Categories
Sport

Përfundojnë hetimet, merret vendimi për Khabib dhe McGregor

Khabib Nurmagomendov arriti të merrte një fitore të merituar përballë kundërshtarit të tij, Conor McGregor, në atë që u quajt “dueli i shekullit”.

Luftëtari çeçen arriti të fitonte pas katër raundeve, por pasi përfundimit të duelit ai kapërceu ringun dhe filloi përleshjen me skuadrën e irlandezit.

Ndërsa nga kjo situatë kaosi kanë përfituar edhe pjesëtarë të skuadrës së Khabibit të cilët futen në ring dhe godasin McGregorin, i cili u kundërpërgjigjet me të njëjtën monedhë.

Ndërsa një hetim kishte filluar nga UFC-ja në lidhje me këtë çështje, tani ka dalë edhe vendimi zyrtar.

Që të dy lojtarët do të pezullohen përkohësisht nga ky sport.

Të dy luftëtarët nuk do të kenë të drejtën të garojnë për 10 ditë dhe ky dënim fillon nga 15 tetori, në pritje të seancës dëgjimore më datën 24 tetor.

Shkalla e dënimit përfundimtar do të varet nga seanca dëgjimore mirëpo në skenarin më të keq Khabib dhe McGregor mund të dënohen përgjithmonë nga UFC-ja.

Categories
Sport

Planifikohet dënim i rëndë për Khabib, e zbulon kreu i UFC-së

Pas skandalit në UFC, Khabib Nurmagomedov mund të marrë një dënim të rëndë.

Luftëtari i arteve marciale, Khabib Normagomedov është personi më i përfolur në rrjetet sociale, pas fitores ndaj Conor McGregorit.

Presidenti i UFC-së, Dana White, ka thënë për “TMZ” se Komiteti Sportiv i Shtetit të Nevadas (NSAC) është duke bërë një hetim dhe planifikon t’i mbajë dy milionë dollarët e Khabibit.

“Ai do ta mbajë titullin e tij. Dhe do të pezullohet. Ndoshta mund ta pezullojnë nga katër deri në gjashtë muaj”, citohet të ketë thënë presidenti White.

“Dëgjoni, tani për tani (NSAC) ia ka mbajtur të gjithë përfitimin (prej dy milionë dollarësh) dhe po flitet se duan ta mbajnë të tërin. Unë nuk mendoj se kjo duhet të ndodhë. Nuk duhet t’ia mbajnë të gjitha paratë. Mendoj se duhet t’i marrin 250 mijë dollarë nga ai”, ka thënë më tej i kreu i UFC-së.

Categories
Sport

FIFA / Ja lojtari më i mirë në botë, për herë të parë…

Luka Modric është shpallur lojtari më i mirë i FIFA-s.

Për herë të parë një futbollist kroat fiton çmimim më prestigjioz në rangun individual të dhënë nga FIFA.

33-vjeçari pas një sezoni fantastik me Real Madridin në Spanjë dhe Kroacinë në Kupën e Botës, ka arritur të shpallet lojtari i vitit.

Mes kandidaturave, ishin Mohamed Salah, Kristiano Ronaldo dhe Luka Modriç. Pasi u shpall lojtari më i mirë i sezonit të kaluar në Champions League, kroati e mposht sërish portugezin, tashmë edhe në Çmimin e lojtarit më të mirë të vitit, dhënë nga FIFA.

Modric ka falënderuar të gjithë duke përshëndetur në tri gjuhë; anglisht, spanjisht dhe kroatisht.

Categories
Sport

CAS jep vendimin për Milanin, ja lajmi për tifozët kuqezi

Më në fund vjen vendimi për Milanin. UEFA e pezulloi nga Europa League, por është CAS-i që ka hedhur poshtë vendimin e institucionit më të lartë të futbollit europian.

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv e ka kthyer vendimin e UEFA-s dhe kështu Milani në sezonin e ri do të marrë pjesë në Europa League.

Categories
Sport

Befasia e madhe! Zidane: Ja arsyeja përse po largohem nga Reali

Zidane nuk do të jetë trajner i Real Madridit sezonin e ardhshëm. Ai thotë se po e bën këtë sepse klubi ka nevojë për freski, për diçka të re.

Zizu tha se po e bën këtë sepse klubi ka nevojë për ndryshime, që të vazhdojë dhe të fitojë trofe, ashtu si viteve të fundit dhe se është momenti të bëhen ndryshime për të gjithë, edhe për lojtarët.

“Kam marrë vendim që të mos vazhdoj të jem trajner i Real Madridit”, tha Zizu.

“E mora këtë vendim sepse e dua më të mirën për këtë klub dhe mendoj që sot, për mua dhe për të gjithë, është më mirë të bëhen ndryshime dhe nuk do të vazhdoj vitin e ardhshëm”.

Zidane te Reali brenda 3 viteve, fitoi 9 tituj dhe bëri historinë duke triumfuar 3 herë radhazi në Champions League.