Makarona me spinaq

Read Time:49 Second

Makarona me spinaq

makarona me spinaq

Ky variant i makaronave është tepër interesant për shkak të ngjyrës që ndryshon nga klasikja e makaronave me salcë të kuqe apo të bardhë. E për më tepër, është shumë e shijshme dhe e shëndetshme.

Përbërësit:

  • 500 gr makarona
  • 300 gr spinaq i zier
  • 100 gr djath Philadelphia
  • 1 filxhan kafeje me qumësht
  • 2 lugë vaj ulliri
  • 1 thelpi hudhër

Përgatitja:

Vendosim makaronat në zierje dhe ndërkohë fillojmë pregatitjen e salcës. Në tiganin e zakonshëm të salcave hedhim vajin e ullirit dhe një thelpi hudhër për aromë. Ndërkohë grijmë spinaqin në mikser dhe e kthejmë në krem. Kremin e përftuar e hedhim në tigan pasi kemi hequr hudhrën. E trazojmë pak sapo të skuqet paksa. Pas kësaj shtojmë djathin Philadelphia dhe e shkrijmë. Më pas shtojmë edhe qumështin. E rregullojmë salcën me kripë dhe shtojmë edhe një filxhan kafeje nga uji i makaronave. Pasi e lëmë për pak moment në zjarr, salca është gati dhe mund t’i hedhim makaronat.

Përgatiti: Romina Ziu

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %
Makarona me pana Previous post Aurora – makarona me pana rozë
Next post Brusketa me ton dhe majonez