Elementor Home

Aktualitet

Informacion me vlerë nga vendi dhe bota.


Si po ecin gjërat me vaksinën e Koronavirusit?


Si po ecin gjërat me vaksinën e Koronavirusit?

28/02/2020
Aktualitet

Rastet me koronavirus po shtohen në mbarë botën. Fokusi tashmë është zhvendosur te gjetja e një vaksine. BBC u përgjigjet disa pyetjeve kryesore për këtë çështje. Si funksionon vaksina? Vaksinat janë si mësuesit- nxënësit e tyre janë sistemi imunitar. Leksionet janë mënyra se si luftohet infeksioni. Vaksinat i tregojnë sistemit imunitar viruse ose baktere (ose […]U shërua nga koronavirusi, flet pacientja në Itali: Mos u alarmoni, është grip normal!


U shërua nga koronavirusi, flet pacientja në Itali: Mos u alarmoni, është grip normal!

27/02/2020
Aktualitet

Italia është një nga vendet më të goditura nga koronavirusi, i cili tashmë po kthehet në një alarm botëror. Deri më tani në vendin fqinj janë shënuar 12 viktima. Zonat më të prekura vijojnë të jenë Lombardia dhe Veneto. Qeveria italiane ka siguruar qytetarët e saj se janë ndërmarrë hapa për të parandaluar përhapjen e […]Këshillat / Pesë gjërat që duhet të dini për koronavirusin


Këshillat / Pesë gjërat që duhet të dini për koronavirusin

27/02/2020
Aktualitet | Shëndet

Koronavirusi ka infektuar mijëra njerëz dhe ka vrarë qindra prej tyre. Paniku mbetet i lartë. BBC shpjegon 5 gjëra që duhet t’i vini mbi virusin. Mund të konsumoni ushqim kinez Nuk ka nevojë që të shmangni ushqimin kinez dhe çdo mall që vjen nga ky vend. Është e sigurt po ashtu që të merrni pako […]