Jeruzalemi kryeqytet i Izraelit, ja çfarë thotë Trump

Donald Trump ka dalë në një konferencë për shtyp ku ka bërë me dije se SHBA-të do të njohin Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit.

Ai është shprehur se: Izraeli është një shtet sovran dhe ka të drejtën e plotë që të ndërrojë kryeqytetin e tij.

Kjo pritet që të ketë mjaft reagime në botë islame.

Fjalimi i kreut të Shtëpisë së Bardhë do të pasohet nga një tjetër fjalim i kreut të Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas.

Similar Posts