Një asteroid më i madh se Piramida e Gizës po i afrohet tokës, ja data kur mbërrin

Një asteroid më i madh se Piramida e Gizës po i afrohet tokës, ja data kur mbërrin

Astreologët kanë e kanë bërë tashmë fakt të kryer se një asteroid gjigant, më i madh se piramida e Gizës, do të kalojë afër tokës javën e ardhshme me një shpejtësi prej 20 mijë milje në orë ose ndryshe 32 mijë e 400 km/h, citojnë mediat e huja NASA-n. Sipas shkencëtarëve që studiojnë fenomenet kozmike…

Përgatituni për eklipsin hënor më të gjatë të shekullit, ja kur do të ndodh dhe sa do të zgjasë

Përgatituni për eklipsin hënor më të gjatë të shekullit, ja kur do të ndodh dhe sa do të zgjasë

Fundjavën e fundit të këtij muaji, mes të premtes dhe të shtunës së 27 dhe 28 korrikut të gjithë të apasionuarit pas ngjarjeve qiellore do të kenë mundësi të shohin eklipsin më të madh të Hënës të shekullit të XXI. Eklipsi hënor do të shihet në pjesën më të madhe të Europës, Azisë, Australisë, Afrikës…

Baza në Hënë dhe Mars për të shpëtuar njerëzimin nga Lufta e Tretë Botërore

Baza në Hënë dhe Mars për të shpëtuar njerëzimin nga Lufta e Tretë Botërore

Kompania “SpaceX” e miliarderit amerikan Elon Musk, që lëshoi në shkurt një raketë të fuqishme në drejtim të Marsit, mund të zhvillojë që vitin e ardhshëm fluturime testuese të anijes së saj hapësinore ndërplanetare, në perspektivën për të garantuar mbijetesën e qenies njerëzore, njoftoi të dielën drejtuesi i saj. “Kjo anije do të kryejë fluturime…

Shkencëtarët mendojnë se ‘universit mund ti ketë ndodhur diçka e papritshme’, ose ….

Shkencëtarët mendojnë se ‘universit mund ti ketë ndodhur diçka e papritshme’, ose ….

Astronomët që përdorin teleskopin Nasa-Humble kanë bërë matje të sakta të madhësisë së zgjerimit të Universit. Vlerësimet e fundit janë bërë afërsisht 100 vjet pas matjeve të para të kryera për matjen e zgjerimit të Universit. Këto matje i “kanë detyruar shkencëtarët” të mendojnë se “diçka e papritshme” mund të ketë ndodhur në Univers. Shkencëtarët…

Investon 42 milionë dollarë për një orë që do të zgjasë 10 mijë vjet

Investon 42 milionë dollarë për një orë që do të zgjasë 10 mijë vjet

Jeff Bezos njoftoi se filloi me instalimin e një ore që do të zgjasë 10 mijë vite. Pronari i Amazonit u shpreh në llogarinë e tij në Twitter se bëhet fjalë për një projekt ambicioz që kërkon të prezantojë “të menduarit afatgjatë”. Ora do të jetë 150 metra e lartë, do të jetë mekanike dhe…

Një ishull i ri në Paqësor, mban çelësat për të gjetur jetë në Mars

Një ishull i ri në Paqësor, mban çelësat për të gjetur jetë në Mars

Ishulli më i ri që ekziston në tokë është formuar nga llava vullkanike, në një zonë të largët të Paqësorit dhe ka një moshë prej tri vitesh. Mund t’u tregojë shkencëtarëve të dhëna për të gjetur gjurmë jete në Mars, – u shpreh këtë të mërkurë Nasa. Ishulli i Hunga Tonga Hunga Ha’apai ka lindur…

Objekti misterioz që vjen rrotull sistemit diellor është një… anije nga kozmosi

Objekti misterioz që vjen rrotull sistemit diellor është një… anije nga kozmosi

Astronomët amerikanë kanë filluar analizimet elektronike të një asteroidit të quajtur Oumuamua, duke thënë se janë në kërkim të jetës aliene në objektin qiellor. Objekti i madh misterioz me formë cigareje ka ardhur nga një sistem tjetër yjor, duke alarmuar kështu NASA-n. Organizatorët e programit “Breakthrough Listen” filluan operacionet dje në teleskopin “Green Bank Telescope”…

Misteri i piramidave: Zbulimi i ri befason shkencëtarët

Misteri i piramidave: Zbulimi i ri befason shkencëtarët

Misteri i piramidave të Egjiptit është thelluar akoma më shumë pas zbulimit të një ‘dhome’ gjigande brenda Keopsit. Nuk dihet akoma se përse ekziston një ‘zgavër’ e tillë apo nëse brenda saj ka diçka me vlerë. Kjo për shkak se ajo nuk është e aksesueshme. Shkencëtarët japonezë dhe francezë e kanë bërë të ditur zbulimin…