Shuhet kantautori italian Lucio Dalla! Cila ishte karriera e tij
Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Shuhet kantautori italian Lucio Dalla. Këngëtari bolonjez mësohet se ka vdekur si pasojë e goditjes së infraktit gjatë turit në Zvicër, ku ndodhej atje për realizimin e disa koncerteve. Në datën 4 mars, ai do të festonte ditëlindjen e tij të 69-të.

Një jetë me muzikën: Që prej vitit 1964, në moshën 21 vjeçare ai filloi xhiron e parë muzikore e cila zgjati deri në pjesëmarrjen e fundit në Festivalin e Sanremos, ku ka qenë në skenë së bashku me kantautorin e ri Pierdavide Carone me këngën “Nanì”. Kantautori italian është bërë pjesë e olimpiadës së muzikës italiane me këngë të tilla si: “L’anno che verrà”, “Caro amico ti scrivo o Caruso”, të cilat janë konsideruar kryevepra muzikore.

Fillimet e karrierës artistike: Me muzikën Lucio Dalla është marrë që në moshë të vogël. Pas incizimeve të para do të prezantohet në skenën e Sanremos në vitin 66 me Paff…Bum. Nga periudha kohore e 1974 -1977 ai ka bashkëshpunuar me poetin bolonjez Roberto Roversi. Në 1977 ai shkruan vet tekstet e këngëve të tij: “Com’è profondo il mare”, e më pas në ’78 del Lucio Dalla, me këngë të tilla si Anna e Marco dhe L’anno che verrà.

Vitet 80-të: Pikërisht në periudhën gjatë këtyre viteve, Dalla arrin suksesin në muzikë. Në fillim bashkëpunimi me Francesco De Gregori në turneun “Banana Republic”, i cili u zhvillua në fund të viteve 70-të dhe më pas disku Dalla. Në vitin 1986 është viti i Dallamericaruso, që përmban Caruso. Në këtë periudhë kohore, si pasojë e suksesit të këngës, ai arrin të shesë 8 milionë kopje disqesh, dhe që incizohet në 30 versione të ndryshme, mes të cilave edhe një me Luciano Pavarotti.

Në fund të këtyre viteve Dalla bashkëpunon me një tjetër zë të mrekullueshëm të muzikës italiane, Gianni Morandi. Albumi Dalla/Morandi, arrin sukses edhe nëpërmjet turneve në vende të ndryshme. Në 1990 në television prezanton këngën e tij të re “Attenti al lupo” dhe më pas realizon albumin muzikor “Cambio”. Në total disku arriti thuajse 1.400.000 kopje të shitura.

Nëse ja vlen, ndaje me miqtë...
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin