“Vori-t” e Putinit, mafia mbi të gjitha mafiat

“Vori-t” e Putinit, mafia mbi të gjitha mafiat

Rusinë e Vladimir Putinit e kanë quajtur shumë gjëra: kleptokraci, shtet me autoritarizëm post-modern, dhe, përshkrimi jo fort i mirëpritur i Barak Obamës, “fuqi rajonale”. Por një tjetër përshkrim, që ngjiti më shumë, erdhi nga një prokuror spanjoll gjatë një gjyqi kundër mafias. Ai e quajti Rusinë moderne “një shtet mafioz”. Është shprehje që të…

Ja kush janë njerëzit më inteligjentë sipas shenjës së Horoskopit

Ja kush janë njerëzit më inteligjentë sipas shenjës së Horoskopit

Ka ardhur koha që të matni IQ-në tuaj astrologjike. Gjykuar sipas Mensa-s, gjeni është ai i cili arrin të fitojë 98 pikë në testin e IQ-së apo në cilindo test tjetër të standardizuar të inteligjencës. Mirëpo gjenitë nuk janë vetëm shumë inteligjentë – mund të bëheni edhe ju gjeni kreativ, dhe kjo do të thotë…

Ja disa ide dhuratash shumë interesante për të dashurat tuaja për Shën Valentin

Ja disa ide dhuratash shumë interesante për të dashurat tuaja për Shën Valentin

Ndihmoni me punët e shtëpisë Po mbajeni mend mirë këtë gjë. Nuk është nevoja të bëni çdo punë të mundshme, thjesht i dhuroni të dashurës apo gruas tuaj një ditë relaksi. Aq më tepër se nëse doni të bëni ndonjë punë duhet të dini se në ditët e sotme çdo gjë është lehtësuar nga teknologjia….

Fshatarët vrasin dy pitonë gjigandë dhe më pas…

Fshatarët vrasin dy pitonë gjigandë dhe më pas…

Dy pitonë gjigantë u vranë nga disa fshatarë të uritur në ishullin malajzian Borneo, të cilët i copëtuan dhe hëngrën mishin e tyre Vendasit i gjetën gjarpërinjtë brenda një peme, ndërsa kishin dalë për gjueti dhe dëgjuan zhurma që vinin aty afër. Gjarpërinjtë ishin aq të mëdhenj sa morën një kamion për t’i larguar nga…

Shenjat e horoskopit që do të sakrifikonin familjen për karrierën

Shenjat e horoskopit që do të sakrifikonin familjen për karrierën

Shumë prej nesh kanë pritshëmeri aspak realiste kur bëhet fjalë për jetën ! Ëndërrojmë për gjithçka duam, por se kuptojmë se për të pasur një gjë duhet të sakrifikojmë një tjetër ! Shumë gra i kanë thënë j karrierës për të qenë më pranë gjirit familjarë, apo e kundërta dhe për meshkujt vlen po e…

Fituesja e lotarisë 560 milionë dollarë hedh në gjyq, kompaninë

Fituesja e lotarisë 560 milionë dollarë hedh në gjyq, kompaninë

Fituesja e lotarisë prej 560 milionë dollarëve muajin e shkuar ka paditur zyrtarët e lotarisë shtetërore duke tentuar që të ruajë anonimitetin e saj. Gruaja nga New Hampshire shtroi padinë civile si Jane Doe, pasi bëri një gabim të madh kur e nënshkroi biletën fituese pa një konsultues legal. Ligji shtetëror thotë se emri i…

Grabitja / Kjo ishte shishja e vodkës që kushtonte 1.3 milionë $

Grabitja / Kjo ishte shishja e vodkës që kushtonte 1.3 milionë $

Pronar i një lokali në Danimarkë ka deklaruar se i është grabitur një shishe e veçantë e vodke ruse, e cila kishte vlerë 1.3 milionë dollarë. Policia në Kopenhagën ka konfirmuar se më 3 janar, një grabitës ka hyrë në lokalin, Café 33 dhe ka vjedhur një nga shishet e koleksionit. Shishja përbëhej nga tre…

Komplote të fuqive “të vogla”: Zbulimi i bombarduesve bërthamorë sovjetikë në Arktik

Komplote të fuqive “të vogla”: Zbulimi i bombarduesve bërthamorë sovjetikë në Arktik

Në vitet ‘50, Bashkimi Sovjetik shkoi në rajonin e Arktikut, me pretendimin për të ndërtuar disa stacione kërkimore për qëllime shkencore, por në fakt ato u përdorën për shërbimet inteligjente dhe avantazh strategjik. Për Kanadamë, ekzistonte kërcënimi që edhe SHBA-ja do të shkonte në Arktik për arsye ushtarake, duke vënë kësisoj në pikëpyetje sovranitetin e…

Restoranti i shqiptarit në tre më të mirët në Palma de Majorka

Restoranti i shqiptarit në tre më të mirët në Palma de Majorka

Bashkim Osmani nga Gjakova, para më shumë se 20 vitesh kishte vendosur që një pjesë të kapitalit të tij ta investoj në qytetin e famshëm Spanjoll Pallma de Majorka. Ai në këtë qytet kishte hapur hotelin “Bohotel”, dhe një restorant italian “Ritzi”, i cili tashmë është zgjedhur në mesin e “ 3 top restoranteve” në…