kardiologu me famë botërore, Dr. Sinan Altan Kocaman, pas një hulumtimi në të cilin kishin marrë pjesë më shumë se 200 pacientë, kishte ardhur...

NASA regjistron pamje të tornadove Diellore (Solar Torando)

Mjeti hapësinor i Zyrës Kombëtare Hapësinore Amerikane (NASA) ka regjistruar pamje të mahnitshme të tornadove, gjigante por tepër të rralla, mbi sipërfaqen e Diellit....

Vërtetohet teoria e Ajnshtajnit për valët gravitacionale

Shkencëtarë nga mbarë bota kanë bërë me dije zbulimin e ekzistencës së valëve gravitacionale, të parashikuara nga Albert Ajnshtajni 100 vjet më parë. Valët...

Si nisi ngrohja globale 75 vjet më parë

Sipas një studimi të fundit, shenjat e para të ngrohjes globale datojnë që nga vitet e ’40-ta në Afrikë, Australi dhe Azinë juglindore, raporton...

Zyrtare nga NASA: Kemi gjetur ujë në Mars

Në një konferencë të veçantë për mediat NASA (Agjencia Amerikane e Hapësirës) tha se ka gjetur prova se në Mars ka ujë. Sipas shkencëtarëve...

Ashensori për të shkuar në hapësirë? Po bëhet gati

Turistët të cilët dëshirojnë të kenë një moment të paharrueshëm në hapësirë, tashmë do e kenë më të lehtë për të arritur këtë qëllim....