Categories
Kuriozitete

FOTO/ Zgjidhet misteri i mjegullës që vrau 12 mijë njerëz në Londër në vitin 1952

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Shkencëtarët kanë arritur që të zgjidhnin enigmën e madhe të mjegullës vdekjeprurëse, e cila vrau 12 mijë qytetarë në Londër në vitin 1952.

london 1952

Në dhjetor të atij viti, një mjegull mbuloi të gjithë kryeqytetin britanik dhe shkaktoi vdekjen e 12 mijë njerëzve dhe shumë kafshëve, që kishin vështirësi në frymëmarrje.

Por shkencëtarët kanë zgjidhur sot këtë enigmë, duke dalë në përfundimin se shkaktar ka qenë acidi sulfurik i përzierë me mjegullën.

Sipas shkencëtarëve, në atë kohë për ngrohje në Londër përdorej në masë qymyri, që lëshon dioksid sulfuri pas djegies.

Dioksidi i sulfurit është shndërruar në kontakt me mjegullën në acid sulfurik. Arsyeja nuk dihet se përse ky shndërrim ende.

greatsmog

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *