ëmbelsira

Një ëmbëlsirë, pas një darke romantike

Embëlsira, pas një darke romantike…

EmbelsiraPërbërësit:

1/2 filxhan patate me çokollatë

5 lugë gjalpë

1 filxhan miell pluhur

1/4 filxhan sheqer

1/2 lugë çaji pluhur

1/2 lugë çaji kripë

1/4 filxhan pluhur kakao

1 filxhan qumësht

2 vezë

1 lugë çaji vanilje

Manaferra ose frut tjetër pylli

Përgatitja:

Shkrini gjalpin në temperaturën e duhur dhe gjithashtu, pas tij, hedhim patatet me çokollatë (blihen të gatshme). Pasi t’i përzini bashkë, lërini të ftohet pak.

Në një tas të mesëm, vendosni së bashku miell, sheqer, pak kripë dhe pluhur kakao.

Për përbërësit e thatë, shtoni qumësht, vezë, dhe vanilje. Trazojini së bashku për t’i bashkuar.

Bashkoni të tre tasat në një të vetëm dhe këtë masë vendoseni në një enë për pjekje. Po të dëshironi mund edhe të përdorni forma, që gjatë pjekjes të dali diçka e këndshme ( si në foto).

Brumit të përfituar shtojini manaferrat ( apo frut tjetët) me kushtin që të jenë  të freskëta dhe në fund, pluhur pas pjekje.

Ju bëftë mirë!

Similar Posts