Trajneri i ri i kombëtares fillon menjëherë nga puna

Trajneri i ri i kombëtares fillon menjëherë nga puna

Trajneri i ri i kombëtares shqiptare, Christian Panucci ka filluar menjëherë nga puna. Pasi dha konferencën për shtyp  ai ka vendosur të shikojë nga afër skuadrat shqiptare që luajnë në kupat e Evropës. Ai do të jetë i pranishëm sot në mbrëmje në “Elbasan Arena” për të ndjekur takimin e kthimit mes Kukësit dhe Sherif Tiraspolit, i…

Fitorja Shqipëri VS Qipro (Video), De Biazi: Ishte e rëndësishme

Fitorja Shqipëri VS Qipro (Video), De Biazi: Ishte e rëndësishme

Presidenti Armand Duka shprehet i kënaqur për fitoren Shtator 10, 2012 / Nuk është kjo fitorja e parë e Shqipërisë në eliminatore. Madje, nuk është e para në ndeshjen e parë. Të mos harrojmë triumfet ndaj Rusisë dhe Greqisë, sa për të përmendur dy. Veçse, çdo sukses është i veçantë, ndërsa trajneri kuqezi, Xhani De…

Kuriozitete dhe historia e Olimpiadës që nga viti 1896

Kuriozitete dhe historia e Olimpiadës që nga viti 1896

Kjo është lufta moderne ku pjesëmarrësit/atletët e të gjitha shteteve kanë shansin për të treguar aftësitë e tyre sportive. Për të arritur në Olimpiadë, kërkohen shumë kritere të ndryshme për para kualifikimet. Do të thotë që duhet t’i përmbahesh rregullave dhe shifrave të paradhëna nga Komisioni Olimpik dhe arritjet duhet të jenë të asaj natyre…

Një dyshe e veçante dhe e rrallë në çdo sport, dyshja Begeja, Xhimi dhe Mateo – at e bir

Një dyshe e veçante dhe e rrallë në çdo sport, dyshja Begeja, Xhimi dhe Mateo – at e bir

Everest 2012, gjashtë heronjtë e Ekspeditës Shqiptare; Xhimi Begeja, Gjergj Bojaxhi, Fotjon Plaku, Gerti Pishtari, Erin Rudho dhe Mateo Begeja Alpinistët Shqiptare te Ekipit Everest 2012, te Shoqatës Dajti Alpino Turistik Tirane, jane tashmë të vendosur ne lartësinë 6400 ne Kampin Baze te Përparuar (ABC) dhe jane ngjitur deri edhe ne 7000 metra. Per here…