Kroasante

Përbërësit për kroasante:

 • 3 vezë
 • 3 lugë sheqer
 • 200 gr gjalpë
 • 1 gotë qumësht
 • 700 gr miell
 • lëkurë limoni
 • majë birre
 • nutella, ose recel

Përgatitja:

 1. Përziejmë të gjithë përbërësit dhe formojmë një top. E lemë për gati një orë sa te vijë brumi.
 2. E ndajmë topin në disa topa të vegjël dhe me secilin top bëjmë një rreth(jo te hollë fare)duke e hapur.
 3. E ndajmë rrethin në 8 pjëse dhe në cdonjeren veme nutellën ose recelin.
 4. E rrotullojmë nga lart –poshtë dhe formojmë molton.
 5. Këto i vëmë në tepsi dhe i lëmë gati një orë sa të vijë brumi përsëri.
 6. I pjekim në furrë me 180 gradë për 30 min dhe janë gati për tu shërbyer.

Similar Posts