Categories
Tech

Elon Musk do ndërtojë bazë në Mars brenda një dekade

Elon Musk ka pohuar se do të ndërtojë një bazë në Mars deri në vitin 2028 dhe ka treguar me foto se si do të duket.

Manjati i teklologjisë SpaceX po zhvillon anijen kozmike Big Falcon Rocket, që do përdoret nga një miliarder japonez për të shkuar në një udhëtim turistik në hënë.

Por kjo anije kozmike gjigante do të përdoret gjithashtu për të udhëtuar në Mars.

Në një postim në Twitter, Musk prezantoi një pamje të bazës SpaceX Mars Base Alpha dhe tha se mund të ndërtohet deri në vitin 2028.

12 Strategjitë e Suksesit të Elon Musk

Categories
Tech

Hakerat rusë mashtrojnë operatorët turistike në Shqipëri

Turistët e huaj kryesisht ata të Evropës Lindore nuk zgjedhin Shqipërinë vetëm për rivierën e bukur që ajo ka, por shumë prej tyre vijnë në vendin tonë pasi është lehtësisht i ekspozuar nga mashtrimet online. Rusët mbajnë vendin e parë që arrin të mashtrojnë operatorët turistikë në Shqipëri pasi arrijnë të hakerojnë kartat bankare duke kryer pushime në resortet luksoze.

Kur jemi në kulmin e sezonit veror, rastet e mashtrimeve online nëpërmjet rezervimeve në hotelet dhe resortet në Shqipëri ka ardhur gjithnjë e në rritje.

Rasti konkret është denoncuar në prokurorinë e Tiranës, thekson shefi i Seksionit për Krimin Kumpjuterik, Artan Dashi, ku turistët e huaj, pasi kishin klonuar kartat bankare, kryen pushimet dhe u larguan pa paguar asgjë.

“Një haker ka marrë një kartë bankare të klonuar dha ia ka dhënë X hoteli, duke i dhënë autorizimin sikurse është pronar i vërtetë i asaj karte. Ai ka pronotuar një javë pushime në Tiranë dhe shuma e shpenzuar është e konsiderueshme. Nga verifikimi të dhënave të kartës nga banka kanë rezultuar të klonuara. Në këtë rast pronari i hotelit ka humbur një shumë prej dy mijë eurosh”.

Ndërkohë operatorët turistikë duhet të jenë më të vëmendshëm në këtë drejtim. Sipas Dashit, ata duhet të mos pranojnë pronotime nëpërmjet faqeve ruse të internetit, pasi një pjesë e mirë e tyre janë lehtësisht të hakerueshme.

“Operatorët duhet të kërkojnë numra telefoni dhe adresa e-mail shtesë dhe të mos pronotojnë nëpërmjet faqe online, por në mënyrë të drejtpërdrejtë. Personat më të dyshimtë për ta bërë këtë mashtrim janë ata që vijnë nga Europa Lindore sidomos shtetasit rus”.

Edhe pse ka më shumë se 3 vite që bëhet apel për të mos blerë automjete online përsëri shqiptarët i shpërfillnin këto njoftime.

Nga viti 2015 e deri në gjashtë mujorin e parë të 2018 mbi 200 qytetar janë mashtruar nga blerjet e automjeteve nga faqet e internet, ndërsa dëmi llogaritet në rreth 300 mijë euro.

Categories
Tech

Twitter mbyll miliona adresa false

Twitter ka arritur të mbyllë rreth 70 milionë adresa false dhe të dyshimta që nga muaji maj. Adresat që u mbyllën ishin një përpjekje e Twitter-it për të pastruar rrjetin social.

Shumica e adresave mendohej që përdoreshin për postime provokuese ose nga komunikime automatike të kontrolluara nga larg, që shumë herë abuzonin me shërbimin.

Juan Guzman, një studiues pranë UCL ka vëne re me mijëra komunikime automatike që përdoreshin të stimuluar komunikimin mes njerëzve në rrjetet sociale dhe ai shprehet se Twitter e ka neglizhuar këtë komunikim automatik prej vitesh.

“Deri kohët e fundit , Twitter nuk e kishte menduar se komunikimi automatik ishte një problem në rrjetin e tij dhe as nuk bëri përpjekje për të zhvilluar një të tillë”, tha ai për BBC. “Vetëm pas zgjedhjeve të 2016 komunikimi automatik u bë një përgjegjesi dhe filloi të merrej seriozisht si për Twitter-in ashtu dhe për Facebook”.

Del Harvey, kreu i besimit dhe sigurisë i Twitter, tha për Washington Post se më e rëndësishme është siguria dhe jo komunikimi mes njerëzve, sepse njerëzit duan të ndihen të sigurt.

Një zëdhënës i Twitter tha se artikulli i Washington Post nuk ishte “asgjë e re” dhe shtoi se pezullimet e llogarisë ishin pjesë e “punës së saj të vazhdueshme për të përmirësuar shëndetin e bisedës publike në Twitter”, përcjell Twitter.

Zëdhënësi vuri në dukje një blog nga Yoel Roth dhe Harvey, i cili foli për mënyrën se si Twitter trajtoi bisedat e bllokuara dhe komunikimin automatik në shërbimin e saj. Raporti i Washington Post është cituar si një shkak i çmimit të aksioneve të Twitter duke regjistruar një rënie prej 8.5% – më e madhe e saj në tre muaj.

Categories
Tech

Pse nëndetëset ruse janë më të mirat?

Në fushën e projektimit dhe ndërtimit të nëndetëseve Rusia nuk është e dyta. Ky është një fakt i vërtetë, madje edhe amerikanët mund të kenë nevojë të bien dakord, shkruan autorja e RIA-s, Alexander Khrolenko.

Khrolenko ofroi një listë të shkurtër të përparimeve teknologjike, të cilat e kanë vënë Rusinë në skaj të vijës së sotme të luftës së nëndetëseve.

Përveç mbrojtjes së interesave të Rusisë në det të hapur, nëndetëset ruse kanë vendosur për dekada të tëra regjistrime teknologjike që asnjë vend tjetër nuk ka qenë ende në gjendje të thyente.

Lëshimi i parë i raketave bërthamore në botë

Gjashtëdhjetë e dy vjet më parë, në shtator 1955, nëndetësja sovjetike B-67 realizoi fillimin e parë të një rakete balistike. Gjatë tre viteve të ardhshme, Rusia shtoi pesë pompat e raketave nënujore të projektit AV611 për raketat balistike .
Ata ishin bartësit e parë në masë për të prodhuar nëndetëset e raketave balistike përreth. Çdo nëndetëse mbante një palë raketa R-11FM.
Brigada e parë e nëndetëseve strategjike të raketave u shfaq në Flotën Veriore Sovjetike në vitin 1957.

Më e shpejta në botë

Në dhjetor të vitit 1970, projekti 661 K-162 nëndetëse bërthamore shumë-rolesh krijoi një rekord shpejtësi nënujore prej 44.7 nyjesh (51 milje në orë), e cila mbeti e pamposhtur për disa dekada.

Nëndetëse e parë me titan në botë, K-162 përmbante reaktorë të fuqishëm bërthamorë dhe ishte e armatosur me raketa anti-anije ametiste të hedhura nënujore. Ekspertët krahasuan nisjen e K-162 me fluturimin e parë të hapësirës njerëzore, shkroi Aleksander Khrolenko.

K-162 ishte në gjendje të gjuante dhe të shkatërronte çdo luftanije që ishte në det në atë kohë.

Nëndetësat e shumëllojshme të Projektit 702 në fund të viteve 1970 ishin relativisht të vogla dhe u mundësuan nga një reaktor bërthamor unik i lëngëzuar metalik që siguroi një shpejtësi shumë mbresëlënëse prej 41 nyjesh (47 milje në orë) .

Ekspertët e nëndetëseve perëndimore thanë se nuk kishte asnjë mënyrë që një anije ose madje edhe anijet të mund të shmangnin një nëndetëse sulmuese.

Të gjitha titanët e Projektit 685 nëndetëset mund të zhyten në 1.000 metra (3.280 metra), gjë që i bëri ata pothuajse imune edhe për të gjitha mjetet ekzistuese të luftës anti-marinar.

Për më tepër, këto nëndetëse mund të zjarrit 533 mm silur në një thellësi rekord prej 800 metra (2,624 feet).

Masa ka rendesi

Në vitin 1981, Flota Veriore mori nëndetësen më të madhe në botë – Projekti 941 Akula-kryqëzor me raketa të rëndë .
Çdo gjigand i tillë ishte 172 metra i gjatë, më shumë se 23 metra i gjërë dhe kishte një zhvendosje prej 48,000 tonësh. Për hir të krahasimit, SHBA-të në Ohio kanë një zhvendosje të zhytur prej vetëm 18.700 ton.
Akulas bart 20 raketa ballistike me 20 karburant të ngurta me naftë RSM-52, secila me 100 kokë vrima në shënjestër individuale.

Ekspertët e kohës së Luftës së Ftohtë thanë se një bërthamë e tillë e raketave të tilla ishte e mjaftueshme për të fshirë gjithë bregun perëndimor të SHBA nga faqja e Tokës, shkroi Aleksander Khrolenko.

Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka miratuar një kontratë të gjelbër për të dizajnuar një nëndetëse multirole të gjeneratës së pestë, ndërtimi i të cilave është planifikuar të fillojë pas vitit 2020.

Categories
Tech

Mirupafshim Instagram dhe Snapchat, vjen aplikacioni i ri

Aplikacion i ri, po kryeson në Apple që nga java e kaluar, duke sugjeruar se përdoruesit e mediave sociale mund të kërkojnë alternativa për platformat e themeluara të mediave sociale.

Aplikacioni pa reklama i lejon përdoruesit të ndajnë fotot, të shtojnë lidhje dhe të rekomandojnë libra, filma dhe shfaqje televizive tek miqtë.

Bëhet fjalë për “VERO”, rivalin më të ri të Instagramit. Vero shkruan në faqen e vet në Twitter se “ka krijuar rrugën më të mirë për t’i lidhur njerëzit dhe për të shpërndarë jetën reale online”.

Aplikacioni po ashtu në disa postime ka thumbuar direkt Facebook-un duke thënë se “nuk duam algoritma, as njohje të të dhënave, vetëm që njerëzit real të kënaqen duke jetuar jetën e tyre në Vero”.

Dallimi më i madh i Veros me rrjetet tjera sociale është se në murin kryesor shfaqen njoftimet vetëm në renditje kronologjike.

Vero për dallim prej rrjeteve të tjera sociale është me pagesë, ndërsa së fundmi njoftoi se një milion përdoruesit e parë nuk do të kenë nevojë të paguajnë.