Categories
World News

The first movie in space: Russian film crew return to Earth after shooting

Actor and director land safely in Kazakhstan after spending 12 days on the International Space Station shooting the first movie in orbit.

A Russian actor and a film director have returned to Earth after spending 12 days on the International Space Station shooting scenes for the first movie in orbit.

Yulia Peresild and Klim Shipenko landed as scheduled on Kazakhstan’s steppe early on Sunday, according to footage broadcast live by the Russian space agency.

They were ferried back to terra firma by cosmonaut Oleg Novitsky, who had been on the space station for the past six months.
“The descent vehicle of the crewed spacecraft Soyuz MS-18 is standing upright and is secure. The crew are feeling good!” Russian space agency Roscosmos tweeted.

The film-makers had blasted off from the Russia-leased Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan earlier this month, travelling to the ISS with veteran cosmonaut Anton Shkaplerov to film scenes for The Challenge.
Tom Cruise has plans to film in space; Russian actor Yulia Peresild is already doing so on the ISS.
Shooting stars: Russians beating US in race for first film shot in space
Read more

If the project stays on track, the Russian crew will beat a Hollywood project announced last year by Mission Impossible star Tom Cruise together with Nasa and Elon Musk’s SpaceX.

The movie’s plot, which has been mostly kept under wraps along with its budget, centres around a surgeon who is dispatched to the ISS to save a cosmonaut.
Advertisement

Shkaplerov, 49, along with the two Russian cosmonauts who were already aboard the ISS, are said to have cameo roles in the film.

The mission was not without small hitches.
As the film crew docked at the ISS earlier this month, Shkaplerov had to switch to manual control.
Advertisement

And when Russian flight controllers on Friday conducted a test on the Soyuz MS-18 spacecraft the ship’s thruster fired unexpectedly and destabilised the ISS for 30 minutes, a Nasa spokesperson told the Russian news agency TASS.

Their landing, which was documented by a film crew, will also feature in the movie, Konstantin Ernst, the head of the Kremlin-friendly Channel One TV network and a co-producer of The Challenge, told AFP.

The mission will add to a long list of firsts for Russia’s space industry.

The Soviets launched the first satellite Sputnik, and sent into orbit the first animal, a dog named Laika, the first man, Yuri Gagarin, and the first woman, Valentina Tereshkova.

But compared with the Soviet era, modern Russia has struggled to innovate and its space industry is fighting to secure state funding with the Kremlin prioritising military spending.
Its space agency is still reliant on Soviet-designed technology and has faced a number of setbacks, including corruption scandals and botched launches.

Russia is also falling behind in the global space race, facing tough competition from the US and China, with Beijing showing growing ambitions in the industry.

Russia’s Roscosmos was also dealt a blow after SpaceX last year successfully delivered astronauts to the ISS, ending Moscow’s monopoly for journeys to the orbital station.

In a bid to spruce up its image and diversify its revenue, Russia’s space programme revealed this year that it will be reviving its tourism plan to ferry fee-paying adventurers to the ISS.

After a decade-long pause, Russia will send two Japanese tourists – including billionaire Yusaku Maezawa – to the ISS in December, capping a year that has been a milestone for amateur space travel.

Categories
World News

Indi / Ekspertët: rënie e pa shpjegueshme e rasteve me koronavirus

New Delhi  / Kur pandemia e koronavirusit u përhap në Indi, lindi frika se ajo do ta fundoste sistemin e brishtë shëndetësor të vendit të dytë më të populluar në botë. Infeksionet u rritën në mënyrë dramatike për muaj dhe në një moment India dukej sikur mund të kapërcente Shtetet e Bashkuara si vendi me numrin më të lartë të rasteve.

Por infeksionet filluan të bien në shtator, dhe tani vendi po raporton rreth 11,000 raste të reja në ditë, krahasuar me një kulm prej gati 100,000 rastesh, duke shkaktuar hutim tek ekspertët.

Ata kanë dhënë shumë shpjegime të mundshme për rënien e papritur – parë në pothuajse çdo rajon – duke përfshirë që disa zona të vendit mund të kenë arritur imunitetin e tufës ose që indianët mund të kenë pasur një lloj mbrojtjeje para se të vinte koronavirusi.

Qeveria indiane gjithashtu i ka atribuar rënien, pjesërisht mbajtjes së maskës, e cila është e detyrueshme në publik në Indi dhe shkeljet kanë gjoba të majme në disa qytete. Por ekspertët kanë vërejtur se situata është më e komplikuar pasi rënia është uniforme edhe në zonat ku për maskat ka alarm të kuq.

Kjo është më shumë sesa thjesht një enigmë intriguese; përcaktimi i asaj që qëndron pas rënies së infeksioneve mund të ndihmojë autoritetet të kontrollojnë virusin në vend, i cili ka raportuar gati 11 milionë raste dhe mbi 155,000 vdekje. Rreth 2.4 milionë njerëz kanë vdekur në të gjithë botën.

“Nëse ne nuk e dimë arsyen, ju mund të bëni pa dijeni gjëra që mund të çojnë në një shpërthim”, tha Dr. Shahid Jameel, i cili studion viruset në Universitetin Ashoka të Indisë.

Indisë, si vendet e tjera, i mungojnë shumë infeksione dhe ka pikëpyetje se si po i numëron vdekjet nga viruset. Por edhe fluksi në spitalet e vendit gjithashtu ka rënë në javët e fundit, një tregues i mëtejshëm që përhapja e virusit po ngadalësohet.

Kur rastet e regjistruara kaluan 9 milionë në nëntor, shifrat zyrtare treguan se gati 90% e të gjithë shtretërve të kujdesit kritik me ventilator në New Delhi ishin plot. Kurse të enjten, 16% e këtyre shtretërve ishin zënë.

Ky sukses nuk mund t’i atribuohet vaksinimeve që kur India filloi të administrojë vaksinat në janar – por ndërsa më shumë njerëz marrin një vaksinë, parashikimi duhet të duket edhe më mirë, megjithëse ekspertët janë gjithashtu të shqetësuar për variantet e identifikuara në shumë vende që duket të jenë më ngjitëse dhe i bën disa trajtime dhe vaksina më pak të efektshme.

Categories
World News

Vaksina e Oksfordit funksionon dhe krijon imunitet të fortë

Vaksina e Oksfordit funksionon në mënyrë perfekte dhe krijon një imunitet të fortë ndaj koronavirusit të ri.

Kështu thuhet në një studim të ri, raporton Daily Mail.

Lajmi ka zgjuar shpresat për një prej vaksinave që është ndër të parat në garën për vaksinat kundër Covid-19.

Ndryshe nga vaksinat e tyre, të cilat përdorin virusin e dobësuar ose një pjesë të tij, kjo vaksinë novatore e Oksforidt mëson trupin që të prodhojë pjesë të virusit vetë.

Kjo do të thotë se sistemi imunitar mësohet se di të njohë sëmundjen dhe ta luftojë pa u sëmurë.

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit thonë se rezultatet e testimeve janë fantastike dhe se teknologjia e re funksionon mirë.

Më herët ishte raportuar se një person ndërroi jetë gjatë testimeve për këtë vaksinë. Por mësohet se ai nuk kishte marrë vaksinën eksperimentale.

Testimet vazhdojnë.

Categories
World News

Debati Presidencial / Biden shokon me referencën për Hitlerin

Joe Biden – kandidati demokrat për zgjedhjet presidenciale në SHBA, befasoi shikuesit gjatë debatit final me republikanin Donald Trump.

Ai bëri një referencë të çuditshme për Adolf Hitlerin gjatë debatit.

Trump po fliste për takimin e tij me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

“Të kesh marrëdhënie të mira me liderët e vendeve të tjera është diçka e mirë,” tha ai.

Por Biden iu përgjigj: “Kjo është si të thuash se ne kemi pasur marrëdhënie të mira me Hitlerin përpara se ai në fakt të pushtonte Europën”.

Menjëherë rrjetet sociale reaguan. Komentuesit nuk besonin dot se ai e bëri këtë koment.

“Kemi pasur marrëdhënie të mira me Hitlerin? Vërtet e tha këtë gjë,” pyet një komentues.

Ndërkohë një tjetër koment i Biden shkaktoi sërish reagime në rrjetet sociale. Ai po fliste për grupimin ‘Proud Boys’, por i quajti ata ‘Poor Boys’.

Categories
World News

Turqia zbulon nëndetëset ‘fantazma’ në Mesdheun Lindor, bie miti grek

Lidhur me nëndetëset greke, për të cilat pretendohet se janë “të padukshme” dhe se “ndjekin pa u diktuar të gjitha aktivitetet në Mesdheun Lindor” u zbulua se ato ndiqen në çdo moment nga elementët e Komandës së Forcave Detare të Turqisë.

Në disa faqe greke të lajmeve u paraqitën pretendimet se “nëndetëset e Forcave Detare të Greqisë nuk mund të përcaktohen nga elementët e Forcave të Armatosura të Turqisë”.

Në lajmet e publikuara për të formuar perceptime në opinionin e brendshëm grek u pretendua se “nëndetëset Type-214 janë të padukshme dhe se avionët dhe helikopterët patrullues detarë të Forcave të Armatosura të Turqisë nuk mund t‘i përcaktojnë këto nëndetëse”.

Burimet theksuan se nëndetëset greke Type-214 që pretendohen se janë të padukshme, ndiqen në Mesdheun Lindor në çdo moment pa ndërprerë nga elementët lundrues dhe fluturues të Forcave Detare të Turqisë.

Ndërkohë për nëndetëset e cilësuara si “të padukshme” kanë dalë edhe pamjet e marra në Mesdheun Lindor.

Categories
World News

Presidenti Donald Trump do të shtrohet në spitalin ushtarak ‘Walter Reed’

Nga Zëri Amerikës

Presidenti Trump po dërgohet në qendrën spitalore e ushtrisë amerikane Walter Reed pranë Uashingtonit për trajtim mjekësor kundër koronavirusit, njofton Shtëpia e Bardhë.

‘Presidenti është me humor të mirë, ka simptoma të lehta dhe ka vazhduar punën gjatë gjithë ditës,’ tha në një deklaratë për shtyp zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany.

‘Nisur nga synimi për të qenë mëse të sigurtë dhe të kujdesshëm dhe bazuar në rekomandimet e mjekut të tij personal dhe të ekspertëve të shëndetit, presidenti do të punojë për disa ditë të ardhshme nga zyrat presidenciale në kompleksin Walter Reed. Presidenti Trump është mirënjohës për dashamirësinë dhe mbështetjen që ka marrë ai dhe Zonja e Parë,’ përfundon deklarata për shtyp.

Më herët të premten, mjeku i presidentit, Dr. Sean Conley, tha në një deklaratë për shtyp se presidenti mori një dozë intravenoze anti-trupash të dyfishtë të prodhuara nga Regeneron Pharmaceuticals Inc, duke e shoqëruar me zink, vitamin D, famotidinë, melatoninë dhe aspirinë.

Presidenti Donald Trump ‘vazhdon të jetë i këputur, por (është) me humor të mirë’, pasi u trajtua me një kokteil eksperimental antitrupash ndaj COVID-19, tha mjeku.

REGN-COV2, ilaçi i kompanisë Regeneron, është pjesë e një klase ilaçesh eksperimentale për COVID-19, të njohura si anti-trupa monoklonale – kopje të prodhuara të anti-trupave njerëzore ndaj virusit, të cilat po analizohen si trajtim për pacientët në fazat e hershme.

Kjo teknikë po përdoret gjerësisht për trajtimin e një sërë sëmundjesh. Deri më tani ka vetëm të dhëna të kufizuara për anti-trupat e COVID-19, por kreu i departamentit për sëmundjet infektive Dr. Anthony Fauci është ndër personat që kanë thënë se është premtuese.

Kompania Regeneron njoftoi këtë javë rezultate testimesh që tregojnë se ilaçi i saj me anti-trupa përmirësoi simptomat e pacientëve me COVID-19 që nuk janë shtruar në spital, pa asnjë efekt serioz anësor dhe njoftoi se synon të hyjë në bisedime me Agjensinë e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të marrë autorizim për përdorim emergjence.

Po të premten, paradite, një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se Presidenti Donald Trump po kalon simptoma të lehta të COVID-19, pas njoftimit se ai dhe gruaja e tij Melania ishin testuar pozitivë me koronavirus.

Presidenti e bëri njoftimin në Twitter të premten herët dhe tha se të dy do të fillojnë karantinën. Presidenti Trump është 74 vjeç, dhe kjo e vë në rrezik më të lartë për komplikime serioze.

Lajmi vjen vetëm një muaj para zgjedhjeve ku ai përballet me ish nënpresidentin Joe Biden, i cili kryeson në anketat kombëtare.

Shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows tha se Presidenti Donald Trump ka simptoma të lehta pas testimit pozitiv për COVID-19 por pritet që ai të vazhdojë punën. Zoti Meadows shprehu optimizëm se presidenti do të shërohet shpejt.

Dy persona që kishin dijeni për gjendjen e tij thanë se simptomat ishin të ngjashme me të ftohurin.

Fushata e Presidentit Trump tha të premten se të gjitha aktivitetet e fushatës të njoftuara më parë ku përfshihet presidenti, do të zhvendosen në mjedise virtuale ose do të shtyhen përkohësisht.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se tubimet e presidentit do të ndërpriten për të paktën 10 ditë.

Categories
World News

Çifti Trump ka simptoma të buta, çifti Biden rezulton negativ

Presidenti Donald Trump dhe Zonja e Parë, Melania Trump kanë simptoma të buta të koronavirusit dhe janë në humor të mirë. Kështu bëri të ditur Shtëpia e Bardhë, pasi të premten u mësua se ata janë infektuar me virusin Covid-19.

Ndërkohë rivali i Trump, Joe Biden ka rezultuar negativ bashkë me të shoqen, Jill. Biden i ka uruar shërim të shpejtë presidentit, pas një debati të parë të ashpër mes tyre.

Mësohet se presidenti kishte shfaqur letargji duke u kthyer nga një tubim të enjten dhe e kishte zënë gjumi në avion, diçka e pazakontë për një njeri energjik si ai.

Vajza dhe dhëndri i tij ka rezultuar negativë. Po ashtu edhe djali Barron.

Infektimi i presidentit ka ngritur shumë hipoteza në media se çfarë pritet të ndodhë tani për shkak se presidenti është 74-vjeçar dhe mbipeshë.

Po ashtu, nuk dihet se cili do të jetë fati i fushatës zgjedhore dhe i debatit të dytë presidencial.

Categories
World News

Pse u vonua kaq shumë diagnoza për Trump?

Presidenti Donald Trump shpalli në orët e para të mëngjesit të së premtes se ai dhe e shoqja, Melania Trump janë testuar pozitivë për koronavirus.

Lajmi vjen pak orë pasi Shtëpia e Bardhë kishte lajmëruar se këshilltarja e lartë, Hope Hick ishte infektuar me virus pasi kishte udhëtuar me avionin presidencial disa herë gjatë kësaj jave.

Ajo tha se ishte ndjerë keq të mërkurën, pasi po kthehej me avionin presidencial nga një tubim në Minesota. Hicks u karantina dhe diagnoza e saj u konfirmua të enjten, sipas gazetës Daily Mail.

Por pavarësisht se simptomat iu shfaqën të mërkurën, Trump vazhdoi axhendën e tij.

Të enjten në mbrëmje ai u kthye në Shtëpinë e Bardhë. Pas kësaj, Trump njoftoi se ai dhe e shoqja do të karantinohen. Por u desh disa orë derisa të premten që të mësohej se ai është i infektuar bashkë me të shoqen.

Daily Mail shkruan se akoma nuk dihet përse u desh kaq kohë për të mësuar se ai është infektuar. Nga ana tjetër, presidenti amerikan është njeriu më i testuar në botë.

Infektimi i tij ka ngritur shumë hipoteza në media se çfarë pritet të ndodhë tani për shkak se presidenti është 74-vjeçar dhe mbipeshë.

Po ashtu, nuk dihet se cili do të jetë fati i fushatës zgjedhore dhe i debatit të dytë presidencial.

Shtëpia e Bardhë deri më tani ka konfirmuar se Trump dhe Melania janë në gjendje të mirë shëndetësore.