Monday, November 19, 2018

Nëse doni të jeni të lumtur, shkoni në Holandë. Sekreti? Tek...

Nëse Holanda është pozicionuar vazhdimisht midis vendeve më të lumtura në botë, mund të jetë meritë edhe e ritmit të punës. Rraskapitja në punë...

Nëse e ke vizituar Parisin, këto janë arsyet pse mund të...

Që nga bukuria e arkitekturës së tij, ushqimi i shijshëm, e deri tek mundësitë e shumta për të eksploruar mbi artin, kulturën dhe historinë,...

Algjeri, qyteti i rrënuar 2000 vjeçar, me planimetri për t’u pasur...

Rrënojat e qytetit Timgad gjenden sot në Algjeri, pranë qytezës Batna. U ndërtua 2000 vite më parë nga Perandori Romak, Trajan, me një planimetri...

FOTO / ‘Delfini i Zi’, burgu rus që strehon vrasësit serialë,...

Burgjet ruse janë shumë të vështira, por ka një që është edhe më i vështirë se pjesa tjetër. I quajtur “Black Dolphin”, ky burg i...

FOTO/ Ja pse shtëpitë e Vunoit kanë kënde të latuara

A e dini se në fshatrat e vjetër të bregdetit të jugut shumë shtëpi kanë kënde të latuara dhe jo 90 gradë? Kjo zgjidhje...

Britanikët: Zbuloni Shqipërinë, një nga sekretet më mirë të ruajtura të...

Zbuloni një nga xhevahirët më të pashkelur dhe simpatik të Evropës – shikoni vendet më të mira për të vizituar Shqipërinë, një bukuri malore...

Fotoja ikonë e Windows XP, si duket sot (fotot)

Fotoja ikonë e XP, e shkrepur në vitin 1988 nga Charles O’Rear e cila u ble më pas nga nga Bill Gates, ka ndryshuar...

Vorri i Nuses, një Legjendë Shqiptare

Sot Tyrbja e Nuses gjendet në fshatin Mullet, pranë Kishës së Maxharës. Ky monument mbart një legjendë për nusen e re që mbeti e vrarë ditën...

Fterra fshati midis maleve i dijetarëve

Fterra ёshtё e vendosur nё kёmbёt e malit tё Fterrёs, mes gjelbёrimit tё lisave dhe rrepeve shekullor, nё njё lartёsi rreth 300 m mbi...

Albania, bed & bunker

Shqipëria numëron qindra mijëra bunker të trashëguar nga idiotësia komuniste. Një projekt gjermano-shqiptar duket se do të kthejë një pjesë të tyre në dhoma...

Berati dhe Gjirokastra, jo në listën e rrezikuar

20 Prill 2013 / Berati dhe Gjirokastra duket se i kanë shpëtuar përfshirjes në listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik, por kjo nuk do...

Sopoti, magjia e turizmit

Atje ku rritet “Ylli i Alpeve”, atje ku turistët magjepsen me bukuritë marramendëse - atje ku harron hallet dhe kërkon të jetosh përgjithmonë... Sopoti, fshati...

Shqipëria me kalë, në gjurmët e Lord Byron

Reportazhi i gazetares, Minty Clinch, përshkruan detaje nga jeta e shqiptarëve Një udhëtim mbresëlënës në Shqipëri nga gazeta prestigjioze britanike “The Telegrahp” “Shqipëria me kalë, në...

REPORTAZH/ Tek “Ura e Shijakut, tek “Ura” e dashurive dhe e...

Nga Mark Brunga / Ajo është ndër këngët më të njohura shqiptare: Te ura e Shijakut. Ia marrin nëpër dasma e ahengje të ndryshme....

Butrint

Butrinti, Buthrotum-i antik, një qytet - port nga periudha helenistike deri në atë otomane, është një sit në Shqipërinë jug – perëndimore, i deklaruar...

Lezha, qyteti me rrënjët në lashtësi

Qyteti i Lezhës flet për një histori të pasur; monumentet e kulturës, objektet e kultit, monedhat, gjetjet arkeologjike, dokumentet e shkruara, ngjarje e figura...

Shkreli

Burimet natyrore - Pozicioni gjeografik Komuna e Kelmendit pozicionohet në skajin verior të Republikës së Shqipërisë, në territorin administrativ të Malësisë së Madhe, të Prefekturës...

Tirana

Themelimi i Tiranës Tri hipotezat për prejardhjen e emrit të Tiranës “Tiranë” mendohet se vjen nga fjala “Theranda”, e përmendur në burimet e lashta greke dhe...

Kruja

Qyteti historik i Krujës ndodhet rreth 35 km larg nga Tirana dhe diçka më larg nga Durrësi. I njohur si “qyteti i bardhë” ai është...

Lezha

Qyteti i Lezhes gjendet ne Shqiperine veriperendimore, afer detit Adriatik. Qyteti eshte themeluar ne vitin 385 para eres re nga Dionizi i Sirakuzes.Gjate tere...