Prof. Dr. Jakup Hoxha, Fenomeni i erozionit, masat urgjente që duhet të merren
|

Prof. Dr. Jakup Hoxha, Fenomeni i erozionit, masat urgjente që duhet të merren

“Erozioni është një fenomen gjeologjik, që për pasojat që sjell është mjaftë i dëmshëm për shoqërinë. Lidhet me ndryshimet e faktorëve klimaterik, por jo pak lidhet edhe me aktivitetin njerëzorë. Shfaqet dukshëm në ndryshimet e mjediseve kryesore; nga deti në tokë, nga shtrati i lumit në tokë dhe sidomos në grykëderdhjet e lumenjve.”-kështu është shprehur…

Meditimi Transhendental, përfitimet e trupit dhe të mendjes

Meditimi Transhendental, përfitimet e trupit dhe të mendjes

Mësuesi Vladimir Radujkovic flet për praktikat e meditimit transhendental dhe përfitimet për shëndetin dhe suksesin në jetën tonë të përditshme. Ai thotë se teknika e meditimit transhendental është e mbështetur në traditën e lashtë vedike të ndriçimit (enlightement) që përdoret në Indi. Ajo është trashëguar nga mjeshtrit vedikë për breza e breza me radhë në…

Njëra u rrit në vuajtje – tjetra e privilegjuar: Pas 50 vitesh zbulojnë se janë motra binjake

Njëra u rrit në vuajtje – tjetra e privilegjuar: Pas 50 vitesh zbulojnë se janë motra binjake

Dy gra, mënyra e jetesës e të cilave ishte e ndryshme, zbuluan pas 50-vitesh se ishin motra. Ndonëse ishin pjesë e së njëjtës familje, fati deshi që Jenny Smith të rritej me përkujdesje nga prindërit e saj, ndërsa Helen Lumsden u rrit nga një baba i dhunshëm dhe një nënë të papërshtathme. Ajo ishte abuzuar…

Kur mitologjia mëton himnin e madh të jetës

Kur mitologjia mëton himnin e madh të jetës

Fjalë për librin “Eskili për fëmijë” të Veledin Durmishit nga Viron KONA Eskili, i cili quhet ndryshe “babai” i tragjedisë greke, ka shkruar rreth 90 tragjedi, por deri në kohët tona kanë ardhur vetëm shtatë prej tyre. E megjithatë, edhe sikur vetëm këto shtatë tragjedi të kishte shkruar “Ky humbës i madh”, siç e quan…

“Sagë mbretërore”, një dokument historik për tokën e lashtë – perlë e natyrës

“Sagë mbretërore”, një dokument historik për tokën e lashtë – perlë e natyrës

Duke shfletuar romanin epope të shkrimtarit   Shefki Karadaku “Sagë mbretërore”, një dokument historik për tokën e lashtë – perlë e natyrës Nga BARDHYL AJAZI Këto ditë të nëntorit të njëqindtë të Pavarësisë tek secili është rritur dëshira dhe interesimi për të njësuar e për të ditur më shumë rreth ngjarjeve të rëndësishme që ka përjetuar…

Horokopi javor. Virgjëresha: Një histori e re dashurie ju shtyn t’i jepni fund një lidhjeje të gjatë por pa pasion.

Temperatura në ngritje këtë javë dhe jo vetëm në sensin meteorologjik. Do të jeni shumë të apasionuar falë kombinimit Mars-Pluton. Krijoni dhe ofroni emocione të forta që vënë në lojë zgjedhje dhe projekte të mëparshme. Nëse në dashuri jeni të impenjuar, por jo të kënaqur një takim vullkanik mund të shkatërrojë përfundimisht historinë tuaj, e…

Horoskopi javor. Luani: Javë e fortë pune. Jeni plot ide origjinale, por nuk dini t’i reklamoni

Këtë javë jeni më të sigurtë dhe me grintë se kurrë. Jeni të sigurtë në objektivat tuaj dhe keni ide origjinale pafundësisht. Problemi është se këto ide duhet të pranohen nga njerëzit që qëndrojnë mbi ju dhe mënyra aspak xhentile e shpalosjes së tyre rrezikon të refuzohen. Pra jini më simpatik dhe më reklamues këtë…

Horoskopi javor. Gaforrja: Këtë javë rrezikoni të grindeni me të gjithë. Dielli dhe Urani luajnë me ju.

Grinta dhe ironia nuk bëjnë pjesë në karakterin tuaj. Dielli dhe Urani në shenjën tuaj do t’ju bëjnë kështu gjatë gjithë javës. Duke qenë se nuk jeni mësuar me këto karakteristika do të lodheni dhe do të ç’orientoheni. Do të përfundojë që do t’ju duhet të kërkoni ndihmën e partnerit pasi nuk do të mund…

Ëndrrat… Kuptimi i ëndrrave / çfarë do të thonë flutura, merimanga dhe deti

Ëndrrat… Kuptimi i ëndrrave / çfarë do të thonë flutura, merimanga dhe deti

Ëndrrat janë të bukura por dhe jo shumë të qeta.E kushnga e nuk është ngritur ndonjëherë në mëngjes duke menduar gjatë për ëndrrën mbresëlënëse që ka parë?Posi shpjegohen ëndrrat? Ja tre simbole dhe shpjegimet e tyre. Flutura Është e njëjta ndjenjë që na shkakton kur e shikojmë fluturën të kalojë lule më lule. Pra ndjejmë…