Vendi që mund të vizitoni me më pak para në 2018-ën
|

Vendi që mund të vizitoni me më pak para në 2018-ën

Kemi të gjithë një dëshirë për të pasur një jetë bredharake, me shumë udhëtime nga njëri vend në tjetrin. Por me të gjitha shpenzimet që ka duke filluar nga bileta e avionit, hoteli, restorantet dhe duke mbaruar te dhuratat e vogla për miqtë e ngushtë. Prandaj ekspertët e udhëtimit kanë bërë një listë me dhjetë…

10 shtete ku mund të transferoheni për të jetuar më mirë

10 shtete ku mund të transferoheni për të jetuar më mirë

Nëse po mendoni të ndryshoni jetë, mund t’ia nisni gjithçka nga fillimi thjesht me një biletë avioni. Të rinj që kërkojnë një të ardhme më të mirë profesionale, pensionistë që me pak para duan të jetojnë mirë, familje që duan një të ardhme më të mirë për fëmijët e tyre, sipërmarrës të vegjël që kërkojnë…

Legjenda e Bjeshkëve të Namuna / Ja përse quhen kështu

Legjenda e Bjeshkëve të Namuna / Ja përse quhen kështu

Në valën e dëbimeve, kur refugjatët iknin maleve apo fshiheshin shpellave që të mos i rrihte era, shqota e shiu, më kujtohej legjenda për emrin e Bjeshkëve të Namuna. Legjenda thotë se një nënë me dy fëmijë, (burrin ia vranë ushtarët turq), mori rrugën drejt Bjeshkëve të Nalta sipër Rrafshit të Dukagjinit. Me fëmijët për…

Xhamia al Bidya: ndërtesa unike që mban shumë të fshehta

Xhamia al Bidya: ndërtesa unike që mban shumë të fshehta

Xhamia më e vjetër që i ka mbijetuar kohës në Emiratet e Bashkuara Arabe ka origjinë misterioze dhe arkitekturë të pazakontë. Pasi viziton qiellgërvishtësit futuristikë në Dubai dhe Abu Dhabi, xhamia Al Bidya të ndjell një psherëtimë lehtësimi në thjeshtësinë e saj. Është xhamia më e vjetër në Emiratet e Bashkuara Arabe. Al Bidya mendohet…

Nëse doni të jeni të lumtur, shkoni në Holandë. Sekreti? Tek të punuarit

Nëse doni të jeni të lumtur, shkoni në Holandë. Sekreti? Tek të punuarit

Nëse Holanda është pozicionuar vazhdimisht midis vendeve më të lumtura në botë, mund të jetë meritë edhe e ritmit të punës. Rraskapitja në punë nuk shpërblen: shumë më mirë, mundësia e kontratës me kohë të pjesshme. E ka zbuluar britanikja The Economist. Statistikat në shtete të ndryshme evropiane sugjerojnë, siç raportohet nga një artikull i…

Nëse e ke vizituar Parisin, këto janë arsyet pse mund të biesh shumë lehtë në dashuri me të

Nëse e ke vizituar Parisin, këto janë arsyet pse mund të biesh shumë lehtë në dashuri me të

Që nga bukuria e arkitekturës së tij, ushqimi i shijshëm, e deri tek mundësitë e shumta për të eksploruar mbi artin, kulturën dhe historinë, arsyet se pse mund të biesh në dashuri me Parisin janë të shumta. Në zemrën e qytetit kalon lumi Seine, i njohur në shekuj për shkak të historisë se migrimit të…

Algjeri, qyteti i rrënuar 2000 vjeçar, me planimetri për t’u pasur zili edhe sot

Algjeri, qyteti i rrënuar 2000 vjeçar, me planimetri për t’u pasur zili edhe sot

Rrënojat e qytetit Timgad gjenden sot në Algjeri, pranë qytezës Batna. U ndërtua 2000 vite më parë nga Perandori Romak, Trajan, me një planimetri të rregullt që shumë qytete nuk e kanë as sot. Qyteza u themelua fillimisht me veteranë romakë, si një koloni ushtarake kundër Berberëve. Qyteti ka rrugë kryesore e të ndara me…

FOTO / ‘Delfini i Zi’, burgu rus që strehon vrasësit serialë, kanibalët dhe terroristët

FOTO / ‘Delfini i Zi’, burgu rus që strehon vrasësit serialë, kanibalët dhe terroristët

Burgjet ruse janë shumë të vështira, por ka një që është edhe më i vështirë se pjesa tjetër. I quajtur “Black Dolphin”, ky burg i sigurisë së lartë në kufirin me Kazakistanin, strehon kriminelët më brutalë të vendit, duke përfshirë vrasësit serialë, kanibalët dhe terroristët. “E vetmja mënyrë për të shpëtuar nga ky ferr, është…

FOTO/ Ja pse shtëpitë e Vunoit kanë kënde të latuara
|

FOTO/ Ja pse shtëpitë e Vunoit kanë kënde të latuara

A e dini se në fshatrat e vjetër të bregdetit të jugut shumë shtëpi kanë kënde të latuara dhe jo 90 gradë? Kjo zgjidhje inxhinierike e aplikuar pothuajse 200 vjet më parë mundësonte kalimin e kafshëve të transportit nëpër rrugicat e ngushta pa u dëmtuar. Vunoi është rasti tipik. Bashkë me Dhërmiun, fshati i është…