Categories
Kuzhina

Kek me limon

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Kek me limon: Një kek i thjeshtë në shije, aromatik dhe i butë. Perfekt për mëngjesin tuaj por edhe pas një vakti të caktuar.

Pra një ëmbëlsirë e përshtatshme për çdo rast. Provojeni!

Përbërësit:

150 gr miell gruri

150 gr miell misri

250 gr sheqer

3 vezë

170 ml qumësht

140 ml vaj

Lëkurë e grirë e 3 limonëve

1 zarf me sodë keku

Pak kripë

Për shurupin:

Lëngu i 3 limonëve

100 gr sheqer.

Përgatitja:

Rrahim 3 të verdhat e vezëve me sheqerin. Shtojmë qumështin dhe e përziejmë me vezët dhe sheqerin. Shtojmë dalë-ngadalë të dy llojet e miellit. Shtojmë gjithashtu edhe vajin, të bardhën e vezës të rrahur plotësisht më parë, lëkurën e grirë të limonit dhe fare pak kripë.

I shtojmë sodën e kekut vetëm në fund.

E hedhim përbërjen në një tavë me diametër 24 cm, të cilën e kemi lyer më përparë me gjalpë dhe miell.

Kekun e pjekim për 55 min në 160°C.

Ndërkohë që keku piqet, lëngun e 3 limonëve dhe sheqerin e vendosim në tenxhere dhe e ziejmë derisa të tretet sheqeri.

Pasi keku të jetë ftohur, e njomim me shurupin e nxehtë.

Përgatiti: Romina Ziu

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *