Fundi i një epoke, Low largohet nga Gjermania

Nuk mundi dot të largohej me nder, mbase jo me trofe, por të gjithë tifozët Gjermanë shpresonin që të shkonin pak më larg se faza e 1/8. Joachim Low humbi shumë nga shkëlqimi i një strategu perfekt në çdo detaj, por do të kujtohet përjetësisht si trajneri që i dhurojë Gjermanisë për herë të katërt në histori titullin kampion botë, një trofe i artë jo normal, por të paharrueshëm duke triumfuar në Brazil, do të kujtohet gjatë edhe për atë fitore madhështore 7-1 përballe seleços, por do të kujtohet edhe si trajneri që për herë të parë në histori ishte në bankinë kur Gjermania nuk arriti të kalonte fazën e grupeve në Botëror. Do të kujtohet gjatë edhe nga tifozët anglez, të cilët për herë të parë pas 55 vitesh festuan përballë Gjermanisë në një ndeshje me eliminim direkt.

Më në fund edhe Gary Lineker nuk do të kujtohet më për shprehjen e tij të famshme: “Futbolli është një lojë e thjeshtë, 22 burra vrapojnë pas topit për 90 minuta dhe në fund, Gjermania fiton gjithmonë”. “Mendoj se fraza “Gjermanët fitojnë gjithmonë” ka kohë që ka marrë fund. U prehtë në paqe”, shkroi Lineker në Twitter. Pas 15 vitesh, Low largohet me trishtim por duke lëshuar një mesazh të qartë, ky grup ka potencialin për të arritur gjëra të mëdha. Low i lë stafetën Fansi Flick, dikur ish ndihmësi i tij i famshëm, sot pasi fitojë gjithçka me Bayern Munich, merr drejtimin e katër herë kampionëve të botës dhe tre herë kampionëve të Evropës, me një mision të qartë: ti rikthejë Gjermanisë lavdinë e dikurshme.

Similar Posts